Zelenszkij olyan partnerektől vár támogatást, akiknek célja az orosz energiaforrásoktól való függetlenedés.


Brüsszel célja, hogy teljes mértékben függetlenedjen az orosz energiától, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy drágább forrásokból szerzi be az energiahordozókat, mint ahogy azt az orosz piacon tehetné. Zelenszkij ezzel párhuzamosan a környező országokból, köztük Magyarországról, vásárol földgázt és áramot, miközben éppen azok az államok azok, amelyek Ukrajna miatt próbálnak eltávolodni az olcsó orosz energiától.

Az Ukrajinszka Pravda rendszeresen beszámol arról, hogy a Ukrajna honnan importálja a legtöbb áramot: a lista élén rendszeresen Magyarország szerepel - hívja fel a figyelmet cikkében a Világgazdaság. Márciusban hazánk nemcsak a legtöbb áramot exportálta Ukrajna számára, hanem az ország importjának 42 százalékát biztosította. Az ukrán áramimport 272 gigawattórát tett ki márciusban, amit

Ukrajna nem csupán áramellátás szempontjából van rászorulva a behozatalra, hanem földgáz tekintetében is, különösen a fűtési időszakban, azaz a téli hónapok során. 2023 februárjában Kijev 511,8 millió köbméter földgázt importált. A szlovák-ukrán gázviták ellenére a legnagyobb mennyiségű földgáz Szlovákiából érkezett az év második hónapjában, míg Magyarország a második helyet foglalta el a gázszállítások terén. E két ország együttesen az ukrán gázimport több mint 88 százalékát biztosította.

A lengyelországi gázimport lehetőségeinek bővítése érdekében tervezik a beszállítások fokozását.

Zelenszkij ambiciózus tervei között szerepel energiaimportjának további diverzifikálása, amelyhez lengyel támogatásra számít. A jövőbeni elképzelések szerint 2025 végén vagy a következő év elején átadják a lengyel-ukrán határ közelében található, felújított gázmérő állomást. Ez a létesítmény lehetővé teszi, hogy Ukrajna jelentősen megnövelje a gázbehozatalt, így csökkentve függőségét más forrásoktól. A projekt összköltsége 2,12 millió euróra, körülbelül 850 millió forintra rúg.

Related posts