Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna újjáépítésében kizárólag a baráti országok vehetnek részt.

Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke csütörtökön a Rómában tartott nemzetközi konferencián hangsúlyozta, hogy az ország újjáépítésében kizárólag azok a baráti államok vehetnek részt, akik elutasítják Oroszország támogatását a háború folytatásában. Az eseményen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy 2028-ig anyagi támogatást ígér Kijevnek, ezzel is erősítve az Európai Unió elkötelezettségét Ukrajna stabilitása és fejlődése mellett.
A házigazda, Giorgia Meloni, Olaszország miniszterelnöke, a konferencia megnyitóbeszédében arra ösztönözte a résztvevő intézményeket és vállalkozásokat, hogy bátran fektessenek be Ukrajna újjáépítésébe. Hangsúlyozta, hogy ez a lépés nem csupán gazdasági lehetőség, hanem hozzájárulás a béke fenntartásához és az európai polgárok biztonságának megerősítéséhez is.
A konferencia során az olasz miniszterelnök bejelentette, hogy több mint tízmilliárd euró értékű beruházásokról fognak megállapodásokat aláírni. Az Ukrajna háború utáni újjáépítésében részt vevő cégek között kiemelte a védelmi rendszerekre specializálódott Leonardót, az energetikai szektorban meghatározó szerepet játszó Enelt, valamint az olasz államvasutakat. Giorgia Meloni hangsúlyozta, hogy Olaszország elkötelezte magát Odessza székesegyháza, szépművészeti múzeuma és operaháza helyreállítása mellett.
Volodimir Zelenszkij, az ukrán elnök, határozottan elítélte Oroszország legutóbbi, csütörtök hajnali támadását, amely során 18 rakétát és közel 400 drónt indítottak főként Kijev irányába. Zelenszkij rámutatott, hogy egy évvel ezelőtt sokan bíztak abban, hogy Moszkva békés szándékkal lép fel, ám Vlagyimir Putyin orosz elnök minden béketervet elvetett. Az ukrán vezető úgy véli, hogy Putyin szövetségesei a terrorizmus és a tél, ami a negyedik háborús tele előtt különösen aggasztó helyzetet teremt. Zelenszkij egyfelől a mielőbbi béke szükségességét hangsúlyozta, másfelől pedig arra is felhívta a figyelmet, hogy további légvédelmi rendszerekre van szükségük az ország védelme érdekében.
Ami Ukrajna újjáépítését illeti, Volodimir Zelenszkij szerint Ukrajnának a második háború utáni Marshall-tervre van szüksége, és annak finanszírozására Oroszország külföldön befagyasztott forrásainak felhasználását szorgalmazta. Kijelentette, hogy Ukrajna újjáépítésébe kizárólag a baráti országokat hívják meg, amelyek nem segítik Oroszországot a háború folytatásában.
Volodimir Zelenszkij hangsúlyozta, hogy az Oroszország területére elhurcolt ukrán gyermekek hazatérése sürgető feladat, mert fontos, hogy ne veszítsék el identitásukat és emlékezetüket.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, kiemelte, hogy az idei évben Ukrajna számára több mint 4 milliárd euró támogatást különítenek el, amelynek jelentős része egy új európai befektetési alap révén valósul meg. Az elnök hangsúlyozta, hogy a háború kitörése óta az Európai Unió Ukrajna legfőbb támogatója, összesen 165 milliárd euróval, ami a külföldi pénzügyi hozzájárulások 84%-át jelenti. Von der Leyen hozzátette, hogy az EU elkötelezett amellett, hogy Kijevnek a következő költségvetési ciklus végéig, 2028-ig folyamatos támogatást nyújtson.
"Most Ukrajna minden korábbinál jobban számíthat Európára" - jelentette ki Ursula von der Leyen.
A német kancellár beszédében kifejezte Donald Trump amerikai elnök felé, hogy: „Maradjon velünk, maradjon az európai közösséggel. Egy hullámhosszon rezgünk. Együtt kell dolgoznunk a világ stabil politikai kereteinek megteremtéséért.” Vlagyimir Putyinnal kapcsolatban pedig hangsúlyozta, hogy „nem fogunk meghátrálni”.
A Róma egyik legújabb kongresszusi központjában, rendkívüli biztonsági intézkedések között zajló ukrajnai újjáépítési konferencián száz állam- és kormányfői küldöttség, negyven nemzetközi szervezet, több mint háromezer cég képviselteti magát.