Az infláció lendülete visszafogta magát.

"Átmenetileg hathat a kormány intézkedése, de hosszabb távon jogos a szkepticizmus" - írtuk március végén a saját kosarunk által számolt élelmiszerinflációs adatot kommentálva. Nos, nem tévedtünk, a hivatalos adat szerint is mérséklődött - 7 százalékosra - az előző hónaphoz képest az élelmiszerek drágulási üteme. Öt hónap után először fordult meg az emelkedő trendvonal. A gond az, hogy ez nem természetes folyamatok eredményeként alakul így, a mérséklődés ugyanis az állam beavatkozásának köszönhető. Az általános (és egyébként a nyugdíjas-) infláció is kisebb az előző hónapban mértnél, 4,7 százalék lett. Sőt, a jövőbeni drágulási ütemet előre jelző maginfláció is alacsonyabb, de az 5,7 százalékos ráta nem ad okot túlzó derűlátásra. Meglátjuk, ezekkel az adatokkal vajon májusban is nálunk lesz-e az Európai Unió legmagasabb inflációja, vagy sem.
A Központi Statisztikai Hivatal keddi reggeli gyorstájékoztatója szerint márciusban a fogyasztói árak átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek az előző év azonos hónapjához képest. Ez a szám jelentős csökkenést mutat a februári 5,6 százalékos növekedéshez képest. A Portfolio rámutat, hogy ez az érték alatta marad az 5 százalékos elemzői várakozásoknak. A maginfláció, amely a jövőbeli trendeket is tükrözi, szintén alacsonyabb volt a februári adatoknál, bár a csökkenés mértéke kisebb volt, mint az általános infláció esetében. Érdekesség, hogy a nyugdíjasok inflációja megegyezik a teljes lakosságra vonatkozóval.
A leginkább a figyelem középpontjában álló élelmiszerinfláció mérséklődött: a februárban még 7,1 százalékosra mért hivatalos adatot márciusra 7 százalékosra hozta ki a statisztikai hivatal. Mint ismert, a kormány beavatkozott az élelmiszerek árába: árrésstopot írt elő a kiskereskedelem számára 30 termékkörre. Megjegyzendő, hogy - mint a már fent idézett Portfolio emlékeztetett rá - a számításhoz meghatározott árfelírási időszak minden hónap 20. napjáig tart a KSH-nál, vagyis a március 17-én életbe lépő árrésstop alacsonyabb árai négy nap erejéig szerepelnek csak a márciusi inflációban. Februárhoz viszonyítva amúgy átlagosan nem is változtak az árak.
Az árak terén már-már drámai emelkedések figyelhetők meg: a liszt ára 42,2%-kal, az étolajé 32,7%-kal, a tojásé 26,1%-kal, míg a kávé ára 18,6%-kal nőtt egy év leforgása alatt. A csokoládé és kakaó 17,6%-os, a tej pedig 16,7%-os drágulást mutatott. Ezen kívül a gyümölcs- és zöldséglé 16,0%-kal, a vaj és vajkrém 13,7%-kal, valamint a baromfihús 7,6%-kal lett költségesebb a KSH friss jelentése szerint.
Március végén megjelent írásunkban már előre jeleztük az élelmiszerek árának csökkenését. A következőket emeltük ki: "Az állami beavatkozás hatása egyértelműen érezhető az élelmiszerinfláció alakulásában" – ezt tapasztaltuk, amikor a saját élelmiszerkosarunk márciusi adatait elemeztük. Számos termék ára jelentősen, akár 30%-kal is csökkent, köszönhetően a kormány által bevezetett kötelező árrésstopnak. Más árak nem tudtak ilyen ütemben emelkedni, és ennek eredményeként az előző hónaphoz képest alacsonyabb, de mégiscsak egyszámjegyű élelmiszerinflációt tapasztaltunk. (A teljes hónapot vizsgáltuk.)
Térjünk vissza a Központi Statisztikai Hivatal márciusi jelentésére: a szolgáltatások ára továbbra is emelkedett, bár a márciusi 7,5 százalékos növekedés elmarad a februári 9,2 százalékostól. Érdekes, hogy a járműüzemanyagok ára 2,5 százalékkal csökkent, míg a háztartási energia költségei 2,7 százalékkal mérséklődtek. Ezen belül a vezetékes gáz ára 5,5, a tűzifa ára pedig 5,1 százalékkal csökkent, viszont a palackos gázért 10,2 százalékkal többet kellett fizetni.
Ami a februárhoz viszonyított ütemet illeti: a fogyasztói árak átlagosan nem változtak, s nem változott az élelmiszerek ára sem.
A kormány természetesen nem hagyja figyelmen kívül a márciusi adatokat, és egy grandiózus propagandakampányt tervez, amelyben hangsúlyozza, hogy "lám, lám!", a kormány beavatkozása révén "a zemberek" élete könnyebb lett. De miért is mondjuk, hogy tervez? Valójában már bele is kezdtek a dolgokba. A KSH friss jelentése - a megszokott hagyományokat követve - reggel 8:30-kor látott napvilágot, és mit ad isten? A kormány hivatalos Facebook oldalán abban a pillanatban megjelent egy hirdetés, amely így kezdődött: "Már 894, árfigyelő által követett élelmiszer ára csökkent az árrés mérséklésének köszönhetően. Teljes lista a kommentek között." Előzetesként pedig, egy órával a KSH-jelentés előtt, közzétettek egy propagandavideót, amelyben "véletlenszerűen" (hiszi a piszi!) kiválasztott emberektől kérdezték, hogy milyen tapasztalataik vannak a boltokban az árréscsökkentés bevezetése óta.