Fokozódik a helyzet a régióban, ahol egy agresszív vírus terjedése miatt sajnos egyre több tragikus esemény történik.

Csehországban drámai módon megugrott a hepatitisz A fertőzések száma, és a járvány terjedése a közeljövőben valószínűleg nem fog lelassulni. Az idei év első négy hónapjában az országban 450 hepatitis A-val kapcsolatos megbetegedést és hat halálesetet jegyeztek fel, míg tavaly egész évben összesen 636 megbetegedés és csupán két haláleset történt.
Cseh egészségügyi hatóságok véleménye szerint a valós fertőzésszám lényegesen meghaladja a hivatalosan jelentett adatokat. A vírus terjedésének követése rendkívül bonyolult, mivel az általuk okozott akut, hirtelen fellépő májgyulladás súlyos következményekkel járhat, és bizonyos esetekben akár halálos is lehet.
A hepatitisz A fertőzés tünetei a következők lehetnek:
A vírus terjedése többféle módon történhet: széklettel, szennyezett vízforrásokkal, jéggel és élelmiszerekkel. Bár rendkívül ritka, szexuális úton is átadható. Főként olyan területeken fordul elő, ahol a higiéniai feltételek nem megfelelőek, vagy ahol az ivóvíz ellátottság hiányos.
A hepatitisz A nem számít elterjedt fertőzésnek: 2022 folyamán mindössze 4548 esetet regisztráltak 30 európai országban, ahogy azt az Euronews is beszámolt róla.
A cseh hatóságok tájékoztatása szerint a fertőzött egyének túlnyomó többsége tünetmentes, azonban körülbelül 10 százalékuknál komoly egészségügyi problémák jelentkezhetnek. Ezek a problémák akár májelégtelenséghez, sőt, végső soron halálhoz is vezethetnek.
A csehországi esetek túlnyomó többsége Prágából és a közeli közép-csehországi területekről származik, továbbá a Lengyelország és Szlovákia határán elhelyezkedő morva-sziléziai régió is jelentős számú bejegyzett esetet mutat. Prágában különösen aggasztó, hogy a betegek közel egyharmada hajléktalan, akik gyakran szenvednek különböző drogproblémáktól.
A cseh hatóságok éppen ezért arra bátorítják a lakosokat, hogy oltassák be magukat hepatitisz A ellen. Az oltás körülbelül 68 euróba kerül Csehországban. Mivel sok a fertőzött hajléktalan, a cseh egészségügyi dolgozók ingyenesen osztják az oltásokat a hajléktalanszállókon és a menedékhelyeken. Prágában a kábítószer-fogyasztókkal és az utcán élőkkel együtt dolgozó szociális munkásokat is beoltják. Ezen túl olyan járványügyi korlátozásokat is bevezettek, hogy a közeli kontaktként azonosított oltatlanoknak tilos nyilvános uszodákba, szaunákba, nyári táborokba vagy más nagy rendezvényekre menniük.
Azt már a magyar hatóság, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) írja a honlapján, hogy a hepatitisz A terjedésének megakadályozásához tartsuk be az alábbi szabályokat:
Továbbá ha olyan országba utazunk, ahol gyakori a hepatitis A, érdemes különösen figyelni a következő dolgokra:
A hepatitis A elleni védőoltás rendelkezésre áll, és vény alapján, térítés ellenében beszerezhető a gyógyszertárakban. A betegség megelőzésében kulcsszerepet játszik a megfelelő higiéniai gyakorlatok betartása, valamint a védőoltás alkalmazása.