Varga Mihály: Kiemelkedő kárt jelentene az adófizetők számára, ha most me...

Varga Mihály szerint hiba lenne a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány gyors felszámolása. A Magyar Nemzeti Bank elnöke azután nyilatkozott erről az atv.hu-nak, hogy a parlament gazdasági bizottsága benyújtotta az Országgyűlésnek az MNB-törvény módosítását, de abban nincs benne a már meglévő jegybanki vagyonkezelő alapítvány megszüntetése. Ennek okát Varga így magyarázta:
Ez jelentős veszteséget okozna az adófizetőknek, ez nem célja a jegybanknak.
A javaslat hosszú távon tiltaná meg a jegybank számára a vagyonkezelő alapítványok létrehozását. Ugyanakkor Varga elmondása szerint az új vezetés optimális működéssel megpróbálja
A meglévő közvagyon optimalizálása érdekében érdemes olyan lépéseket tenni, amelyek célja, hogy a korábban befektetett adófizetői források a lehető legnagyobb mértékben térüljenek meg.
Magyarán Varga szerint is adófizetői pénzek vesztek el a PADME gazdálkodása miatt, ami azért is lényeges, mert az elődje, Matolcsy György egy keddi esti podcastban arról beszélt: az ügyben feljelentést tevő Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéseit alaptalannak tartja. Volt helyettese, Windisch László ÁSZ-elnök szerinte nem mond igazat, amikor azt állítja, hogy Matolcsy elismerte: "a jegybank alapítványa pénzügyileg bajban van". Matolcsy szerint ez nem igaz, mivel az alapítvány "kiválóan gazdálkodott", a vagyona lényegesen több, mint annak alapításakor volt, az 500 milliárd forintot is meghaladja.
Matolcsy kijelentéseit Varga Mihály nem kívánta értékelni, hangsúlyozva, hogy "a megfelelő hatóságok rendelkezésre állnak, az Állami Számvevőszék megtette a szükséges bejelentéseit, és az ügyészségen belül az illetékes szervek foglalkoznak a vizsgálattal."
Korábban már beszámoltunk róla, hogy hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult az MNB alapítványával és annak kapcsolódó cégeivel kapcsolatban. E lépés hátterében az Állami Számvevőszék által közzétett, súlyos megállapításokat tartalmazó jelentések állnak. Az ÁSZ állítása szerint a nemzeti bank alapítványának vagyonát kezelő cég kockázatos döntéseket hozott, amikor több százmilliárd forintot fektetett be két külföldi ingatlancégnél, amelyek azóta jelentős értékcsökkenést szenvedtek el. Ráadásul az Optima csoport esetében 60 milliárd forint indokolatlan felárat is kifizettek a részvényekért, ami tovább fokozza a vizsgálat súlyosságát.