Túlterhelt autó: hogyan válhat a nyaralásból rémálom az utakon?


Az autó csomagtartója nem mindenféle súlyt képes elviselni, és ha túlterheljük, akár komoly kockázatot is jelenthet a biztonságra nézve.

A nyaralás előtti pakolás sok család számára szinte sporttá nőtte ki magát. Mindenki igyekszik mindent magával hozni: a bőröndök, hűtőtáskák, matracok, játékok és biciklik mellett néha még a fél háztartás is befér az autóba. Azonban kevesen gondolnak arra, hogy egy zsúfolásig megtelt csomagtartó nem csupán kényelmetlen, hanem komoly veszélyeket is rejthet - hívja fel a figyelmet az InfoStart.

A Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (MKIF) által készített tájékoztató videóból kiderül, hogy a túlterhelt autó viselkedése jelentősen eltér a megszokottól. Amikor minden ülésen utazik valaki, és a csomagtartó is tele van, akár 200-300 kilogramm extra súly is nehezedhet a hátsó tengelyre. Ez nem csupán a jármű üzemanyag-fogyasztását növeli, hanem a fékút is meghosszabbodik, és a gépjármű könnyebben elveszítheti stabilitását egy hirtelen manőver során.

Elég csupán egy elhamarkodott mozdulat, egy váratlan fordulat vagy egy hirtelen kikerülés, és az autó hátulja máris instabilan "táncolni" kezd. Ilyen helyzetekben még a legmodernebb menetstabilizáló rendszerek sem mindig képesek megmenteni bennünket. Egy bójákkal tűzdelt tesztpályán már 80 km/órás sebességnél is jól láthatóvá vált a különbség: a megpakolt jármű billeg, farol, és könnyedén letarolja az útjába kerülő akadályokat.

A nyári hónapokban az utak gyakran zsúfoltabbak, tele vannak terelésekkel és útfelújításokkal. Elég egyetlen pillanatnyi figyelmetlenség, és máris bekövetkezhet a baj. Ilyenkor különösen fontos, hogy a vezetők tisztában legyenek azzal, hogy az autójuk a megszokottól eltérően viselkedhet. Mielőtt útnak indulnának, érdemes alaposan ellenőrizni a guminyomást, amit a bepakolás után mindig érdemes újra megtenni. A legtöbb járműn megtalálható az ajtóoszlopon vagy a tanksapka fedelén az ideális érték, amely megmutatja, mennyi a helyes nyomás, ha a kocsi meg van pakolva. Ne feledkezzünk meg a követési távolság módosításáról sem, hiszen a nagyobb súly hosszabb fékutat követel meg. Ügyeljen arra, hogy mindig tartsanak megfelelő távolságot az ön előtt haladó járműtől!

Fontos, hogy a kormányt csak fokozatosan mozgassuk, különösen autópályán vagy előzés közben, ahol a hirtelen manőverek balesethez vezethetnek. Minden utas, legyen az elöl vagy hátul, mindig köteles a biztonsági övet használni, mivel egy váratlan fékezés esetén a hátsó ülésen tartózkodók is súlyos sérüléseket szenvedhetnek. Továbbá, ne feledjük, hogy a biztonsági öv használatának elmulasztása büntetést vonhat maga után, és ahogy a 168.hu is megemlíti, a sofőr viseli a felelősséget ezért.

A csomagolás során kulcsfontosságú, hogy a nehéz tárgyakat mindig a csomagtartó aljára helyezzük, míg a könnyebb dolgoknak a felső rétegekben van a helyük. Fontos, hogy az utastérben ne maradjanak szabadon mozgó tárgyak, mivel ezek balesetveszélyesek lehetnek. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy bár csábító lehet minden apróságot magunkkal vinni, érdemes alaposan mérlegelni, mire van igazán szükség az úton. Egy túlzsúfolt autó nemcsak csökkenti a teljesítményt, hanem jelentősen növeli a balesetek kockázatát is. Egy kis körültekintéssel könnyedén elkerülhetjük a váratlan kellemetlenségeket és a súlyos következményekkel járó baleseteket.

Related posts