Trump egy 80 éves tábornokot bízott meg az orosz-ukrán háború rendezésének előkészítésével.
A megválasztott elnök szerdai bejelentésében kihangsúlyozta, hogy Keith Kellogg, aki régóta tanácsadója, egy kiemelkedően elismert nyugalmazott altábornagy, kapja meg a feladatot. Érdekesség, hogy 2001. szeptember 11-én ő is jelen volt a Pentagonban, amikor a terroristák egy eltérített utasszállító repülőgépet vezettek be az épületbe.
Donald Trump bejelentette, hogy a saját közösségi médiaplatformján, a Truth Social-on bízta meg egy háromcsillagos tábornokot az orosz-ukrán konfliktus rendezésének elősegítésével. A tábornok az X-en reagált a felkérésre, kifejezve háláját a megszerzett bizalomért.
Trump bejegyzésében így nyilatkozott: "Mióta csak elkezdődött, mellettem állt! Közösen fogjuk megteremteni az erőn alapuló békét, és visszaállítjuk Amerika, valamint a világ biztonságát!"
A különleges megbízotti státusz (special envoy) nem szokatlan a nemzetkozi gyakorlatban. Nevezik 'ad hoc diplomáciának' is, amire tapasztalt és tekintélyes személyeket választanak ki. Az ő feladatuk az, hogy közvetítsenek a keményen ellenszegülő felek között egyes súlyos globális ügyekben, és előkészÍtsék a lehetséges megegyezések kereteit.
Az érintettek köre rendkívül sokszínű lehet, hiszen a szereplők között találhatunk katonát, tudóst, egyházi vezetőt, üzletembert, vagy éppen befolyásos újságírót is. Például Terry Waite, a Canterbury-i érsek, aki a libanoni felek közötti béketárgyalásokban játszott kulcsszerepet, vagy John Kerry, az Egyesült Államok korábbi külügyminisztere, aki a nemzetközi klímaegyezmények előmozdítására összpontosított. Az észak-koreai kormányhoz pedig nagykövet híján különleges megbízottakat küldtek, mivel az Egyesült Államok és a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság között diplomáciai kapcsolatok nem állnak fenn.
Kellogg már a vietnami háborúban is aktívan részt vett, majd a kambodzsai hadsereg oldalán is megfordult, ahol a különleges erők tanácsadójaként működött. Később, a Szaddám Huszein ellen indított Sivatagi vihar hadművelet keretében tűnt fel Kuvaitban 1990 és 1991 között. Ezt követően a NATO-hoz csatlakozott, ahol az Európai Különleges Műveleti Parancsnokság vezetőjeként tevékenykedett.
2001. szeptember 11-én Kellogg a Pentagon falai között tartózkodott, amikor a borzalmas terrortámadások zajlottak. Ekkor az American Airlines 77-es járata becsapódott az épületbe, és a helyzet rendkívül feszültté vált. Kellogg ideiglenesen átvette a komplexum irányítását, helyettesítve a civil matematikust, Paul Wolfowitzot, aki a védelmi államtitkári posztot töltötte be.
A tábornok 2003-ban letette a fegyvert és nyugállományba vonult a hadseregből, új kihívások után kutatva.
Trump első hivatali időszaka alatt Kellogg Mike Pence nemzetbiztonsági tanácsadójaként tevékenykedett. Emellett a Nemzetbiztonsági Tanács kabinetfőnökeként is feladatokat látott el. Miután Michael Flynn tábornok, aki bűnügyekbe keveredett, távozott a posztjáról, Kellogg vette át az elnök biztonsági tanácsadói szerepét.
Jelenlegi feladatában Kellogg számára a folyamatosan fokozódó konfliktus kezelése jelenti a legnagyobb kihívást.
A Biden-adminisztráció több mint 56 milliárd dolláros biztonsági támogatást biztosított Ukrajnának, hogy segítsen az orosz invázióval szembeni védekezésében, amely 2022 februárjában kezdődött. A várakozások szerint további milliárdos segélyek érkeznek, mielőtt a Trump-kormányzat átvállalja a hatalmat januárban. Ezzel egyidőben Biden arra ösztönzi Ukrajnát, hogy gyors ütemben növelje hadseregének létszámát, toborozzon több katonát, és csökkentse a bevonulási korhatárt 18 évre.
A pénzügyi és fegyverzeti támogatásokat Trump folyamatosan bírálta, és korábban magabiztosan ígérte, hogy 24 órán belül véget fog vetni a háborúnak. Ez arra utal, hogy hajlandó lenne nyomást gyakorolni Ukrajnára, hogy mondjon le az Oroszország által megszállt keleti területekről, amiről viszont eddig sem Zelenszkij ukrán elnök, sem a NATO-vezetés, sem az Európai Unió hallani sem akart.
Kellogg esetében valószínű, hogy a NATO helyett inkább az Egyesült Államok érdekeit fogja a középpontba helyezni az egyeztetések során. A nyugalmazott tábornok, aki részt vett az 'Amerika az első' című nemzetbiztonsági menetrend kidolgozásában, amely új irányvonalat vázol fel a külpolitikában és a nemzetbiztonságban, alapvetően befolyásolja Donald Trump második elnöki ciklusának kereteit. E dokumentum logikája a amerikai érdekek prioritására épül, ami világosan megmutatja, hogy a nemzetközi kapcsolatokban is ez lesz a meghatározó szempont.
Április hónapban Kellogg kifejtette, hogy az orosz-ukrán konfliktus befejezéséhez elengedhetetlen egy határozott és az Egyesült Államokra fókuszáló vezetés, amely lehetővé tenné a két fél közötti ellenségeskedés azonnali lezárását. Ezt a véleményét a választási kampány során számos újságcikkben és nyilvános megszólalásában is hangsúlyozta.