Az örökbefogadás folyamata egyre átláthatóbbá és könnyebbé válik | Demokrata
A minisztérium közleménye alapján a hatékonyság fokozása érdekében elengedhetetlen az országos és a vármegyei örökbefogadási rendszer további egységesítése. Ennek célja, hogy a lehető leghamarabb megfelelő örökbefogadó szülőt találjanak a gyermekek számára.
A hírek szerint a területi egyenlőtlenségek felszámolása és a különböző listák elkerülése érdekében egy egységes országos lista, valamint egy központi szintű örökbefogadási rendszer jöhet létre a hazai örökbefogadás területén.
A legújabb törvénymódosítás, amelyet az Országgyűlés nemrégiben hagyott jóvá, azt a célt tűzte ki, hogy a vármegyei és országos listák helyett egy egységes, központi örökbefogadói várólistát hozzon létre. Ez lehetővé teszi, hogy minden örökbefogadásra alkalmas szülő egyenlő eséllyel pályázhasson a gyermekek örökbefogadására, így a legmegfelelőbb család kiválasztása gördülékenyebbé és igazságosabbá válik – áll a közleményben.
Hangsúlyozták, hogy a hazai örökbefogadási rendszer alapvető szempontja a továbbiakban is az, hogy elsősorban a gyermekek érdekeit kell érvényesíteni és szem előtt tartani, valamint mindig a gyermekek számára kell megfelelő örökbefogadó szülőket találni.
A 2024. július 1-jén életbe lépett új jogszabály célja, hogy tiszta kereteket biztosítson a gyermekek elhelyezésével kapcsolatban. Az új rendelkezés szerint, amennyiben az anya a születést követően a kórházban hagyja csecsemőjét, és hat héten belül nem lép kapcsolatba a hatóságokkal, illetve nem nyújt be nyilatkozatot arról, hogy nevelni kívánja a gyermeket, akkor a kicsi örökbefogadhatóvá válik. Ezt a fontos változást a minisztérium hangsúlyozta, kiemelve a gyermekek érdekeinek védelmét.
Hozzátették: a jelenlegi kormányrendeleti javaslatcsomag azt is lehetővé tenné, hogy a szülő vagy hozzátartozó hat héten belül az ország bármely gyámhatóságánál nyilatkozhat arról, ha szándéka vagy lehetősége alapján maga nevelné fel gyermekét. Az a gyámhatóság, amelynél nyilatkozatot tesz a szülő vagy más hozzátartozó, a nyilatkozat megtételéről haladéktalanul értesíti a gyermek születési helye szerint kijelölt gyámhivatalt és az egészségügyi intézményt, ezzel is gyorsítva az eljárás menetét.
A tervezet tartalmazza azt is, hogy a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatók, valamint intézmények gyermekek napközbeni ellátása, különös figyelmet fordítva a bölcsődei szolgáltatásokra, a kormányhivatalok számára lehetőséget biztosít a megszokott kétévenkénti ellenőrzések mellett kockázatelemzések lefolytatására is. Ez a lépés várhatóan hozzájárul a hatósági ellenőrzések hatékonyságának javításához – áll a KIM legfrissebb közleményében.