A Dunai Vasműben több száz munkahely megszűnése fenyeget, ami jelentős hatással lehet a helyi közösségre és a gazdaságra.


Felszámolás alá került a dunaújvárosi Dunai Vasmű két kulcscége, és ezzel mintegy 800 munkavállaló állása kerülhet veszélybe. A beruházások környezeti terhei, a bizonytalan piaci környezet és az acélipar régiós válsága tovább mélyítik a problémát. A munkavállalók kilátástalanságról és információhiányról számolnak be, az esetleges befektetők pedig április 23-áig tehetnek ajánlatot.

A Liberty Steel felszámolása következtében a Dunaújvárosi Dunaferr két jelentős egysége, a Duna Furnace Kft. és a Dunarolling Kft., eladásra került. A felszámoló szakemberek előrejelzése szerint a jövőben legfeljebb 1800 munkavállalóra lesz szükség a jelenlegi 2600 helyett, ami akár 800 dolgozó elbocsátását is magában foglalhatja. Az érdeklődő befektetők április 23-áig nyújthatják be ajánlataikat a vállalat vagyonára.

A Duna Furnace ügyfele előtt 24,6 milliárd forintos környezeti kötelezettség áll, amely magában foglalja egy porleválasztó rendszer kiépítését és egy új elektromos ívkemence telepítését. Az utóbbi megvalósításának lehetősége már régebben is vitatott kérdés volt. Ezen kívül a Dunarolling Kft. működéséhez 1,5 milliárd forintos környezetvédelmi beruházásra lenne szükség.

A munkavállalók helyzete rendkívül aggasztó: sokan évtizedeken át hűségesen szolgáltak a vasműben, de szakképzettségük miatt nehezen találnak új munkalehetőséget. Egy korábbi csoportvezető megjegyzése szerint a dolgozóknak túlnyomó része betanított munkakörökben dolgozik. Ráadásul a fizetések is drasztikusan csökkentek: a műszakpótlékok eltűnése 33%-os bércsökkenést eredményezett a munkavállalók számára, ami tovább súlyosbítja a már így is nehéz helyzetüket.

Nemcsak Dunaújvárosban van gond: Csehországban az ostravai acélgyár működése is megszűnt, Romániában pedig a Liberty Galați csődvédelmi eljárásra kényszerült, miközben elhúzódó fizetéskések és leállt termelés jellemzik a céget. A nehézségek hátterében a globális acélpiac problémái, a magas energiaárak és az EU-n belüli olcsó importverseny állnak - írja a G7.

Related posts