Titkos uniós stratégiák kerültek napvilágra: Brüsszel készül Trump vámháborújára.


Donald Trump elnök gazdasági protekcionizmusra alapozott kereskedelempolitikája aggasztó széllel fúj Brüsszelben: az EU és tagállamai súlyos gazdasági következményekkel nézhetnek szembe, amennyiben Trump második mandátuma alatt ténylegesen bevezeti az általa kilátásba helyezett magas vámokat. Ezek a vámintézkedések nem csupán az európai exportőröket, különösen a német autóipart, hanem az EU belső kohézióját is próbára tehetik. A kontinens vezetői reménykednek abban, hogy sikerül tárgyalások révén meggyőzniük Trumpot tervei felülvizsgálatáról. A tárgyalódelegáció élén egy európai partner állhat; brüsszeli források szerint bár az Orbán-kormány logikus választásnak tűnne, az uniós-magyar feszültségek miatt inkább Giorgia Meloni olasz miniszterelnök lehet a befutó.

Az újonnan bejelentett Trump-adminisztrációs vámpolitika egy igencsak aggasztó jövőképet fest Európa gazdasági tájára. Miközben Brüsszelben sokan optimistán tekintenek a helyzetre, úgy tűnik, hogy a valóság ennél sokkal bonyolultabb és kiszámíthatatlanabb.

Az amerikai elnök kampányígéretei valószínűleg nem valósulnak meg, mivel ezek a tervei akár negatívan is befolyásolhatják az Egyesült Államok gazdasági helyzetét.

A Trump-kormányzat által tervezett vámtarifa-emelési intézkedések, melyek 10-20%-os vámot jelentenének az európai termékekre, különösen kedvezőtlenül érintenék Németországot, az EU legnagyobb exportőrét az Egyesült Államok irányába. Az autóipar, amely már így is komoly kihívásokkal néz szembe a kínai versenytársak és a csökkenő kereslet miatt, drasztikus veszteségekkel számolhat. Olyan vállalatok, mint a Volkswagen, már a gyárbezárások lehetőségét is latolgatják, miközben a német gazdaságra gyakorolt negatív következményeket már most is tízmilliárd eurókban mérik.

Brüsszelben az optimisták azért bíznak Trump visszakozásában, mert a vámok - főként az élelmiszereknél és gyógyszereknél - az amerikai inflációt is újra gyorsuló pályára állítanák, de bizonyos termékeknél még ellátási zavarokat is okozhatnának a tengerentúlon.

Az uniós tisztviselők, akik a realitások talaján állnak, jól tudják, hogy a kereskedelmi háború nem csupán gazdasági dimenzióval bír, hanem politikai vonatkozásai is vannak. Az uniós vezetőség azon fáradozik, hogy a tárgyalások révén, valamint az amerikai követelések teljesítésével – például amerikai LNG beszerzésével – elkerülje a kialakuló válságot. Mindazonáltal Trump határozott kommunikációja és a kereskedelmi egyenlőtlenségek folyamatos emlegetése miatt a helyzet kimenetele meglehetősen bizonytalan.

A Portfolio-nak nyilatkozó uniós tisztviselők arról számoltak be, hogy Trump EU-val szembeni közismert ellenérzései miatt Brüsszelben három, az elnök által kedvelt tagállami tárgyalóbiztosra összpontosítanak a jövőbeni együttműködés során.

Brüsszelben a legnagyobb aggodalmakkal élők nyomására már nyáron elkészítettek egy sor lehetséges ellenlépést, amellyel reagálhatnak egy Trump által kezdeményezett kereskedelmi háborúra. Az ehhez szükséges tervek kidolgozása pedig a választások óta jelentős gyorsulásnak indult - értesültünk uniós diplomaták forrásaiból.

Az Európai Unió már most is kidolgozott célzott válaszintézkedéseket. Az elmúlt évek tapasztalataira alapozva az EU olyan amerikai termékeket kíván megadóztatni, amelyek kulcsszerepet töltenek be az amerikai politikai csatatér államok gazdaságában. A Harley-Davidson motorok és a Kentucky bourbon mellett több más termék is a célkeresztbe kerülhet, amelyek már korábban is jelentős hatással voltak az érintett amerikai iparágakra.

A Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való fordulás jogi szempontból egy lehetséges, azonban nem különösebben hatékony megoldás lehet az EU számára. Ezt elsősorban az indokolja, hogy az Egyesült Államok folyamatosan akadályozza a szervezet döntéshozatali folyamatait, ami jelentősen csökkenti a WTO hatékonyságát és befolyását a globális kereskedelmi viták rendezésében.

Ezen kívül az unió igyekezhet nyomást gyakorolni bizonyos iparágakra, például a biodízel szegmensre, a dömpingárak alapos vizsgálatával. Azonban ezek a folyamatok hosszadalmasak és hatásuk az Egyesült Államokra inkább közvetett módon érvényesül.

Egy alternatív megoldás lehet, hogy az unió technikai kereskedelmi akadályokat vezetne be, például az amerikai termékek szabályozásának szigorításával. Ez magában foglalhatná a fogyasztóvédelmi normák szigorítását, valamint a nyomon követhetőségi és garanciajogi követelmények fokozott ellenőrzését.

Bár ez rejtett protekcionizmusnak minősülhetne, hatékony eszköz lehet a tárgyalási pozíciók erősítésére.

A Portfolio-nak nyilatkozó diplomaták és szakértők véleménye alapján az Európai Unió belső kohéziója komoly veszélyekkel nézhet szembe. A tagállamok különbözőképpen értékelhetik a Trump-adminisztráció által bevezetett tarifák ellen folytatott harc stratégiáit, különösen Kína kapcsán.

Az elemzők szerint míg Németország és Magyarország hajlandóak fenntartani a kínai kapcsolatok szálait, addig Olaszország, amely talán közelebb áll Trump politikai stratégiájához, valószínűleg sajátos megállapodásokra törekszik.

Többen aggódnak amiatt, hogy bár az Európai Unió egységes vámterületet alkot, a magyar vagy az olasz kormányok esetleg megkísérelhetik, hogy olyan megállapodásokat kössenek, amelyek lehetővé tennék számukra, hogy mentesüljenek az amerikai korlátozások alól. Ilyen bonyolult elszámolási módszerek révén próbálnának kibújni a vámok és egyéb kereskedelmi korlátozások alól. Bár az efféle megállapodások nem teljesen lehetetlenek, rendkívül nehezen kivitelezhetőek. Emellett Emmanuel Macron francia elnök korábban is kifejezte aggodalmát, miszerint az EU egysége megbomolhat, amennyiben a tagállamok saját érdekeiket helyezik a közös érdekek elé.

Emmanuel Macron francia elnök figyelmeztetett arra, hogy az európai országok között fennállhat a megosztottság veszélye, amely az ágazati és nemzeti érdekek eltérő súlyozásából eredhet. Kiemelte, hogy bizonyos országok különösen érzékenyek a kínai és amerikai piac hatásaira. Macron véleménye szerint azok az országok, amelyek szorosabb kapcsolatban állnak az amerikai piaccal, valószínűleg gyorsabban engednek az Egyesült Államok kormányának nyomásának.

Az Európai Unió vezetői abban bíznak, hogy Trump csupán az alkupozícióját kívánja megerősíteni, és a hangoztatott fenyegetések végül elmaradnak. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a fókuszt a párbeszédre és a közös érdekek feltérképezésére kell irányítani - erről a budapesti informális csúcstalálkozó után is nyilatkozott.

Egy amerikai protekcionista gazdaságpolitika és a globális kereskedelem fegyverként való alkalmazása jelentős kihívások elé állítja az EU jövőbeli stratégiáját. E helyzet nemcsak a gazdasági viszonyokat, hanem az uniós egység szilárdságát is próbára teszi majd.

Related posts