A New Orleans-i gázolásos támadás elkövetőjének nem voltak egyedülálló tervei, hiszen tettestársak is segédkeztek a bűncselekmény kivitelezésében. A kisteherautóban, amely a bűncselekmény eszközeként szolgált, az Iszlám Állam emblémáját viselő zászlót tal
Az amerikai hatóságok felfedezték az Iszlám Állam terrorszervezet zászlaját egy kisteherautóban, amelyet a New Orleansban, újév hajnalán történt gázolásos támadás során használtak. A nyomozás jelenlegi állása szerint több gyanúsított még mindig szabadlábon tartózkodik, ami aggodalomra ad okot a hatóságok számára.
A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) New Orleans-i irodájának különleges ügynöke sajtótájékoztatón megerősítette, hogy az elkövető a texasi illetőségű, 42 éves, amerikai állampolgárságú Samszúd din Dzsabbar.
A tájékoztatón elhangzott, hogy fegyverek és olyan eszközök is előkerültek, amelyek pokolgépként alkalmazhatók. Az ügyet irányító FBI most már terrorcselekményként kezeli a helyzetet.
New Orleans híres zenei klubjaival teli történelmi belvárosában, a legendás Bourbon Streeten tragikus esemény játszódott le újév hajnalán. A merénylő egy kisteherautó volánjánál ülve, ügyesen kikerülte a felállított akadályokat, és az ünneplő tömeg közé hajtott. Ezt követően fegyvert rántott, és tüzet nyitott. A lövöldözés következtében két rendőr is megsebesült, míg a támadó végül életét vesztette a tragikus incidenst követően. Az esemény sokkolta a várost, amely híres a fesztiváljairól és élénk zenei életéről.
Jeff Landry, Louisiana állam kormányzója hangsúlyozta, hogy a támadás helye, a Bourbon Street rendőrségi műveleti helyszín, ezért zárva tartják.
LaToya Cantrell, New Orleans polgármestere közölte, hogy megnövelték a városban a biztonsági intézkedéseket, ennek részeként az emberek védelmére emelt barikádokat.
Anne Kirkpatrick, a Mississippi folyó torkolatában fekvő Louisiana állambeli nagyváros rendőrfőnöke egy korábbi sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, "ez a férfi megpróbált annyi embert elgázolni, amennyit csak tud".
Médiabeszámolók szerint a terrorcselekmény elkövetője az Egyesült Államokban született, és szolgált az amerikai hadseregben. A motivációra vonatkozó nyomozás arra is kiterjedt, hogy Samszú din Dzsabbar mikor és milyen körülméynek között radikalizálódhatott.
A zenei kultúráról híres New Orleans a szilveszteri és újévi turizmus kiemelt célpontja, ahol szilveszter éjszaka százezrek tartózkodtak, hogy búcsúztassák az óévet és köszöntsék az újat.
A városban az újév napjára tervezett egyetemi amerikai futball rangadó, a Sugar Bowl, sajnos egy nappal el kellett, hogy késlekedjen a támadás következtében.