Teherán és Washington immár negyedik alkalommal ült tárgyalóasztalhoz Omán gyönyörű földjén, hogy az iráni atomprogram körüli feszültségeket enyhítsék.

Az Egyesült Államok és Irán tárgyalódelegációi vasárnap folytatták a Teherán nukleáris programjáról szóló egyeztetéseik negyedik fordulóját, amelyre Ománban került sor mint közvetítő ország. Eszmail Bakaei iráni külügyi szóvivő az X platformon számolt be a fejleményekről, hangsúlyozva, hogy bár a tárgyalások nehézségekkel terhesek, mégis hasznosnak bizonyultak.
Bakaei szerint mindkét fél elkötelezett volt amellett, hogy "észszerű és megvalósítható módot találjon a nézetkülönbségek rendezésére" az ománi fővárosban, Maszkatban folytatott háromórás tárgyaláson - írja az MTI.
- húzta alá.
A külügyi szóvivő szerint a következő tárgyalási fordulót Omán fogja majd szervezni, illetve bejelenteni.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a mostani tárgyalási fordulót az előző háromhoz mérten komolyabbnak és őszintébbnek nevezte. "Most már jobban értjük egymást, és reméljük, hogy további eredményeket érhetünk el a továbbiakban. (...) Irán urándúsításának folytatódnia kell, bár annak méretei, illetve szintje változhatnak" - fűzte hozzá az állami televíziónak nyilatkozva.
Badr bin Hamad bin Hamud al-Buszaidi, Omán külügyminisztere, az X platformon kiemelte, hogy a megbeszélések során számos "kreatív és hasznos" javaslat került elő, amelyek jól tükrözik a résztvevők közös szándékát, hogy "méltányos" megállapodást kössenek.
Teherán és Washington április 12-e óta immár négy közvetett tárgyalási fordulót bonyolított le az iráni atomprogrammal kapcsolatban, amelyek Ománban és Olaszországban zajlottak. A tárgyalások iráni oldalról Abbász Aragcsi külügyminiszter, míg az amerikai részről Steve Witkoff különmegbízott irányítása alatt folynak.
2018-ban Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, úgy döntött, hogy visszalép az 2015-ben Bécsben aláírt nemzetközi megállapodástól, amely az iráni atomprogram korlátozására vonatkozott, és amelyet Irán mellett a világ nagyhatalmai is támogattak. Ezzel párhuzamosan újra életbe léptette az Irán ellen alkalmazott szankciókat.
Witkoff csütörtökön a Breitbart hírportálnak adott interjújában hangsúlyozta, hogy Washington számára az urándúsítás kérdése a döntő határvonalat jelenti a natanzi, fordói és iszfaháni urándúsító létesítmények teljes felszámolásának szempontjából. "Ha a vasárnapi tárgyalások nem hoznak eredményt, akkor nem folytatjuk a diskurzust, és más irányt kell keresnünk" - tette hozzá.
Aragcsi azonban már vasárnap reggel, Maszkatba való indulása előtt kifejtette, hogy Teherán nem fogja feladni az urándúsítást, hangsúlyozva, hogy ez a képesség "az iráni nemzet büszkesége" és "nem lehet tárgyalások tárgya".
Az iráni vezetés ugyanakkor jelezte, hogy a szankciók feloldásáért cserébe Teherán hajlandó nukleáris tevékenységeinek korlátozásáról tárgyalni, de az urándúsítási program teljes leállítása, illetve a dúsított uránkészletek átadása olyan "határokat képviselnek, amelyeket a megbeszéléseken nem szabad megszegni".