A határidők sürgetnek, és fontos, hogy tudjuk, mit kell tennünk az Ügyfélkapu megszűnése előtt. Íme néhány lépés, amellyel zökkenőmentesen átvészelhetjük ezt az időszakot!
Egy hónap múlva véget ér az Ügyfélkapu működése, így mindenkinek át kell térnie az Ügyfélkapu+ platformra, ahol a Digitális Állampolgárság alkalmazásra kell regisztrálnia.
2025. január 16-án véget ér az Ügyfélkapu működése, és helyét az Ügyfélkapu+ valamint a Digitális Állampolgárság veszi át a digitális állami ügyintézés területén. A kormány a sokak által túlságosan gyorsnak tartott váltást azzal indokolja, hogy az Ügyfélkapu jelenlegi formájában nem nyújt megfelelő biztonságot, és az adatainkhoz illetéktelenek könnyen hozzáférhetnek. Ez a megállapítás valóban helytálló, így ha tetszik, ha nem, csupán egy hónapunk maradt, hogy befejezzük a regisztrációt. Most bemutatjuk, mit és hogyan érdemes tenned a zökkenőmentes átállás érdekében.
A Digitális Állampolgárság (DÁP) jelenlegi funkciói talán még nem teljesen kiforrottak, de nyugodtan hátradőlhetünk, hiszen az alkalmazás folyamatosan fejlődik. A jövőben elérkezhetünk arra a pontra, ahol egyetlen mobilalkalmazás révén intézhetjük hivatalos ügyeinket, amelyekért eddig hosszú órákat kellett eltöltenünk a sorban állással az ügyfélszolgálatokon. Így lehetőség nyílik arra, hogy kényelmesen, otthonról oldhassuk meg például a gyermekvállaláshoz, költözéshez vagy autóvásárláshoz kapcsolódó adminisztrációs feladatokat.
Az Ügyfélkapu+ használatához elengedhetetlen egy kétfaktoros bejelentkezési folyamat. Ez a lépés először a felhasználónév és a jelszó megadását igényli. Ezt követően egy kódot kapunk a telefonunkra vagy a számítógépünkre, amelynek segítségével megkezdhetjük a hivatalos ügyintézést. A kétfaktoros azonosítás ismerős lehet a vásárlások világából, hiszen hasonló módon végezzük az online tranzakciókat, amikor egy webshopban rendelünk.
Az Ügyfélkapu+ használatakor, belépéskor a telefonunkra kapunk egy kódot, ezt a számot kell majd a bejelentkező felületen beírni. Ehhez szükségünk lesz egy hitelesítő alkalmazásra, amit Google Play Áruházból vagy az AppStore-ból tudunk letölteni. Erre a feladatra alkalmas például a Google Authenticator vagy a Microsoft Authenticator.
Az Ügyfélkapu+ regisztráció lépésről-léprésre: