Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarország számára elengedhetetlen egy világos és határozott külpolitikai stratégia kialakítása az új világrend kihívásai közepette. Az ország érdekeinek védelme érdekében fontos, hogy a nemzetközi kapcsolatok terén pr


A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a Royal United Services Institute (RUSI) nevű kutatóintézetben tartott előadásában arról számolt be, hogy az utóbbi időszak válságai nyomán új világrend van kialakulóban, s ilyen körülmények között Magyarországnak határozott külpolitikai stratégiát kell követnie.

Az első pont kapcsán szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarország története során mindig is a szabadságért harcoló népként ismert. Hazánk folyamatosan a saját érdekeit helyezi előtérbe, miközben tisztelettel viszonyul más országok véleményéhez és álláspontjához.

Ezt követően részletesen kifejtette, hogy a kormány milyen irányvonalat követ a magyar külpolitikában. Rámutatott, hogy egy olyan, hasonlóan kis népességű nemzetnek, mint Magyarország, folyamatosan meg kell védenie érdekeit. Ezért elengedhetetlen, hogy a világ eseményeit saját perspektívájából értékelje, ami viszont konfliktusokhoz és feszültségekhez vezethet.

Szijjártó Péter a harmadik sarokkő kapcsán hangsúlyozta a valóság helyes értelmezésének jelentőségét, és megjegyezte, hogy mivel Magyarország tengerpart nélkül és jelentős energiahordozók hiányában létezik, a globális kereskedelem kulcsfontosságú a számunkra.

"Ragaszkodunk a normalitáshoz, s ragaszkodunk ahhoz a tényhez, hogy vannak olyan meghatározások, amelyek kétezer éve élnek" - szögezte le. Fontosnak nevezte a globális politikai és gazdasági változásokat. Előbbi kapcsán hangsúlyozta, hogy ezt jelenleg az amerikai politika irányváltása határozza meg.

A miniszter hangsúlyozta, hogy az Európai Unió mára gyakorlatilag elzárkózott a világpolitika meghatározó szereplőitől. Kiemelte, hogy az európai vezetők az utolsó nyolc évben folyamatosan bírálják Donald Trumpot, ugyanakkor az EU megszakította kapcsolatait Oroszországgal is. Ennek következtében pedig nemcsak a diplomáciai, hanem a gazdasági összefonódások is megrekedtek, és a korábban érvényes növekedési modellre nem érkezett érdemi alternatíva.

Emellett a szavai szerint az EU Kínától is elszigetelődött azáltal, hogy vámokat vezetett be a kelet-ázsiai ország elektromosautó-iparával szemben.

Majd kiemelte, hogy ennek következtében Magyarország a keleti és nyugati beruházások kereszteződési helyévé vált, amelyből hazánk jelentős előnyökre tett szert. Az európai és kínai gazdasági kapcsolatokat elválasztani kívánó törekvések súlyos következményekkel járnának az ország számára, ezért elengedhetetlen a gazdasági semlegesség megőrzése.

Related posts