Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország diplomáciai képviseletet nyit Dar es-Salaamban. Ez a lépés fontos mérföldkő a magyar külpolitikában, hiszen lehetőséget teremt a két ország közötti kapcsolatok erősítésére és a gazdasági együttműködés előseg


A kormány a magyar-tanzániai együttműködésben rejlő óriási potenciálra való tekintettel szeptemberben diplomáciai képviseletet alakít ki Dar es-Salaamban - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

A minisztérium hivatalos közleménye alapján a tárcavezető, Mahmúd Tabit Kombó, tanzániai kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy napjainkban az emberiség egy rendkívül veszélyes időszakot él meg. Kiemelte, hogy a világ figyelme főként két jelentős háborúra irányul, miközben az afrikai helyzet, amely szintén komoly figyelmet érdemelne, sajnálatos módon a háttérbe szorul.

"Az utóbbi időszakban az afrikai kontinens a történelem egyik legkomolyabb terrorfenyegetésével nézett szembe. Folyamatosan újabb és újabb fegyveres konfliktusok törnek ki, amelyek következtében egyre több migráns indul el Európa felé, ezzel pedig újabb biztonsági kihívásokkal szembesítve a térséget" - hívta fel a figyelmet.

Hangsúlyozta, hogy a kontinens lakossága robbanásszerűen emelkedik, ami komoly kihívásokkal jár, különösen a munkahelyek létrehozása, az egészségügyi ellátás és az oktatás szempontjából. Sok ország számára ezek a problémák olyan mértékűek, hogy nem tudják őket önállóan kezelni.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország nagyra értékeli azokat az afrikai országokat, amelyek stabilitásra törekednek, a béke érdekében szólnak, és nyitottak az együttműködésre. "Tanzánia pontosan ilyen példa, hiszen több mint 1500 békefenntartó katonájával hozzájárul a globális biztonsági kihívások kezeléséhez, és tevékenysége révén igyekszik stabilitást biztosítani a kelet-afrikai közösség számára" - emelte ki.

Ezt követően kitért a Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság közti konfliktusra is, amely szerinte könnyen eszkalálódhat. Tudatta, hogy egyetértés van a békés megoldás szükségességét és azt illetően, hogy a megoldást csakis a tárgyalás jelentheti, a területi integritást pedig tiszteletben kell tartani.

"Magyarországhoz hasonlóan Tanzánia is békepárti ország, és bár földrajzilag távol esik tőlünk és Ukrajnától, az ukrajnai konfliktus következményei Afrikában, így Tanzániában is érezhetőek. Ezért nem csupán Európának, hanem Afrikának is fontos, hogy a háború minél hamarabb befejeződjön Ukrajnában" - hangsúlyozta.

A miniszter végül rávilágított a kétoldalú kapcsolatok fontosságára, hangsúlyozva, hogy az együttműködés előtt számos ígéretes lehetőség áll. Ezt jól tükrözi, hogy az elmúlt három évben a kereskedelmi forgalom Magyarország és Tanzánia között elképesztő, négyszeres növekedést mutatott.

"A tanzániai kormány döntése alapján megállapodtunk arról, hogy a vízgazdálkodási rendszerének fejlesztéséhez magyar technológiát alkalmaz. A projekt keretében 55 millió dolláros együttműködés valósul meg. Ez a lépés új kapukat nyit a magyar vállalatok számára, lehetőséget teremtve számukra, hogy markánsabban jelen legyenek Afrika vízipari piacán" - nyilatkozta.

Megemlítette azt is, hogy jelenleg öt különböző magyar fejlesztési program folyik a tanzániai oktatási rendszer színvonalának emelése érdekében. Ezen kívül hazánk évente harminc hallgatót fogad egyetemi ösztöndíj keretében Tanzániából.

Zárásként bejelentette, hogy Magyarország képviseletet alapít Dar es-Salaamban, amely szeptembertől kezdve fog működni. Ez a lépés garanciát nyújt egy még szorosabb együttműködés lehetőségére, hiszen a személyes jelenlét pótolhatatlan.

Kiemelte, hogy ennek a lépésnek kulcsfontosságú szerepe van, mivel a kétoldalú együttműködés számos izgalmas lehetőséget kínál. A magyar vállalatok számára ez egy remek alkalom, hogy belépjenek a kelet-afrikai piacra, valamint hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a szoros együttműködés fenntartása a nemzetközi fórumokon a béke megőrzése érdekében.

Related posts