Robert Ficot széleskörű kritikák kereszttüzébe került a WHO járványügyi egyezménnyel kapcsolatos véleménye miatt.


A szlovák kormány egyre növekvő kritikával néz szembe, miután Robert Fico miniszterelnök határozottan elutasította a WHO járványügyi egyezményét. Ez a lépés különösen meglepő, hiszen az egészségügyi miniszter, a kormánykoalíció egyes pártjai, a szlovák elnök, valamint az ellenzék és a tudományos közösség is egyértelműen támogatták a megállapodást. Fico döntése így számos kérdést vet fel a kormány politikai irányvonalával és a közegészségügy védelmével kapcsolatban.

A több mint három évig készült járványügyi egyezmény célja a világjárványokkal kapcsolatos nemzetközi együttműködés megerősítése, a járványhelyzetek kialakulásának megelőzése, illetve az azokra kidolgozott reakciók. Bár Szlovákiának előnye származott volna abból, ha elfogadja, az oroszbarát és szociáldemokrata Smer-SD képviselői és egyik koalíciós partnere, a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párt (SNS) illetékes vezetői arra utasították az ügyben tárgyaló szlovák delegációt, hogy utasítsa el azt.

Robert Fico arról számolt be, hogy a WHO főigazgatója hétfőn felkereste őt, és arra kérte, hogy reconsiderálja a korábbi álláspontját. Fico azonban ezt elutasította. A Smer-SD párt "elfogadhatatlannak" minősítette a megállapodást, hangsúlyozva, hogy az sérti Szlovákia szuverenitását és a szlovák polgárok jogait. A döntést a múlt pénteken hozták meg, mégpedig annak ellenére, hogy a Hlas-SD, amely a koalíció harmadik tagjaként az egészségügyi minisztériumért felel, ellenezte az egyezményt. Érdekesség, hogy a Hlas-SD jelenleg a második legerősebb párt a koalícióban. Kamil Šaško egészségügyi miniszter kiemelte: "A járványügyi egyezmény nem korlátozza senkinek a szabadságát vagy a nemzeti szuverenitását."

A szlovák járványkutatók, az ellenzéki pártok és Peter Pellegrini köztársasági elnök egyetértenek abban, hogy a megállapodás támogatása elengedhetetlen. A Szlovák Tudományos Akadémia és a Magánorvosok Szövetsége figyelmeztettek arra, hogy ha az egyezményt elutasítják, az negatívan befolyásolhatja Szlovákia hozzáférését a diagnosztikai szolgáltatásokhoz és a járványügyi kezelésekhez. Peter Pellegrini, aki a kormánypárt támogatását is élvezi, az ellenzék véleményével összhangban "felelőtlennek" minősítette a kormány álláspontját.

"Szomorúan tapasztalom, hogy Szlovákia nemzetközi elismertségét veszélyeztetjük, miközben elzárjuk a lehetőséget a jobb közegészségügyi rendszer előtt. Mindezt csupán azért tesszük, hogy néhány belső politikai szövetségest nyerjünk" - nyilatkozta az elnök hétfőn.

Szlovákia egyszer már elutasított egy hasonló dokumentumot, amikor Peter Kotlár járványügyi különmegbízott kapott döntési jogköröket a koronavíris-járvány idején. Kotlár arról ismert, hogy összeesküvés-elméleteket terjeszt a koronavírusról és a vakcinákról. Kotlár konteóit számtalan vezető szlovák orvos és kutató cáfolta. Robert Fico, aki korábban kijelentette, hogy oltásszkeptikus következetesen kiállt Kotlár mellett.

Pozsony, a pénteki döntés ellenére, hétfő este részt vett az egyezményről szóló szavazáson. A megállapodás 124 támogató szavazattal ment át, így az elfogadáshoz szükséges 83 szavazat biztonságban volt. Érdekes módon egyetlen ország sem lépett fel ellene, de tizenegy ország tartózkodott a voksolástól. A tartózkodók között található Szlovákia, Lengyelország, Oroszország és Izrael is.

Related posts