Szabó István, aki az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatójaként tevékenykedik, számos lényeges kérdést érintett a Portfolio Agrárium 2025 konferencián, amely Kecskeméten került megrendezésre.


A 2019 előtti időszakot a pénzügyi stabilitás és a bőséges források jellemezték, míg 2020 után a COVID-19 világjárvány, az inflációs nyomás és a változó kamatlábak komoly kihívások elé állították a gazdaságot – emelte ki Szabó István, az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója a Portfolio Agrárium 2025 konferencián, Kecskeméten. A Közös Agrárpolitika reformja kétélű hatással bír: míg a támogatások mértéke csökken, a tagállamok számára szélesebb mozgásteret biztosít, ugyanakkor új bevételi lehetőségek, mint például a karbonkereskedelem, is felbukkanhatnak a horizonton.

Az Agrárszektor anyagát átvizsgáltuk, és megállapítottuk, hogy a szakértő hangsúlyozta: a jelenlegi gazdasági környezetben kiemelkedő jelentőséggel bír a Vidékfejlesztési Program, valamint a KAP kamattámogatási rendszerének maximális kihasználása. Emellett a fenntartható beruházások előtérbe helyezésére is felhívta a figyelmet. A résztvevőket arra ösztönözte, hogy használják ki a rendelkezésre álló finanszírozási lehetőségeket, hiszen ezek hosszú távon biztosíthatják az agrárszektor stabilitását és fejlődését.

Szabó István, az OTP Agrár agrárgazdasági értékesítési igazgatója, Kecskeméten, a Portfolio Agrárium 2025 konferencián osztotta meg gondolatait arról, milyen kihívások és lehetőségek várják a magyar gazdálkodókat a jövőben.

Amennyiben a globális helyzetet - akár geopolitikai, akár finanszírozási szempontból - a jelenből a jövőbe vetítjük, két kulcsfontosságú tényezőre kell felhívni a figyelmet az előadó szerint. Az egyik a Közös Agrárpolitika reformja.

„Az egyik szemem könnyeket hullat, míg a másik mosolyog” – így fogalmazott, hiszen, noha a támogatások mértéke várhatóan csökkenni fog, a tagállamok számára egyre nagyobb mozgástér nyílik. Ráadásul a piaci szereplők is tőkét vihetnek be a rendszerbe. Egy formálódó Európai Unió keretein belül kell ezt megvalósítanunk, ahol a versenyképesség és a védelmi kiadások kerülnek előtérbe, míg a zöld célkitűzések fokozatosan háttérbe szorulnak – tette hozzá.

A karbonkereskedelem példája rávilágít arra, hogy új bevételi lehetőségek is felbukkanhatnak. Ahogy azt megjegyezte, a globális politikai helyzet és a gazdasági erőviszonyok alakulása közvetlen hatással van Európára, valamint a hazai mezőgazdaságra is. Különösen figyelemre méltó Donald Trump, az Egyesült Államok elnökének vámháborús stratégiája, hiszen az EU-s termékekre bevezetett 25%-os acél- és egyéb vámok már elindították a válaszlépéseket, közel 5 milliárd dollár értékben.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kereskedelmi feszültségek újabb szakaszába léptek, miután egy 15 milliárd dolláros vámintézkedés nyomán ellenvámot vezettek be. Ennek következményeként bizonyos európai termékek, például a francia bor, akár 200 százalékos vámterhet is hordozhat, mielőtt elérnék az amerikai piacot. Ez a helyzet jól példázza, hogy léteznek olyan globális tényezők, amelyekre nincs közvetlen befolyásunk; ilyenek például az orosz-ukrán konfliktus alakulása vagy a nemzetközi kereskedelmi szabályozások módosulásai. Mindazonáltal vannak belső lehetőségeink, amelyek segítségével csökkenthetjük ezeket a kihívásokat.

Örömmel tapasztaljuk, hogy a Vidékfejlesztési Program és a Közös Agrárpolitika keretein belül elérhetők olyan források, amelyek az öntözés fejlesztését célozzák meg. Ezek a támogatások kulcsszerepet játszhatnak a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak mérséklésében - emelte ki Szabó István. Továbbá, a vállalkozások számára az energiahatékonyság növelését szolgáló pályázatok is kiemelkedő lehetőségeket nyújtanak. Éppen ezért érdemes kihasználni ezeket a kínálkozó alkalmakat - tette hozzá.

Mindenkit arra biztatok, hogy pályázzon, hiszen ezek a támogatások hosszú távon komoly segítséget nyújthatnak - fogalmazott.

A globális változások mellett a száj- és körömfájás járványa is komoly kihívást jelenthet. Bár új szabályozás lépett életbe, a következő 2-4 hónapban még velünk maradhat. A járvány pénzügyi hatása jelentős: az Egyesült Királyságban több mint 2000 gazdaság érintett, 6 millió állatot kellett leölni, a kár pedig elérte a 15 milliárd fontot.

Az OTP Elemző Központ becslése szerint Magyarországon ez 0,2-0,6%-os gazdasági hatást jelenthet, de sok változót még nem lehet pontosan számolni.

A magyar agrárhitelezés területén a sertés- és szarvasmarha-tenyésztők finanszírozása jelentős részesedést képvisel, hiszen a 1800 milliárd forintos hitelportfolión belül ez a szegmens 21%-ot tesz ki. Ezen kívül a takarmányipar, valamint a hús- és tejfeldolgozó ágazatok is érintettek. A pénzügyi intézmények jelenleg óvatos megközelítést alkalmaznak, és várakozó álláspontot képviselnek, míg a járvány tényleges hatásai egyértelműbbé nem válnak. Ennek ellenére a szakértők szerint az agrárium még mindig a válságokkal szemben ellenálló ágazat marad, amely képes alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez.

A COVID utáni időszakban a Növekedési Hitelprogram és a Vidékfejlesztési Program óriási támogatást nyújtott a bankszektor és a gazdálkodók számára. Szintén kiemelkedő szerepet játszott 2023-ban a Baross Gábor hitelprogram, valamint a 2022-es agrárhitel-moratórium, amely a globális energiaválság és aszály következményeinek mérséklésére lett kitalálva – nyilatkozta.

Jelenleg két fő lehetőség kínálkozik a finanszírozás terén: az egyik a Demján Sándor Program keretein belül történő pályázat, amelynek követelményeit érdemes figyelembe venni, a másik pedig a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében elérhető kamattámogatás, amely különösen vonzó ajánlatnak számít. A Széchenyi Kártya beruházási hitele 3%-os kamatlábbal érhető el, míg az Exim termékeknél a zöld beruházásokra való fókuszálás ajánlott, hiszen ezek stabil és kiszámítható kamatozást kínálnak.

Szabó István elmondta, hogy mindenkit arra biztat, éljen a kedvező finanszírozási lehetőségekkel. A garanciaintézmények kezességvállalása csökkenti a bankok tőkeszükségletét, így olcsóbb finanszírozási kondíciókat tudnak biztosítani. Bár a fenntartási időszak alatt bankot váltani és előtörleszteni nem lehet, a kamattámogatott hitelek kedvező feltételeket nyújtanak, és érdemes más finanszírozási lehetőségekkel kombinálni őket a maximális előnyök kihasználása érdekében. Végül egy idézettel zárta a kecskeméti előadását: "Várd a legjobbat, készülj fel a legrosszabbra és használd ki azt, ami jön!"

Related posts