Maroshévíz városában egy történelmi fedeles híd összeomlott, ezzel súlyos következményekkel járva a helyi közlekedésre és az ott élők mindennapjaira. Az építmény, amely évtizedeken át szolgálta a lakosságot, most a múlt emlékévé vált.

A hidat többször megrongálták, méteres darabokat vágtak le belőle, lelopkodták a fedéldeszkáit.
Szerdán tragikus esemény történt Maroshévízen, ahol az 156 éves Urmánczy-híd, Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, összeomlott. A szomorú hírt Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke osztotta meg a közvéleménnyel.
Czirják Károly, a helytörténész, nemrégiben a közösségi oldalán osztotta meg aggodalmait a helyi önkormányzat tulajdonában lévő átkelő állapotával kapcsolatban. Évek óta követelik az egyesület tagjai az átkelő megóvását, ám eddig minden erőfeszítésük hiábavalónak bizonyult. „Ez nemcsak a hivatal hibája, hanem azoké is, akik az elmúlt két évtizedben tudatosan rongálták meg a szerkezetet, deszkákat vágtak le és tartóoszlopokat fűrészeltek el” – írta Czirják, hangsúlyozva a közösség felelősségét a helyi örökség megőrzésében.
Sebastian Buzila polgármester a híd összeomlását részben a híd rongálóinak számlájára írta. A közösségi médiában közzétett bejegyzésében emlékeztette a lakosságot, hogy a hídfő közelében térfigyelő kamerákat helyeztek el, ám sajnálatos módon ezeket a törvénytelen cselekedetek elkövetői tönkretették. A polgármester hangsúlyozta, hogy a híd leromlott állapota miatt már egy ideje nem volt lehetőség az átkelésre, és úgy véli, hogy az összeomlás szomorú eseményként fog bevonulni a közösség emlékezetébe. Kiemelte, hogy az Urmánczy-híd nem csupán egy építmény volt, hanem szimbolikus jelentőséggel bírt a maroshévíziek számára, ezért elengedhetetlen annak újjáépítése az eredeti megjelenésének megfelelően. A város vezetése ezt a prioritásként kezeli, és a polgármester hangsúlyozta, hogy a híd újjáépítése kötelességük, amelyet a város történelme iránti tisztelettel fognak végrehajtani.
A Maros folyón átívelő impozáns fedeles hidat 1869-ben a székelyföldi kisváros szülötte, az Urmánczy család emeltette, akik kastéllyal is büszkélkedhettek. A híd célja az volt, hogy megkönnyítse a közlekedést a folyó túlpartján elhelyezkedő birtokokhoz. Egyedülállóságát a függő szerkezet, a tetővel borított kialakítás és a zárt oldalak adják, amelyek nemcsak esztétikai, hanem praktikus funkciót is betöltenek: viharos időjárás esetén menedéket nyújtanak a mezőn dolgozó emberek számára.
A Maroshévíz Infó portál néhány napja hívta fel a figyelmet a fedeles híd leromlott állapotára. Mint írták, az építmény 1990-ig példásan rendben volt tartva, de később küzdeni kellett a megmentéséért. 2018-ban aláírásgyűjtés is zajlott a célból, aminek eredményeként 2020-ban tatarozták az építményt. De rá egy évre tovább folytatódott a rongálása, ismeretlen tettesek láncfűrésszel akarták elvágni a tartógerendákat. Idén februárban a híd bal oldala 40 centimétert megdőlt, ezután - mint írták - ismeretlenek elkezdték lelopkodni róla az oldalain lévő deszkákat. Erdélyben több fedeles híd is volt - a XIX. században divatban volt az építésük -, de napjainkra kevés ilyen építmény maradt. A térségben a gyergyószéki Gyergyószárhegyen és a Beszterce-Naszód megyei Hordón (George Cosbuc) található hasonló, utóbbit küzdelmek árán fel is újítottak.