Hihetetlen mennyiségű pénzt szolgáltattunk vissza a bankoknak, ennek ellenére még mindig mélyen az adósság tengerében találjuk magunkat.

A szakértők előrejelzése szerint az eladósodás tendenciája továbbra is fennmarad.
Rekordösszegeket fizetünk vissza a bankoknak - ennek ellenére csak még jobban eladósodunk. A magyar háztartások hiteltartozása május végére megközelítette a 11 596 milliárd forintot, miközben a törlesztések összege is minden korábbi szintet túlszárnyalt. A portál pénzügyi szakértője, Gergely Péter szerint a nettó eladósodás folytatódni fog, aminek az év második felében még nagyobb lökést adhat a nyári személyi kölcsön boom, ősztől pedig az új, 3 százalékos kamatú lakáshitel lehetősége.
Soha nem tapasztalt mértékű adósságot halmoztak fel a magyar háztartások a bankok felé: 2025 májusának végére a hiteltartozás elérte a 11 596 milliárd forintot. A szakértők véleménye szerint ehhez hozzájárult, hogy csupán egy év leforgása alatt 11 százalékkal emelkedett a lakossági hitelállomány összértéke.
A lakossági tartozások között a lakáshitelek aránya új rekordot döntött, hiszen 2019 nyara óta nem tapasztalt szintre, 51,7 százalékra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a teljes lakossági tartozás több mint felét az ingatlanhitelek teszik ki. A BiztosDöntés.hu szakértője rámutatott, hogy a bankok által az ügyfelekkel szemben nyilvántartott lakáshitel-követelések 2023 júniusában már meghaladták a 6 ezer milliárd forintot.
A 2024-es év első öt hónapja igazi rekordot hozott a lakáshitelek terén: a háztartások tartozása hihetetlen mértékben, 327 milliárd forinttal gyarapodott, ami a legmagasabb növekedés a korábbi évekhez képest. Ez a szám 50 százalékkal magasabb az eddigi csúcsot jelentő 2024-es 216 milliárd forintos bővülésnél. Ezzel szemben a fogyasztási hitelek állományának növekedése viszonylag szerényebb volt; míg tavaly 72 milliárd forinttal bővült, addig idén az első öt hónapban már 170 milliárd forintos emelkedést könyvelhettünk el, amivel az összesített állomány elérte az 5 063 milliárd forintot.
Gergely Péter rámutatott, hogy a 2025-ös év statisztikái nemcsak a hitelfolyósítás terén, hanem a hiteltörlesztés vonatkozásában is rekordokat döntögetnek. Az év első öt hónapjában a háztartások összesen 915 milliárd forintnyi hitelt törlesztettek, ami 27,5 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában regisztrált 718 milliárd forintot. Érdemes megemlíteni, hogy a háztartások nem folyószámla típusú hiteleinek állománya 2025 első öt hónapjában 37 százalékkal növekedett a 2024-es év azonos időszakához képest, ami 1 375 milliárd forintos növekedést jelent. Ez azt mutatja, hogy a lakosság továbbra is nettó hitelfelvevő marad.
Gergely Péter véleménye szerint a következő hónapokban tovább fokozódhat ez a tendencia, mivel a nyári időszakban a fogyasztási hitelek piaca általában tetőfokára hág. Ezen belül a személyi kölcsönök legkedvezőbb időszaka vár ránk. Az ősz beköszöntével pedig a szeptembertől elérhető, 3 százalékos kamatozású lakáshitel lehetősége igazi vonzerőt jelenthet a piacon.
A pénzügyi szakértő figyelmeztet arra, hogy bár a jelenlegi szabályok szerint az új, kedvezményes kamatozású hitellel nem lehet közvetlenül kiváltani a meglévő lakáshiteleket, mégis lehetséges, hogy sokan ezt a lehetőséget részben vagy egészben kihasználják. Például, ha valaki korábbi lakását értékesíti, az új hitelt felhasználhatja az új ingatlan vásárlására, így áttérve egy másik hitelre. Gergely Péter véleménye szerint ez a folyamat nem csupán a lakáshitelek kihelyezésének növekedéséhez vezethet, hanem a törlesztések volumenének emelkedését is eredményezheti szeptembertől kezdődően.