A líbiai hadúr alaposan megfeddte az uniós diplomatákat.


A Politico elképesztő politikai botrányról számolt be: a diplomaták már a reptéren kénytelenek voltak elhagyni az országot.

Amikor egy európai miniszterekből és rangidős tisztviselőkből álló delegáció nemrégiben megérkezett Líbiába, hogy egy orosz támogatású hadúrral folytasson tárgyalásokat a migrációs helyzetről, hamarosan világossá vált számukra, hogy egy politikai csapdába léptek.

Líbia helyzete instabil az arab tavasz óta, az ország két nagyobb részre van osztva: az egyiknek Tripoli a központja, ez a nemzetközileg elismert kormányzat, a másiknak Bengáziban, ezt pedig egy hadúr irányítja. A mostani út során az európaiak sikeresen tárgyaltak Tripoliban, ahonnan aztán átrepültek Bengáziba, ahol azonban hamar rájöttek, hogy nehéz helyzetbe kerültek.

A bengázi repülőtéren az EU migrációs biztosa, Magnus Brunner, továbbá Olaszország, Görögország és Málta vezető miniszterei találkoztak a Haftar keleti kormányának két prominens tisztségviselőjével.

Az európai oldal végül belegyezett egy találkozóba, de csak abban az esetben, ha nem készítenek róluk fotókat. Az európaiak hozzáállása láthatóan felháborította a 81 éves Haftart, aki mindenféle tárgyalás nélkül kiutasította őket a városból - számolt be a Politico az elképesztő diplomáciai blamáról.

Brunner útjának fő célkitűzése az volt, hogy rávilágítson arra, miként reagál az EU a migrációs válságra a brüsszeli köreiben "Team Europe" néven ismert együttműködés révén. Ez a kifejezés a közös diplomáciai erőfeszítések szimbóluma, amelyben az EU legfontosabb intézményei és a tagállamok szoros kapcsolatban működnek együtt a válság kezelésében.

A Bizottság szóvivője nyilatkozata alapján Ursula von der Leyen és a többi vezető közös álláspontra jutottak a Líbiával való kapcsolatok folytatásáról. Az elképzelés értelmében a Team Europe megközelítést továbbra is alkalmazni kívánják, beleértve a Team Europe delegációjának Líbiába való visszaküldését a látogatások folytatása érdekében. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a cél az, hogy "mindkét oldallal" kapcsolatot építsenek ki Líbiában, ami azt jelenti, hogy a Haftar által ellenőrzött keleti területek is szerepet kapnak a tervben.

A Politico hírei alapján még nem világos, hogy mikor veszi kezdetét az új líbiai misszió, és kik fognak a repülőgépen tartózkodni.

Related posts