Kecskemét ad otthont az ország legizgalmasabb robotikai versenyének döntőjének! A fiatal tehetségek itt mérhetik össze tudásukat és kreativitásukat, miközben lenyűgöző robotokat építenek és programoznak. Az esemény nem csupán a technológia és a tudomány i


Idén tizenötödik alkalommal került megrendezésre a kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium által szervezett országos robotika verseny döntője. A versenyre 5-8. osztályos diákok csapatokban neveztek, de a végső megmérettetésre már csak a legjobban teljesítő 25 csapat jutott be. A résztvevők között ott voltak diákok az ország minden szegletéből, Soprontól Hajdúböszörményig, és természetesen Kecskemétről is, hogy megmutassák tudásukat és kreativitásukat a robotika világában.

A szombati nap különleges örömmel töltötte el a programozni vágyó, kreatív gyermekeket az Országos Robotika Verseny keretein belül, melynek helyszíne a Bányai Júlia Gimnázium volt. A rendezvény szervezője, Kiss Róbert, a gimnázium mestertanára, elmondta, hogy bár a robotika az utóbbi 15 év alatt jelentős fejlődésen ment keresztül, a verseny eredeti célja továbbra is változatlan: arra ösztönözni a fiatalokat, hogy ne csupán a technológiai felhasználásban jeleskedjenek, hanem mélyebb ismereteket is szerezhessenek a programozás terén, és megismerjék a "gondolkodós informatikát".

Úgy vélem, a motiváció kérdése lényegében nem változott, hiszen már 15 évvel ezelőtt is egyértelmű volt, hogy a 21. század a technológia korszakát fogja elhozni. A mostanában felmerülő mesterséges intelligenciával és egyéb innovatív gépekkel kapcsolatos hírek csak tovább fokozzák a diákok érdeklődését. Ma már elengedhetetlen, hogy valamilyen szinten értsenek ahhoz a technológiához, amely körülveszi őket, hiszen ez a tudás kulcsfontosságú lesz a jövőjük számára.

A szervező azt is elárulta, ebben már a kerettanterv is segít, hiszen már az is előírja a programozást. Nagy Korinna, a verseny egyik zsűrije, 12. osztályos bányais tanuló, anno szintén ezen a versenyen vett részt, majd sorra helyt állt országos megmérettetéseken is. Legutóbb a Neumann János Egyetem által szervezett Országos Programozó Versenyen lettek elsők csapatával. Ő árulta el nekünk, mit is csinálnak a kis programozók a versenyen.

A hetedik és nyolcadik osztályosok versenye, amelynek zsűrijében én is helyet kapok, különbözik a többi megmérettetéstől. Ez a verseny ugyanis rapid formátumú, ami azt jelenti, hogy a résztvevők egyszerre csak egy feladattal ismerkednek meg. Ezt követően viszonylag rövid idő áll rendelkezésükre a megoldásra, majd azonnal értékeljük a munkájukat. Ezt követően jöhet a következő feladat, és a folyamat így folytatódik.

A feladatok mindegyike hozzájárult a gyermekek kreatív informatikai gondolkodásának fejlesztéséhez, így minden résztvevő győztesnek érezhette magát.

Related posts