Orbán Viktor utalt arra, hogy egy lengyel állampolgár számára lehetőség nyílhat politikai menedékjog megszerzésére Magyarország területén.
Nem világos, hogy pontosan kiről van szó , de felmerült, hogy Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettesről van szó.
Hamarosan politikai menedékjogot kaphat egy lengyel állampolgár Magyarországon – számolt be erről a Telex, több, egymástól független forrásra hivatkozva. Információik szerint Orbán Viktor egy célzást tett az ügy kapcsán a Széll Kálmán Alapítvány évzáró vacsoráján.
A zártkörű, titkos esemény december 10-én este zajlott a Kempinski Hotel elegáns falai között. A rendezvény vonzerejét a gazdasági vezetők, befolyásos üzletemberek és a kulturális élet prominens alakjai adták, akik rendszerint részt vesznek az ilyen összejöveteleken. Információink szerint Orbán Viktor ezúttal is hangsúlyosan beszélt az Orbán Balázs politikai igazgató által kidolgozott "konnektivitás" stratégiájáról, valamint a "gazdasági semlegesség" fontosságáról. A miniszterelnök azt is megemlítette, hogy 2025-re várhatóan rendelkezésre fog állni pénz, ám azt már nem részletezte, hogy ez honnan fog érkezni.
Az esemény során Lengyelországot kritizálva a miniszterelnök állítólag arról beszélt, hogy hamarosan – az egyik résztvevő visszaemlékezése szerint "egy-két napon belül" – politikai menedékjogot kaphat egy lengyel állampolgár Magyarországon. Orbán Viktor nem konkretizálta, hogy pontosan kiről van szó, de a Telex megjegyzi, hogy ez összhangban áll azzal, amit a kormánypárti Mandinernek adott interjújában mondott. Amikor a Mandiner újságírója "lengyel politikai menekültekről" kezdett beszélni, a miniszterelnök kijelentette: "Mindenkinek menedéket nyújtunk, akit politikai üldözés ér a hazájában."
Az tehát egyelőre nem világos, hogy pontosan kiről van szó, de a Telex egy lengyel-magyar kapcsolatokat ismerő forrása szerint Marcin Romanowski volt igazságügyi miniszterhelyettesről, a Jarosław Kaczyński-féle Jog és Igazságosság (PiS) képviselőjének például lenne oka segítséget kérni Magyarországon, mivel a lengyel ügyészség szervezett szervezett bűnözéssel vádolja, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) pedig október 2-án felfüggesztette a mentelmi jogát is. A vád szerint összesen több mint 10 milliárd forintnak megfelelő lengyel közpénzt használtak fel törvénytelenül egy olyan igazságügyi alapból, amelyből többek közt a tárca alá tartozó szervek az izraeli Pegasus kémszoftvert is megvásárolták. Júliusban Marcin Romanowskit egy ízben már őrizetbe is vették, aztán elengedték, mivel akkor még mentelmi jogot élvezett.
A varsói ügyészség helyett Magyarországra érkezett egy volt lengyel miniszterhelyettes
Még októberben lapunk beszámolt arról, hogy Marcin Romanowski, a volt lengyel miniszterhelyettes, Magyarországon tartózkodik. A politikus a 2023-as lengyel parlamenti választások során a Fidesz szövetségesének számító Jog és Igazságosság (PiS) vezette koalíció egyik kisebb pártját, a Szuverén Lengyelországot képviselte. Júliusban azonban 11 bűncselekménnyel vádolták meg, mivel az ügyészek állítása szerint részt vett egy "nagymértékű kárt okozó szervezett bűnözői csoportban", amely az állami vagyonra irányult. A varsói igazságügyi tárca egykori második embereként Romanowski néhány nap elteltével szabadlábra került, de a nyomozás folytatódik. Az ügyészségi idézésre nem reagált, és jelenlegi tartózkodási helyéről nincsenek pontos információk, de egyes pletykák szerint esetleg visszatérhetett Lengyelországba.
A témával kapcsolatban a lap megkereste a Kormányzati Tájékoztatási Központot, valamint a budapesti lengyel nagykövetséget, azonban egyik intézmény sem reagált megkeresésére. A VSquare közvetítésével a varsói kormányt is próbálták elérni. Arra a kérdésre, hogy Marcin Romanowski menedékjogot kért-e Magyarországon, egy magas rangú lengyel kormányzati forrás azt nyilatkozta, hogy sem a lengyel rendőrségnek, sem az ügyészségnek nincsenek információi erről az ügyről.
Előfordult már korábban is, hogy lengyel populista politikai menedéket keresett Magyarországon. Például Daniel Obajtek, az Orlen lengyel olajtársaság korábbi vezetője, egy Andrássy úti elegáns lakásban húzta meg magát, abban a reményben, hogy az európai parlamenti választások során mandátumot szerez, és így mentelmi joghoz juthat. Ezen kívül Tomasz Szmydt, aki a PiS kormányzása alatt magas rangú bíróként tevékenykedett, Belaruszba menekült a letartóztatás elől, ahol Aljakandr Lukasenka rezsimje által kapott politikai menedékjogot.
Donald Tusk lépéseket tett annak érdekében, hogy a NER ne tudja megszerezni a lengyel kereskedelmi televízió vezető pozícióját.
A magyar-lengyel viszony mélyponton van azóta, hogy a 2023. október 15-i parlamenti választás nyomán a Donald Tusk jelenlegi miniszterelnök vezette pártszövetség, a KO fémjelezte széles PiS-ellenes koalíció jutott hatalomra. - A lengyelek a legszemforgatóbb, a legálságosabb politikát folytatják egész Európában - fakadt ki a PiS szövetségesének számító Orbán Viktor 2024. július 27-i tusnádfürdői beszédében.
Kitört a diplomáciai botrány, a varsói külügy is visszaszólt Orbán Viktornak