Szlovákiát elárasztotta a kedvező árú külföldi munkaerő, miközben a helyi szakemberek egyre inkább elkerülik az országot.


A külföldi munkavállalók aránya Szlovákiában egyre inkább csökken a magasan képzett pozíciók terén. Az IFP legfrissebb adatai szerint, noha az USA-val zajló kereskedelmi háború miatti aggodalmak és bizonytalanságok továbbra is jelen vannak, idén májusban a külföldi munkavállalók száma új rekordot ért el, meghaladva a 125 ezret. "A külföldi munkaerő áramlása tehát folytatódik, hiszen az előző hónaphoz képest közel 1 200 fővel, éves szinten pedig majdnem 26 ezerrel nőtt a számuk" - tájékoztatott az intézet.

A külföldi munkaerő körében a legtöbben Ukrajnából, Szerbiából és Indiából érkeznek, míg a másik fele a V4-es országok, Románia, Bulgária, a Fülöp-szigetek, valamint a volt szovjet tagköztársaságok területéről származó dolgozókból áll.

Az utóbbi tíz év során drámai módon csökkent a magasabb szakképzettséget igénylő pozíciókban - mint például menedzserek, technikusok és szakértők - foglalkoztatott külföldiek száma. Ezeknek a munkavállalóknak a jelenléte szinte a felére csökkent, míg a termelési operátorok és a képzetlen munkások aránya jelentősen megnövekedett.

Az IFP elemzői rámutattak, hogy Szlovákia nem képes olyan mértékben vonzani az EU-n kívüli magasan képzett munkaerőt, mint a szomszédos országok. A kibocsátott "kék kártyák" száma alapján Szlovákia az EU-tagállamok között a lemaradók között helyezkedik el. A kék kártya egy különleges engedély, amely lehetővé teszi harmadik országból érkező, magasan képzett munkavállalók számára, hogy jogszerűen tartózkodjanak és dolgozhassanak egy EU-tagállamban, amennyiben jövedelmük eléri az átlagbér 1,2-szeresét.

2023 során Szlovákiában csupán 24 külföldi személy kapott kék kártyát, míg Csehországban ez a szám meghaladta az 500-at, Lengyelországban pedig a 7 400 főt is. Ez a különbség jól tükrözi a három ország munkaerőpiaci politikájának eltéréseit.

Az IFP jelentésében szerepel.

A szezonális ingadozásoktól mentes munkanélküliségi ráta Szlovákiában májusban 4,9%-on maradt, immár hónapok óta stabilan. Érdekes módon azonban a nyilvános álláskeresők száma második hónapja folyamatosan emelkedik, átlagosan több mint ezer fővel, ami a legmagasabb érték 2021 májusához képest.

A növekedés hátterében elsősorban az a tény áll, hogy jelentősen csökkent az úgynevezett aktivációs munkákban részt vevő személyek száma. Ennek következtében sokan az általános nyilvántartásból átkerültek a rendelkezésre álló álláskeresők kategóriájába, tehát olyanok közé, akik azonnal készen állnak a munkába állásra.

Az IFP legfrissebb jelentése alapján májusban az álláskeresők száma szinte változatlan maradt. A betöltetlen állások száma túllépett a 105 ezres határon, míg az új munkahelyek megjelenése némileg csökkent.

Related posts