A kormány remekül kezdte az évet: az államkasszában alig van hiány.


Januárban az államháztartás központi alrendszere 67,8 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 166,1 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 35,4 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 62,9 milliárd forintos többletet mutattak - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A jelenlegi hiányadatok a tavalyi évhez képest emelkedtek, hiszen 2024 januárjában a költségvetés 54,4 milliárd forintos többlettel zárult. Azonban a következő hónapokban várhatóan jelentős növekedés következik be a hiány terén, mivel a nagyobb állami kiadások, például az állampapírok után fizetendő kamatok, csak februártól esedékesek. Érdemes megjegyezni, hogy tavaly már februárban 1700 milliárd forintos deficit alakult ki az államháztartásban.

A szaktárca tájékoztatása szerint a központi alrendszer adó- és járulékbevételei az előző évhez képest jelentős, 12,5%-os növekedést mutattak. Az aktív korúak mellett a nyugdíjasok is kedvezőbb anyagi helyzetben lesznek 2025-től. A kormány a nyugdíjak vásárlóerejének fenntartása érdekében idén 3,2%-os nyugdíjemelést határozott meg, így januárban összesen 499,2 milliárd forintot fordítanak nyugellátásokra. A gyógyító és megelőző ellátásokra költött összegek is túllépték az előző évi kifizetéseket; az év első hónapjában a kormány 224,4 milliárd forintot szánt erre a területre. Ezek a kifizetések összességében 51,1 milliárd forinttal haladták meg a tavalyi év azonos jogcímeken végzett kiadásait. A babaváró támogatásokra 21,6 milliárd forintot költött a kormány 2025 januárjában, ami 3,4 milliárd forintos növekedést jelent a tavalyi évhez képest.

A kormány célja, hogy segítse a fiatal munkavállalók pályakezdését egy új, szabadon felhasználható, kamatmentes munkáshitel formájában, amely akár 4 millió forintot is jelenthet, állami kezességvállalással. Fontos hangsúlyozni, hogy mindez a szigorú költségvetési fegyelem betartása mellett történik, miközben a költségvetési hiányt és az államadósságot is csökkenteni kívánják. A parlament már tavaly decemberben elfogadta a 2025-ös költségvetést, amely a tavalyi 4,8 százalékos GDP-arányos hiányt 3,7 százalékra kívánja mérsékelni. Ennek megfelelően az idei pénzforgalmi deficitet 4122,9 milliárd forintra tervezik.

Related posts