Mi várható az energiaárakkal július 1-jén, amikor a jelenlegi támogatási rendszer véget ér?


Riogatásnak tartja Sebastian Burduja energiaügyi miniszter, hogy "az energiaárak az egekbe szöknek az árplafon július 1-jei eltörlése után". A tárcavezető csütörtökön Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, a fogyasztók támogatása nem szűnik meg, hanem "szükséges és felelős módon" kiigazítják a védelmi mechanizmust.

A kormány egy új rendszert alakít ki, amelynek célja, hogy a nehéz helyzetben lévő emberek 2025. július 1-jét követően közvetlen anyagi támogatást kapjanak az áramköltségeik fedezésére. Ugyanakkor a versenypiacon már most is versenyképes áron juthatnak hozzá az energiához a fogyasztók – írja Burduja. Az utóbbi napokban, a választási időszak hatására, olyan riadalmat keltő hírek terjedtek el, miszerint "a számlák az egekbe szöknek a július 1-jén életbe lépő árplafon eltörlése után". Kiemelten fontos, hogy a közvéleményt pontosan tájékoztassuk, és tisztázzuk a valós helyzetet: a fogyasztói támogatás nem szűnik meg, hanem egy szükséges és felelős kiigazításra kerül sor a védelmi mechanizmus keretein belül – olvasható a miniszter bejegyzésében, amit az Agerpres hírügynökség idéz.

Július 1-je után nem szűnik meg az állami támogatás, hanem egy új, célzott rendszerre váltanak, amely a támogatásokat oda irányítja, ahol valóban szükség van rá. "Olyan innovatív mechanizmust alakítunk ki, amely lehetőséget biztosít az állami források hatékony elosztására az energiaszegénységben élő háztartások, a fogyatékkal élők és az orvosi eszközökre rászoruló fogyasztók számára. Bár a törvény értelmében a jogosultsági kritériumok és a szociális védelmi mechanizmusok meghatározása a munkaügyi minisztérium hatáskörébe tartozik, az Energiaügyi Minisztérium is aktívan részt vesz ebben a közös munkában" - fogalmaz Burduja a Facebookon.

A miniszter rámutatott, hogy a 6/2025 kormányhatározat hatályba lépése után több munkamegbeszélést is szerveztek, hogy meghatározzák a július 1-je utáni új támogatási formák bevezetésének mechanizmusait. A tervek szerint a havi támogatás a jövedelem, a háztartás összetétele és más objektív kritériumok alapján történik majd.

Burduja úgy gondolja, hogy a versenypiacon már most is elfogadható árak találhatóak. Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) által biztosított ár-összehasonlító eszköz pedig jelentős segítséget nyújt a legkedvezőbb ajánlatok kiválasztásában. Például a Hidroelectrica, amely a kormány által tulajdonolt szolgáltató, 1,04 és 1,12 lej/kWh közötti tarifákat ajánl, ami alacsonyabb, mint a jelenlegi 1,3 lej/kWh-os maximális ár.

A miniszter figyelmeztetett, hogy a félretájékoztatás célja a pánikkeltés vagy az energiaárak mesterséges felpumpálása.

A romániai energiaszektor helyzete világos és átlátható: a polgárok nem maradnak támogatás nélkül, és nem érik őket váratlan helyzetek. A román állam olyan kereteket alakít ki, amelyek biztosítják azokat a védelmet, akik valóban rászorulnak. Az elmúlt három évben az áram ára stabil maradt, a bevezetett árplafonok nem változtak. Ha figyelembe vesszük az inflációt ezen időszak alatt, a következtetések magukért beszélnek - hangsúlyozta a miniszter.

Related posts