Mire is készül valójában Trump a Stargate projekttel?


Az Egyesült Államok mesterséges intelligenciájának uralma előtt állunk: egy futurisztikus világ kapujában, ahol a technológia és a valóság határai elmosódnak. Vagy talán egy sötét, disztópikus cyberpunk rémálom küszöbén, ahol a gépek irányítják az életünket, és az emberi lélek elveszik a virtuális terekben? A választás a miénk, de a következmények messze túlmutatnak a jövőn.

A Stargate Project, egy lenyűgöző, 500 milliárd dolláros amerikai kezdeményezés, amelynek célja a mesterséges intelligencia forradalmasítása, valamint az Egyesült Államok vezető szerepének megerősítése a fejlett számítástechnikai szektorban, emellett 100.000 új munkahely létrehozása is szerepel a tervei között. Ugyanakkor sok szakértő és aggasztott állampolgár arra figyelmeztet, hogy a projekt nem csupán technológiai előnyöket hozhat, hanem komoly etikai és biztonsági kihívásokat is.

A Stargate Project egy innovatív, magánfinanszírozású vállalkozás, amely hatalmas, 500.000 négyzetláb alapterületű mesterséges intelligencia adatközpontokat hoz létre. Jelenleg 10 ilyen létesítmény építése zajlik, és ha a Donald Trump kormányzatának támogatásával sikerül megszerezni a szükséges szabályozási kereteket, akkor további 10 központ megvalósulására is sor kerülhet.

A projekt fő támogatóinak sora impozáns: Sam Altman (OpenAI), Larry Ellison (Oracle), a japán SoftBank és az Egyesült Arab Emírségek MGX szuverén vagyonalapja. További kulcsszereplők közé tartozik az ARM, az Nvidia és a Microsoft is.

A részletek még nem teljesen világosak, azonban a Financial Times legfrissebb jelentése alapján a Stargate kizárólag az OpenAI céljait fogja támogatni. E projekt hozzájárulhat ahhoz a célhoz, hogy mesterséges általános intelligenciát (AGI) fejlesszenek ki, amelyet sokan az AI-kutatás "Szent Gráljaként" emlegetnek.

A projekt két kiemelkedő alakja, Sam Altman és Larry Ellison, komoly aggodalmakra ad okot.

Sam Altman már hosszú ideje hangsúlyozza, hogy az emberi intelligencia és a gépi intelligencia fúziója elkerülhetetlen folyamat. Már 2017-ben előrejelzéseket tett a "szingularitás" bekövetkezéséről, amely szerinte 2025 és 2075 között fog realizálódni. Kiemelte, hogy a szuperintelligens mesterséges intelligencia, a genetikai módosítások, valamint az agy-gép interfészek széleskörű elterjedése csupán idő kérdése, és a jövő technológiai fejlődése szoros kapcsolatban áll ezekkel a vívmányokkal.

Altman támogatja az "AI-ügynökök" alkalmazását, amelyek az emberek nevében intéznék az online ügyeket. Ez az elképzelés szorosan összefonódik a vitatott World ID koncepcióval, amely jelentős hatással lehet a digitális interakcióinkra.

Ellison nézetei szintén aggodalomra adnak okot.

A milliárdos tavaly kifejtette, hogy elengedhetetlenek a mindenütt elérhető mesterséges intelligenciával működő kamerák annak érdekében, hogy az emberek a legideálisabb magatartást tanúsítsák. Meggyőződése szerint ez azért fontos, mert "folyamatosan dokumentáljuk és jelentjük az összes eseményt, ami zajlik".

Elkötelezett a digitális azonosítók alkalmazásának előmozdítása mellett, valamint az AI által irányított mRNS alapú rákvakcinák innovatív fejlesztése iránt is.

A projektben való részvétel a Microsoft számára számos fontos dilemmát hoz a felszínre. A cég már most lenyűgöző, 80 milliárd dolláros összeget szán saját mesterséges intelligencia adatközpont-hálózatának fejlesztésére, amely célja, hogy globálisan támogassa a felhőalapú AI megoldásokat.

Közben Bill Gates továbbra is meghatározó alakja a Microsoft mesterséges intelligencia stratégiájának, és teljes mellszélességgel áll Altman "AI-ügynök" elképzelése mögött.

A Stargate Project egy veszélyes precedenst teremthet, de nem biztos, hogy a megvalósítása zökkenőmentes lesz.

A Financial Times információi szerint a SoftBank a projekt számára mindössze 10 milliárd dollárnyi támogatást kínált, ami jelentősen eltér az eredetileg megígért 500 milliárd dollártól.

Elon Musk, Altman egyik legfőbb ellenfele, éles kritikával illette a projektet, arra hivatkozva, hogy Altman tevékenysége nem a társadalom javát szolgálja, hanem csupán a nyereségmaximalizálásra fókuszál. Musk már korábban is jogi lépéseket tett az OpenAI ellen, azzal vádolva a céget, hogy eltávolodott eredeti célkitűzéseitől.

Musk attól tart, hogy az AI 10-20%-os eséllyel kiirthatja az emberiséget - bár az AI-biztonsági kutató Roman Yampolskiy szerint ez az esély 99,999999%.

A szkeptikusok szerint az olyan projektek, mint a Stargate, az AI felelőtlen szabályozatlansága miatt könnyen válhatnak a globális megfigyelés, a katonai bűncselekmények igazolása, vagy egy kínai típusú társadalmi kreditrendszer bevezetésének eszközévé.

A Stargate nemcsak politikai és filozófiai kérdéseket vet fel, hanem praktikus akadályokba is ütközhet:

A Stargate Project tehát az Egyesült Államok mesterséges intelligencia dominanciájának egyik legfőbb ígérete, de egyúttal komoly kockázatokkal is jár. A technológiai fejlődés valóban új horizontokat kínálhat, azonban a projekt jelenlegi állapotában számos fenyegetést rejt magában – az emberi jogok védelmétől kezdve a környezeti következményekig. Az innovációk izgalmas lehetőségei mellett fontos, hogy tudatosan mérlegeljük azok hatásait és etikai vonatkozásait is.

A kérdés most az: vajon ez az új technológia az emberiség jövőjének hajtómotorja lesz, vagy inkább egy ellenőrizhetetlen, disztópikus rémálom nyitányát jelzi?

Related posts