Az ügyfelek újra pórul járhatnak: 2026-tól emelkedni fog a bankokat terhelő különadó.


Egy új törvényjavaslat következtében 2026-tól a bankok adófizetési kötelezettsége várhatóan növekedni fog. A Bankmonitor alaposan feltérképezte, hogy a pénzintézetek miként terelhetik át ezt a megnövekedett terhet az ügyfeleikre.

Ahogy arról a HVG is beszámolt, a kedd éjjel benyújtott törvényjavaslat alapján a bankok által fizetendő adó megemelkedhet 2026-ban. A kormány jövőre 180 milliárd forint, idén pedig 160 milliárd forintos bevételre számít a bankokat terhelő extraprofitadóból - írja a Bankmonitor.

A banki adók várható növekedése részben az új adókulcsok bevezetésének tudható be: 2026-tól az adóalap 20 milliárd forintig terjedő része után 8 százalékos adóteher lép életbe, ami jelenleg 7 százalék. Ezenfelül, az adóalap 20 milliárd forintot meghaladó része után a jövő évtől az adó mértéke 18 százalékról 20 százalékra nő.

Az adókörnyezet növekedése természetesen befolyásolja a bankok nyereségét, ezt ellensúlyozandó pedig a pénzintézetek megpróbálhatnak megemelni a díjaikat.

Ha figyelembe vesszük, hogy a teljes terhet az elsődleges számlával rendelkező ügyfelekre próbálnák átterhelni, akkor ez havonta körülbelül 252 forinttal növelné a költségeket számlánként. (A 2024. év végén a magyar lakosság 6,6 millió elsődleges számlával rendelkezett.)

Az új ügyfelek - legyen szó hitelről vagy bankszámláról - költségeit a bankok a hirdetményeikből ismerhetik meg előzetesen. Akik szerződést kötnek a pénzintézettel, azok elfogadják ezeket a feltételeket. Természetesen elképzelhető, hogy az adókörnyezet emelkedésével az új ügyfelek is rosszabb feltételekkel köthetnek szerződést, de ezeket legalább előzetesen, pontosan megismerhetik.

A meglévő ügyfélkör díjainak módosítása teljesen más kontextust jelent. Ennek megfelelően a felügyelet sokkal szigorúbban ellenőrzi az itt végrehajtott díjváltoztatásokat. A már folyamatban lévő kölcsönök kamata csupán a kamatfordulók során módosítható egyoldalúan a bankok által. Ezen módosítások is kizárólag a választott, az MNB által közzétett objektív mutatók alakulásához igazodhatnak. Például egy futamidő végéig rögzített kamatozású lakáskölcsön kamata nem változhat, függetlenül attól, hogy az infláció magas vagy a banki adók emelkednek.

A meglévő bankszámlák díjainak változásait szigorúan szabályozzák, azonban a bankok számára itt szélesebb mozgástér áll rendelkezésre. Díjat csak olyan objektív indokok alapján emelhetnek, amelyek kifejezetten szerepelnek a szabályzataikban. Ezek között gyakran található az infláció, a jogszabályi környezet módosulása, valamint az adózási feltételek változása, amelyek mindegyike gyakori okként szolgál a díjemelések indokolására.

Nem véletlen tehát, hogy korábban is a számladíjakra vetítették rá a Bankmonitor szakértői az emelkedő extraprofitadót, itt ugyanis elviekben lenne lehetőség az adókörnyezet megváltozása miatt díjat emelni.

Jogos észrevétel, hogy az utóbbi időszakban zajló huzavonát követően a bankok önkéntesen csökkentették a számladíjakat, és konkrétan visszavonták az idei inflációval összefüggő díjemeléseiket. Ráadásul elkötelezték magukat amellett, hogy 2026. június 30-ig nem emelik a lakossági számlaköltségeket.

Valóban, a legtöbb banknál tapasztalható a számladíjak csökkenése – ahol azonban nem így van, ott az infláció hatására nem is emelkedtek a költségek az idei évben. Mindazonáltal, ez önmagában még nem garancia a jövőbeni kiadásokra vonatkozóan.

Kétségtelen, hogy a bankok kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2026. június végéig nem növelik a lakossági számladíjakat. Azonban ezzel kapcsolatban a legtöbb pénzintézet nyilatkozatában megjelent egy lényeges kitétel, amelyet érdemes figyelembe venni.

A banki tájékoztatók alapján kiderül, hogy az inflációt és a működési költségek alakulását figyelembe vevő díjemelésektől 2026. június 30-ig eltekintenek. Azonban egy adózási módosítás nem tartozik egyik kategóriába sem, ami azt jelenti, hogy a vállalt ígéretek ellenére jövőre mégis növekedhetnek a díjak a megemelt extraprofitadó következtében.

A Raiffeisen Bank hirdetményében a következő megfogalmazás található:

A Bank, figyelembe véve a Nemzetgazdasági Minisztérium ajánlásait az infláció mérséklésére, úgy határozott, hogy 2025. május 1-jétől 2026. június 30-ig bizonyos díjak esetében akciós kedvezményeket kínál. Az akciók keretében kedvezményes díjak, beleértve a korábban meghirdetett akciók hosszabbítását is, a jelen Kondíciós Listában 'Akciós díj' megjelöléssel, zöld háttérrel kiemelve találhatók. A Bank fenntartja magának a jogot, hogy amennyiben az akciók bevezetésekor fennálló feltételek – különösen a jogszabályi és szabályozói környezet – váratlan, jelentős és kedvezőtlen változáson mennek keresztül, és ez megakadályozza az akciós díjak változatlan feltételek melletti fenntartását, jogosult legyen az akciók módosítására vagy megszüntetésére. Az érintett ügyfeleket ebben az esetben két hónappal előre értesíti a Bank.

A lehetőség tehát fennáll, hogy az adó teljes áthárítása mellett a lakossági számlaköltségek átlagosan havi 252 forinttal növekedhetnének. Ugyanakkor a Bankmonitor szakértői szerint ennek a valószínűsége rendkívül alacsony, és nem várható, hogy ilyen emelkedés valóban bekövetkezzen a következő év elején. Az idei inflációval kapcsolatos áremeléseket követően a pénzintézetek valószínűleg elkerülik a további konfliktusokat. Sokkal valószínűbb, hogy a vállalkozói számlák díjai emelkednek a jövő évben, hiszen ezeket eddig is könnyebben elfogadták az ügyfelek. Azonban a korábbi tapasztalatok alapján itt sem várható általános, drámai áremelkedés.

Related posts