Jelentős lökést adhat a magyar gazdaságnak, hogy több nagy kínai vállalat is megkezdi működését az év végére.


Szijjártó Péter szerint az ide az áttörrés éve lehet a magyar gazdaságban, amihez több piacvezető kínai óriáscég is hozzájárul. Tavaly a kínai vállalatok hozták a legtöbb beruházást Magyarországra.

Idén vagy legkésőbb a jövő év elején számos jelentős kínai vállalat elindítja termelését Magyarországon, ami jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy 2025 a magyar gazdaság számára valódi fordulópontot jelentsen - tájékoztatta a közvéleményt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető a magyar-kínai gazdasági vegyes bizottság ülését megelőző sajtótájékoztatón leszögezte, hogy a két ország együttműködéséből mind a két fél sokat profitál, ezért azt tovább kívánják fejleszteni a tavaly megkötött, minden területre kiterjedő stratégiai partnerségi megállapodás jegyében.

Rámutatott, hogy Magyarországra 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben a legnagyobb beruházásokat a kínai cégek valósították meg.

A kormányzati támogatás révén az elmúlt évtized során 54 korszerű kínai nagyberuházás valósult meg, összesen 7000 milliárd forint értékben, amelyek közvetlenül több mint 30 ezer új munkahelyet teremtettek. "Ezek a jelentős kínai befektetések lehetőséget adtak arra, hogy Magyarország a hosszú évek követő szerepe helyett a globális technológiai forradalom élvonalába kerüljön" - fogalmazott, utalva az autóipar elektromos átállására.

Szijjártó Péter méltatta a kínai cégeket

Több vezető kínai óriáscég idén vagy a következő év elején megkezdi termelését Magyarországon, ami kulcsfontosságú lépés lehet a hazai gazdaság számára, hogy 2025-re valódi áttörést érjen el. Példaként említette, hogy a BYD első európai gyára jövő év elején kezd el működni Szegeden, míg a CATL, amely a kontinens egyik legnagyobb elektromos akkumulátor-üzemét építi Debrecenben, már az idén beindítja a termelést. Ezen kívül nyáron a Huayou Cobalt, ősszel pedig a Semcorp is elindítja gyártási folyamatait. "Ez azt jelenti, hogy a jelentős nemzetközi kínai vállalatok magyar gyárai az idei év végéig, legkésőbb a következő év elején kezdenek el termelni, ezzel pedig jelentős lendületet adnak a magyar gazdaság növekedésének, lehetővé téve, hogy az idei év valóban az áttörés éve legyen" - hangsúlyozta a szakértő.

Kínának köszönhetően Magyarország kiemelkedő pozíciót szerzett a nemzetközi porondon.

Szijjártó Péter bejelentette, hogy a felek most formálisan is megerősítették közös szándékukat: a jövőben nemcsak nagy léptékű termelő beruházásokra számítanak Kínából, hanem kutatás-fejlesztési és szolgáltatási projekteket is szeretnének vonzani Magyarországra. Ezek az új kezdeményezések hozzájárulhatnak a gazdaság szerkezeti átalakulásához és dinamizálásához.

A kínai cégek legfőbb beruházási célállomása Európában napjainkban Magyarország, és ehhez hasonlóan a Közép-Európába irányuló kínai export légi logisztikai központja is Budapest városára esett.

"A budapesti repülőtér tavalyi évben történelmi csúcsot ért el a cargoforgalom terén, amelynek jelentős része a nagy kínai elektronikus kereskedelmi vállalatokhoz kapcsolódik. Az ide érkező áruk körülbelül 95 százaléka más országokba kerül továbbszállításra" - folytatta. "Közép-Európában abszolút vezető szerepet töltünk be a légiforgalom szempontjából, hiszen kilenc kínai várossal összesen 37 cargojárat kapcsol minket össze hetente. A személyforgalom terén pedig hét jelentős kínai város és Budapest között heti 21 járat működik" - tette hozzá.

Related posts