Még bőséges csapadékra számíthatunk.


Szombat reggelig több helyen bőséges csapadékra számíthatunk, ezt követően azonban az északi szél ismét erőre kap, és újabb lehűlés köszönt ránk - áll a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai jelentésében.

Pénteken még sok helyen számíthatunk esőre, záporokra és zivatarokra, míg a hőmérséklet is csökkenni fog. A tartós csapadékos területeken a csúcsérték 18 Celsius-fok alatt maradhat. Szombaton viszont a csapadék valószínűsége csökken, és a hétvégére már inkább napsütéses, gomolyfelhős időre készülhetünk. Vasárnap pedig a maximum hőmérséklet már néhány fokkal 20 Celsius-fok felett alakulhat az előrejelzések szerint.

Az idei május hónapja a megszokott időjárási viszonyokhoz képest jelentős eltéréseket mutatott, hiszen a megszokott hőmérsékletnél több fokkal hűvösebb és szárazabb időjárás uralkodott. Ez a körülmény nem éppen kedvezett a növények optimális fejlődésének. Szerdán azonban megérkezett egy nedvesebb és melegebb légtömeg a Kárpát-medencébe, aminek következtében intenzívebb záporok alakultak ki. A talaj felszínközeli rétegének nedvességtartalma a déli, délnyugati és északkeleti területeken javult, míg a mélyebb rétegek inkább a kiszáradás jeleit mutatták.

Az Alföld jelentős részén továbbra is közepes vagy nagyfokú aszály van, az Alföld középső tájain az elmúlt 30 napban mindössze 5-10 milliméter esett. A hőmérséklet az elmúlt napokban is 3-5 Celsius-fokkal maradt el a sokéves átlagtól. Keddig a 20 Celsius-fok alatti maximumok voltak jellemzők, majd a délnyugatira forduló áramlással melegedés kezdődött, így már többfelé 20 fok fölé emelkedett a hőmérséklet.

Az őszi vetések a kissé csapadékosabb vidékeken kedvező állapotban fejlődnek, a repce lassan eléri a virágzás végső fázisát, míg a búza már kalászosodik. Ezzel szemben a csapadékhiányos alföldi területeken az állapotuk gyengébb, s a már harmadik hete tartó hűvös időjárás sem segíti elő a fejlődésüket. A kukorica és napraforgó növekedéséhez a csapadékosabb részeken megfelelő a talaj nedvességtartalma, viszont az Alföld középső területein a helyzet kritikus: a felső talajréteg már csontszáraz.

Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt, de nagyon szenvednek a növények, az aszály mellett a hideg is megviseli a kultúrákat. A gyümölcsösökben még a múlt héten is védekezni kellett a fagykárok ellen, az Alföldön és az északi országrészben többször, többfelé volt kritikusan alacsony a hajnali hőmérséklet. Az elmúlt egy hétben az északi és déli tájakon voltak kedvezőek a feltételek a gombás megbetegedések kialakulásához. Az előrejelzés szerint a következő napokban marad a változékony idő sokfelé kiadós esővel. A hőmérséklet visszaesik, a borús, esős pénteken csak 15 fok körül alakulnak a maximumok, majd szombattól a már naposabb időben 20 fok közelében, a jövő héten kissé efölött lesznek a csúcsértékek.

Related posts