Valószínűleg már eltolódott Kapu Tibor és csapata Földre való visszatérése. | 24.hu

Az Ax-4 küldetés révén Magyarország, Lengyelország és India másodszor is lehetőséget kapott arra, hogy űrhajóst juttasson a világűrbe. Ezzel a misszióval ezen országok először képviseltetik magukat az ISS-en, ami jelentős mérföldkő számukra. Az Ax-4 küldetés eredetileg 14-21 napos időtartamra volt tervezve, és mostanra már a végső szakaszhoz érkezett. A legénység kapszulája az eredeti tervek szerint legkorábban 10-én indult volna vissza a Földre.
Erre már valószínűleg nem fog sor kerülni, de a szakértők még nem tűztek ki végleges dátumot. Az Európai Űrügynökség (ESA) tájékoztatása szerint július 14. előtt nem érdemes a visszatérésre számítani.
A csúszás legfőbb oka a Spacejunkie szerint, hogy a NASA egészen addig nem engedélyezi a visszatérést, amíg minden feltétel nem adott a biztonságos landoláshoz. Ebbe beletartozik a földi időjárás és a Nemzetközi Űrállomás helyzete is. Márpedig az ISS jelenleg olyan pozícióban kering a Föld körül, hogy a fedélzetéről azt látni, mintha soha nem menne le a nap.
Ezért viszont fennáll a túlmelegedés kockázata, így a napelemek egy részét olyan szögbe állították, hogy ne érje közvetlen napfény. Ilyen körülmények között természetesen nem lehet visszahozni a hajót az űrállomásra. A küldetés résztvevői valószínűleg már hozzászoktak a csúszásokhoz, hiszen a felbocsátás tervezett időpontját legalább hétszer módosították, különféle indokokkal.