Magyarország nem kíván részt venni a Nemzetközi Büntetőbíróság politikai indíttatású lépéseiben.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, a napirend előtti felszólalásával lép színpadra az Országgyűlésben.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten bejelentette, hogy Magyarország a jövőben nem kíván részt venni a mára politikai eszközzé degradálódott és presztízsét elvesztett Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tevékenységében.
A minisztérium hivatalos tájékoztatása szerint a tárcavezető az Országgyűlés általános vitájában felszólalva ismertette a Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépésre vonatkozó törvényjavaslatot. Kiemelte, hogy Magyarország jelentős szerepet játszott az intézmény 2002-es megalapítása előtt zajló előkészítő folyamatokban.
Arról is beszámolt, hogy hazánk egy kormányhatározat alapján 1999 elején írta alá a Római Statútumot, majd ezt 2001-ben az Országgyűlés is megerősítette, ennek ellenére azonban ez mind a mai napig nem része a magyar jogrendnek, ugyanis soha nem került sor a kihirdetésére.
Hangsúlyozta, hogy a kilépés ügyében végső soron a parlamentnek kell határozatot hoznia. Ezt követően ő maga fogja írásban értesíteni az ENSZ főtitkárát, és a kilépés egy év elteltével lép érvénybe.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország alapvetően ellenzi a nemzetközi szervezetek politikai befolyásolását, különösen a közelmúlt eseményei tükrében, amikor számos példa mutatkozik a veszélyek korában.
"Jól látható, hogy ha zajlik egy-egy konfliktus a világban, nemzetek, országok közötti konfliktus, akkor mindenki megpróbálja a nemzetközi szervezeteket úgy átpolitizálni, hogy azt a saját politikai céljaira aztán fel tudja használni" - mondta.
- fűzte hozzá.
Kiemelte, hogy ez különösen érvényes az ENSZ intézményeire, hiszen ezek a szervezetek éppen azért alakultak meg, hogy lehetőséget nyújtsanak a párbeszédre olyan országok számára is, amelyek között feszültség vagy ellentét áll fenn. Ezzel szemben, míg az Európai Unió és a NATO a hasonló nézeteket valló államok integrációját célozza, az ENSZ célja a globális együttműködés és a békés diskurzus elősegítése, függetlenül a politikai ellentétektől.