Magyar érettségi: Jókai Mór? József Attila? Vagy esetleg egy másik író művei? Melyik alkotás vagy költő áll közelebb a szívedhez?

Május 5-én veszi kezdetét a 2025-ös tavaszi érettségi vizsgák sora, amelynek keretében a diákok a magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgájára készülhetnek. Az új Nemzeti alaptanterv alapján, amelyet 2020-ban vezettek be, tavaly már első alkalommal vizsgáztak a diákok, így a 2025-ös érettségi lesz a második, ahol a korábbiaktól eltérő feladattípusokkal találkoznak. Az eduline.hu információi szerint a magyar érettségi izgalmas kihívásokat tartogat a diákok számára. Milyen újdonságokra számíthatnak az érettségizők?
Május 5-én 77 972 tanuló ül az íróasztalhoz, hogy megmérettesse tudását a középszintű magyar nyelv és irodalom érettségi vizsgáján. A szóbeli megmérettetések pedig június 16. és július 2. között zajlanak, ahol a diákok szóban mutathatják be felkészültségüket. Az érettségi vizsga szabályai és a várható eredmények alapos latolgatása már most elkezdődött.
Magyarérettségi: tavaly óta másképp
A magyarérettségi a korábbi években az I. részben egy szövegértés és egy gyakorlati feladatból állt, a II. részben pedig a tanulók kiválaszthatták, hogy egy műértelmező esszét írnak, vagy pedig egy összehasonlító elemzést - emlékeztet az eduline.hu. 2024-től a vizsga I. része egy 40 pontos szövegértés feladatból és egy 20 pontos irodalmi és nyelvtani "kvízből" áll, a II. részből kikerült az összehasonlító elemzés. Helyette egy 40 pontot érő műértelmezés és egy témakifejtő esszé közül választhatnak a vizsgázók.
Az emelt szintű érettségin az írásbeli vizsgán legfeljebb 100 pontot, míg a szóbeli vizsgán 50 pontot lehet elérni. Az I. rész keretében található szövegértési nyelvi-irodalmi feladatsor a maximális 40 pontot nyújt, míg a II. rész keretében a műértelmező szöveget szintén 40 ponttal értékelik, a reflektáló szövegért pedig legfeljebb 20 pontot lehet kapni. Fontos megjegyezni, hogy helyesírási hibák esetén -8 pontot, míg nem esztétikus írásképért -2 pontot vonhatnak le a végső eredményből.
Milyen segédeszközöket lehet használni?
A középszintű írásbeli vizsgán magyarból tantermenként négy nyomtatott helyesírási szótárt kell biztosítani az iskolának, továbbá valamennyi vizsgázó számára kell hogy legyen 9-12. évfolyamos, a tankönyvjegyzékben szereplő irodalmi szöveggyűjtemény. Emelt szintű érettségi vizsgán ezek közül csak a nyomtatott helyesírási szótár használható.
Természetesen! Íme egy egyedi szöveg, amely Jókai, Márai és József Attila stílusát ötvözi: --- Ahogy a nap lassan leereszkedik a horizont mögé, a világ színei fokozatosan átalakulnak. A fák árnyékai hosszúra nyúlnak, mintha a természet magához ölelni kívánná az estét. Jókai szavaival élve, a valóság néha olyan, mint egy regény, tele váratlan fordulatokkal és elfeledett álmokkal. Márai szellemisége ott lebeg a levegőben, a gondolatok mélységei felé terelve a figyelmünket. Az emberi kapcsolatok bonyolultsága, a magány és a vágyak örök harca mindannyiunk életében jelen van. Az est beszélgetései, a felnőttek titkai és a gyermeki álmok összefonódnak, mint a szavak egy szép versben. József Attila hangja is felcsendül, szívünk fájdalmával és vágyainkkal összefonódva. Az élet nehézségei és szépségei között bolyongva keresgéljük a válaszokat, a szeretet és a szolidaritás ígéretét. Az érzelem, amely áthatja a mindennapokat, mint egy titkos szál, ami összekapcsol bennünket. Ez az este, mint egy jól megírt mű, tele van ígéretekkel és lehetőségekkel – csak rajtunk múlik, hogyan formáljuk saját történetünket. --- Remélem, tetszik ez a stílus!
Két évszázaddal ezelőtt látta meg a napvilágot Jókai Mór, a magyar irodalom kiemelkedő alakja. E jeles évforduló tiszteletére a Magyar Országgyűlés 2025-öt Jókai-emlékévvé nyilvánította, a Kulturális és Innovációs Minisztérium javaslatára. Az ünnepségek keretében a Magyar Nemzeti Bank emlékérmét bocsátott ki, és tévéfilm is készülhet az életéről és munkásságáról. A közmédia pedig a legújabb mesterséges intelligencia technológiáit felhasználva keltette életre Jókait, lehetőséget adva arra, hogy egy interjú keretében meséljen gondolatairól és írói pályafutásáról.
Ezen kívül azonban számos további jelentős irodalmi évforduló van 2025-ben. A Petőfi Irodalmi Múzeum gyűjtése szerint például 120 éve született József Attila költő és 125 éve Fekete István, Márai Sándor és Szabó Lőrinc.