Macron a pusztító ciklon után így próbálta meg vígasztalni a túlélőket: ha nem Franciaország területén éltek volna, sokkal súlyosabb helyzetben találták volna magukat.


"Örülhetnek, hogy Franciaországban vannak. Mert ha ez nem Franciaország lenne, maguk tízezerszer nagyobb szarban lennének"

Emmanuel Macron francia elnök igyekezett eloszlatni a kritikákat az Indiai-óceánban található Mayotte szigetén, ahol a hétvégi ciklon óriási károkat okozott.

Macron azután utazott Mayotte-ra, hogy a Franciaországhoz tartozó szigetre december 14-én lecsapott a Chido ciklon. A katasztrófa után eleinte akár több ezer halottról is beszéltek, ehhez képest egyelőre csak 31 áldozatról tudni. Hogy a valóságban hányan haltak meg a természeti katasztrófában, bizonyára soha nem fog kiderülni: egyrészt, mert az iszlám hagyományok szerint sokakat a lehető leggyorsabban eltemettek, másrészt pedig, mert a legnagyobb pusztítás azokban a bádogvárosokban volt, ahol sok százezer, a Comore-szigetekről érkezett illegális bevándorló él, papírok és regisztráció nélkül.

Az otthoni politikai feszültségek közepette, melyeket a bizalmatlansági indítvány következtében szükségessé vált miniszterelnök-csere is felerősített, Macron csütörtökön a Franciaország legnagyobb szegénységgel küzdő tengeren túli megyéjébe látogatott, hogy próbálja megnyugtatni a helyi lakosságot. Azonban a találkozón, amelyet a lemondását követelő tömeg fogadott, szembesülnie kellett azzal a valósággal, hogy egy hét elteltével még mindig nincs iható víz, a legfontosabb alapszolgáltatások hiányoznak, és a megígért segélyek sem érkeztek meg hozzájuk.

Macron ugyan "a tisztelet jeleként" kétnaposra hosszabbította útját, mondván, ne érezzék úgy a helyiek, hogy "csak átutazunk, aztán már távozunk is". Ennek ellenére a kritikákra reagálva a hagyományos gyarmati felfogás hangján szólt, mintha a helyiek nem teljes jogú állampolgárok lennének, hanem csupán teher, akik még a nyugalmát is zavarják elégedetlenségükkel.

"Az Indiai-óceán partján sehol máshol nem tapasztalható olyan mértékű emberi segítségnyújtás, mint itt, ez kétségtelen."

„Legyetek hálásak Franciaországnak!” – hangoztatta Macron, figyelmeztetve a tiltakozókat, hogy értékeljék a helyzetet.

Mayotte Franciaország tengeren túli megyéje, polgárai ugyanúgy francia szavazók, mint a Strasbourgban vagy Nizzában élők - utóbbiaknak valószínűleg egyetlen francia politikus sem mondaná egy súlyos természeti katasztrófa után, hogy örülhetnek, amiért Franciaországhoz tartoznak, nem pedig a németekhez vagy az olaszokhoz.

Az események gyorsan pörögtek, és az egyébként nem éppen az afrikai franciák iránti elköteleződésükről híres jobboldali politikai körök is igyekeztek kihasználni a helyzetet. "Micsoda megvetés és arrogancia a franciák részéről, akik éppen egy természeti katasztrófa következményeit szenvedik el Mayotte szigetén!" - reagált Macron szavaira Christophe Bentz, a Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés elnökhelyettese.

Related posts