Lavrov megfogalmazása szerint csupán egy kis "finomhangolásra" van szükség a béke eléréséhez.


Az orosz fél nem mutat hajlandóságot arra, hogy tárgyalásokat folytasson a saját területének számító Krímről. Ezen kívül a megszállt zaporizzsjai atomerőmű sorsa is biztosnak tűnik, hiszen Putyin külügyminisztere szerint "jó kezekben van", és ott is marad.

Oroszország nyitott a párbeszédre az ukrajnai konfliktus lezárásáról, azonban a megállapodás egyes részleteit még "finomítani" szükséges – nyilatkozta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a CBS News amerikai televíziónak adott, vasárnap közzétett interjújában, amelyet az MTI is átvett.

Az orosz diplomácia vezetője kifejezte egyetértését Donald Trump amerikai elnökkel, hangsúlyozva, hogy a békefolyamat kedvező irányba halad. A tárgyalások részleteinek megvitatásakor megjegyezte, hogy Oroszország, "másokkal ellentétben", soha nem osztja meg a nyilvánossággal a megbeszélések részleteit, hiszen így azok "elveszítenék a komolyságukat".

A csütörtöki interjú során Szergej Lavrov hangsúlyozta, hogy az orosz légicsapások során kizárólag katonai célpontokat támadnak Ukrajnán belül, vagy olyan polgári létesítményeket, amelyek az ukrán fegyveres erők számára is fontosak. „Ha egy célpontot az ukrán hadsereg is használ, akkor a védelmi miniszter, valamint a hadszíntéren lévő katonai vezetők jogosultak a támadás elrendelésére” – fűzte hozzá a miniszter.

A Krím félszigettel kapcsolatban az orosz külügyminiszter, reagálva Donald Trump megjegyzésére, miszerint a téma nem szerepel a tárgyalások napirendjén, hangsúlyozta, hogy ennek az az oka, hogy "Oroszország nem folytat tárgyalásokat a saját területéről".

A zaporizzsjai atomerőmű, amely az orosz erők által megszállt ukrajnai területen található, a jövője szempontjából fontos diskurzus színhelye lett. Lavrov, az orosz külügyminiszter, az amerikai-ukrán közös üzemeltetési javaslatokra reagálva kijelentette, hogy az erőmű az orosz Roszatom irányítása alatt "jó kezekben" van, és nem lát esélyt a helyzet megváltozására. Emellett hangsúlyozta, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség folyamatos felügyelete is garantált, amely további biztonságot nyújt az üzem működéséhez.

Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter a háború folyamán orosz felügyelet alá került ukrán állampolgárságú gyermekekről kifejtette, hogy amennyiben a szülők vagy hozzátartozók jelentkeznek, Oroszország kész őket visszaadni. Kiemelte, hogy Katar és Szaúd-Arábia közreműködésével rendszeresen zajlik a gyermekek visszajuttatása ukrán rokonaikhoz. Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország nyitott a fegyverzetkorlátozásról szóló tárgyalások újbóli megkezdésére az Egyesült Államokkal, ugyanakkor kifejezte elégedetlenségét amiatt, hogy az amerikai stratégiai dokumentumok "ellenfélként" emlegetik Oroszországot.

Az orosz-amerikai kapcsolatok helyzetére vonatkozóan Szergej Lavrov kijelentette, hogy "mindig pártoljuk a találkozókat olyanokkal, akik készen állnak a párbeszédre". Üdvözölte az Egyesült Államok és Irán közötti párbeszédet, felajánlotta a tárgyalásokhoz Oroszország segítségét, de hangsúlyozta, hogy Moszkva azt kívülálló szereplőként, a két ország ügyének tekinti.

Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter, a közelmúltban kifejezte optimizmusát a béke elérésével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy a megoldás már a láthatáron van, mint valaha. Az NBC-nek adott interjújában elmondta, hogy a tűzszünet és a békefolyamat végső lépései a legkihívásosabbak, de sürgette, hogy ezeket mihamarabb meg kell tenni. Kiemelte, hogy a következő hét kulcsfontosságú lesz, és figyelmeztetett, hogy ha nem történik előrelépés, az Egyesült Államok mérlegelheti, hogy más prioritásokra összpontosítson a békefolyamat helyett.

Rubio hangsúlyozta, hogy az orosz és az ukrán fél részéről egy reálisabb perspektíva szükséges a helyzet kezelésében, ahogyan azt kifejtette.

vannak dolgok, amelyeket Oroszország akar, de nem fog megkapni, és vannak olyan dolgok, amelyeket Ukrajna akar, de nem fog megkapni.

Michael Waltz, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója pedig megismételte, Trump elégedetlen a békefolyamat haladásával és mindkét oldal - az ukrán és orosz fél - hozzáállásával.

Related posts