Kína reagálása az amerikai chipblokádra: Fedezd fel a Huawei Ascend 910D-t - ITBUSINESS A globális technológiai verseny újabb fejezetéhez érkeztünk, ahol Kína egy innovatív lépéssel próbálja megkerülni az amerikai chipblokád következményeit. A Huawei bem

A Huawei Technologies nemsokára megkezdi legújabb mesterséges intelligencia processzorának, az Ascend 910D-nek a tesztelését, amely eddig a legnagyobb teljesítményű chipjük lesz. A kínai tech óriás célja, hogy ezzel a fejlesztéssel leváltsa az amerikai Nvidia prémium processzorait, és ezzel is bizonyítsa, hogy a kínai félvezetőipar képes ellenállni az Egyesült Államok szigorú korlátozásainak. Washington hosszú évek óta próbálja megnehezíteni Kína hozzáférését a nyugati chipgyártó technológiákhoz, ám a Huawei eltökélt előrehaladása ennek ellenére is töretlenül folytatódik.
A vállalat már felvette a kapcsolatot néhány kínai technológiai partnerével, hogy teszteljék az új chip műszaki alkalmasságát. Az első minták várhatóan május végére készülnek el, de még rengeteg tesztelés vár rájuk ahhoz, hogy a chip véglegesen piacra léphessen. Források szerint a Huawei bízik benne, hogy az új Ascend 910D meghaladja majd az Nvidia 2022-ben bemutatott, közkedvelt H100 chipjének teljesítményét, amely jelenleg az MI-tréningek szempontjából az egyik leglényegesebb hardvereszköz.
Bár a Huawei korábbi Ascend 910B és 910C modellek ígéretesnek bizonyultak, a tapasztalatok alapján nem tudták felvenni a versenyt az Nvidia teljesítményével. Azonban az új verzió, amely innovatív csomagolástechnológiát alkalmaz a szilíciumlapkák összekapcsolására, célja, hogy új magasságokba emelje a feldolgozási kapacitást. Ugyanakkor a 910D modell jelentős energiaigénye miatt még mindig nem éri el az Nvidia H100 energiahatékonyságát.
A szuperhatalmak közti félvezető-verseny tovább éleződik. Az Egyesült Államok a hónap elején a korlátozottan értékesíthető Nvidia H20 chipet is felvette a tiltólistára, ami 5,5 milliárd dolláros veszteséget jelentett az amerikai cégnek. Ezek a szigorítások ugyanakkor új lehetőségeket teremtenek olyan kínai szereplők számára, mint a Huawei vagy a Cambricon Technologies.
Idén a Huawei várhatóan több mint 800 ezer Ascend 910B és 910C chipet szállít le partnereinek, köztük állami távközlési cégeknek és magán MI-fejlesztőknek, például a TikTok anyavállalatának, a ByteDance-nek. Egyes vásárlók már tárgyalnak a megrendelések bővítéséről is, miután az Nvidia H20-akat érintő amerikai korlátozások életbe léptek.
Bár a kínai chipgyártók nem érhetik el a tajvani TSMC gyártási szintjét, és a legkorszerűbb gyártóberendezésekhez sem férnek hozzá, mégis sikerült olyan termékeket létrehozniuk, amelyek, ha némi lemaradással is, de képesek versenyezni az amerikai versenytársakkal. A Huawei és más kínai vállalatok egyre inkább a több chipet összekapcsoló rendszerek fejlesztésére összpontosítanak, mivel az egyes chipek belső miniatürizációja egyre nehezebbé és költségesebbé válik.
A kínai kormány is aktívan bátorítja az MI-fejlesztőket, hogy helyben előállított chipeket válasszanak. Az állami adatközpontok esetében például már jelentős mértékben belföldi gyártók által készített chipek kerülnek felhasználásra. Mindazonáltal a Huawei számára továbbra is komoly nehézségek adódnak, különösen a tömeggyártás aspektusában.
A korlátozott erőforrások miatt a Huawei új irányvonalat választott: a fókusz nem csupán a legnagyobb teljesítményű chip kifejlesztésére helyeződik, hanem olyan összetett rendszerek létrehozására, amelyek, bár egyedi szinten gyengébben teljesítenek, mégis kiemelkedő számítási kapacitással rendelkeznek. E filozófia szellemében jött létre a CloudMatrix 384 rendszer, amely 384 Ascend 910C chip összekapcsolásával működik. Ennek a megoldásnak köszönhetően bizonyos feltételek mellett akár felül is múlhatja az Nvidia Blackwell chipjeit tartalmazó rendszereket, bár mindez jelentős energiafelhasználással jár.
A több száz chip összekapcsolása komoly kihívást jelent, amelyhez nem csupán fejlett hálózati technológiák, hanem kifinomult szoftvermegoldások és jelentős tapasztalat is szükséges a hálózati hibák elkerülésében. Az iparági elemzők véleménye szerint Kínában az energiahatékonyság terén tapasztalható hiányosságok nem tekinthetők létfontosságú problémának. Ennek fényében a Huawei stratégiája reális esélyekkel bírhat a jövőbeni sikeresség tekintetében.