Damaszkuszban kijárási tilalmat vezettek be, miután az iráni nagykövetséget megrohamozták, és az olasz nagykövetségnél is feszültségek robbantak ki - tudósít a Világgazdaság.


A lázadók bejelentették, hogy sikerült megdönteniük Bassár el-Aszad elnök hosszú évek óta tartó hatalmát, amely csaknem 25 éven át irányította az országot.

A kijárási tilalom helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig van érvényben.

Antonio Tajani, Olaszország külügyminisztere bejelentette, hogy milíciák behatoltak a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, ahol három autót elloptak. Szerencsére a diplomata és biztonsági csapata sértetlenül megúszta az incidenst. Az olasz nagykövetet azóta biztonságos helyre szállították. Az ANSA olasz hírügynökség a külügyminisztériumra hivatkozva arról tudósított, hogy a szíriai felkelők átkutatják a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit, hogy Aszad szövetségeseit keresik.

Egy másik dimenzióba lépve, vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek váratlanul megtámadták és felforgatták Irán nagykövetségét Damaszkuszban.

amely nem azonos a Damaszkuszt elfoglaló Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoporttal. Szombaton a teheráni vezetés közölte, hogy kimenekítik az iráni diplomaták családjait. Aznap Hosszein Akbari iráni nagykövet közölte, hogy a nagykövetség továbbra is működik 5-6 diplomatával. Az iráni nagykövet, illetve a diplomáciai személyzet sorsáról egyelőre nem tudni.

A reggeli órákban feltételezhetően izraeli légicsapások értek a szíriai főváros Mazzeh kerületét – értesültünk libanoni és szíriai biztonsági forrásokból. Ezen kívül, helyi információk szerint izraeli harci gépek támadták meg a déli Halhala légitámaszpontot is, amelyet a szíriai hadsereg éjszaka kiürített. A Szuveida városától északra fekvő bázison jelentős mennyiségű rakéta és lőszer maradt hátra, és aggodalomra ad okot, hogy ezek szélsőséges csoportok kezére juthatnak.

Két libanoni biztonsági forrásra hivatkozva értesülhetünk arról, hogy az Irán által támogatott Hezbollah síita milícia már szombaton visszavonta csapatait Szíriából, miután a felkelők megkezdték előrenyomulásukat Damaszkusz irányába.

Egyidejűleg egy török biztonsági forrás információkat osztott meg arról, hogy...

Törökország az YPG-t terrorszervezetként definiálja, és a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tartja. Ugyanakkor az YPG kulcsfontosságú szereplővé vált az Egyesült Államok és nyugati szövetségeseik számára az Iszlám Állam nevű terrorista csoport elleni harcban Szíriában. Ezzel szemben Oroszország állítása szerint Bassár el-Aszad lemondott az elnöki tisztségről, és elhagyta Szíriát.

Related posts