A brit szupergazdagok száma csökkent, és anyagi helyzetük is romlott.


Az utóbbi több mint harmincöt év során soha nem tapasztalt ilyen drámai csökkenést a brit milliárdosok számában, mint az előző esztendőben. Miközben III. Károly király jelentős mértékben növelte vagyonát, ezzel egy időben felzárkózott minden idők leggazdagabb brit politikusa, Rishi Sunak volt miniszterelnök mögé.

A The Sunday Times, a brit vasárnapi lap, 1989 óta minden év tavaszán összeállítja a Rich List néven ismert listát, amelyben a Nagy-Britanniában élő leggazdagabb személyek becsült vagyonát tünteti fel.

A legfrissebb, már 37. alkalommal elkészített összegzés alapján, melynek legjobb 350-es mezőnyét a lap már pénteken bemutatta, Nagy-Britanniában jelenleg 156 milliárdos szereplő található.

A milliárdosok száma 2022-ben tetőzött, amikor a Rich List 177 szereplőjének volt egymilliárd fontnál nagyobb vagyona.

A tavalyi vagyonlistán 165 milliárd font értékű vagyonnal rendelkező név tűnt fel, ami azt jelenti, hogy egy év alatt kilenccel csökkent a Nagy-Britanniában élő milliárdosok száma.

A Rich List 2025 összeállítói hangsúlyozzák, hogy a nagy-britanniai milliárdosok klubjának létszáma a vagyonlista eddigi történetében soha nem csökkent egyik évről a másikra ilyen mértékben.

A vagyonlista szerkesztői úgy vélik, hogy a szupervagyonok csökkenésében kulcsszerepet játszottak az amerikai vámintézkedések következtében bekövetkezett globális tőzsdei árfolyamzuhanások.

A Rich List 2025 összeállítói kirívó példaként kiemelik a Glencore brit-svájci érdekeltségű globális nyersanyagpiaci konglomerátumot, amelynek részvényei a világkereskedelem visszaesésének kockázata miatt csaknem 50 százalékkal zuhantak az elmúlt hetekben, és emiatt a cég egyik főrészvényese és volt vezérigazgatója, Alex Beard kiesett a brit milliárdosok közül.

A legfrissebb adatok alapján Beard vagyona 991 millió fontra csökkent, ami miatt az üzletember a tavalyi 140. helyezéséről a 157. helyre esett vissza.

Károly magánvagyonát az idei lista összeállítói 640 millió fontra (306 milliárd forintra) taksálják, 30 millió fonttal többre, mint tavaly. A király ezzel a tavalyi 258. helyről a 238. helyre lépett elő, és jelenleg holtversenyben áll Rishi Sunak volt konzervatív párti brit miniszterelnökkel, aki szintén 640 millió fontos vagyonával ugyanezt a helyezért érte el.

Az uralkodó megtakarításainak egyik legfontosabb forrása a Cornwall hercegsége néven ismert, több mint 54 ezer hektáron elterülő királyi birtokokból álló vagyonkezelő hitbizomány. Ennek éves működési eredménye 2011 és 2024 között lenyűgöző 43 százalékos növekedést mutatott, elérve a 25,7 millió fontot.

A család - amelynek 48 országban működő, negyedmillió alkalmazottat foglalkoztató vállalkozási hálózata az olaj- és az autóipartól a pénzügyi szolgáltatásokon és az ingatlanszektoron át a médiapiacig terjed - hetedszer áll a Rich List élén, annak ellenére is, hogy becsült vagyonuk csaknem kétmilliárd fonttal zuhant az elmúlt egy évben a tőzsdei árfolyamveszteségek miatt.

Az írók vagyonlistáját továbbra is a lenyűgöző sikerű Harry Potter-sorozat alkotója, Joanne K. Rowling vezeti, aki Skóciában él. A Rich List 2025 szerkesztői 945 millió font (körülbelül 452 ezer milliárd forint) vagyont tulajdonítanak neki, ami megegyezik a tavalyi értékkel.

J.K. Rowling, aki az 1990-es évek elején még egy héten csupán 70 fontot keresett tanácsi segély formájában, munkanélküliként élt egy edinburghi szociális bérlakásban. Ma azonban már a világ egyik leggazdagabb regényírójaként ismert, akinek történetei milliók szívét hódították meg.

A Rich List 2025 szerkesztői megállapították, hogy J.K. Rowling, a 59 éves írónő, jövedelmei alapján már régóta a brit milliárdosok elit klubjához tartozhatna. Azonban ez a státusz elkerülte őt, mivel hatalmas vagyonából rendkívül nagylelkűen támogat különféle jótékonysági kezdeményezéseket és alapítványokat. A vagyonlistát készítő szakértők becslései szerint Rowling az utóbbi években több mint 200 millió fontot ajánlott fel ezeknek a szervezeteknek, ezzel is bizonyítva elkötelezettségét a társadalmi felelősségvállalás iránt.

A leggazdagabb brit zenészek és zeneszerzők listáját továbbra is Sir Paul McCartney vezeti, aki ebben a mezőnyben az első fontmilliárdos: vagyona a Rich List 2025 becslése szerint 1,025 milliárd font (csaknem 480 milliárd forint).

A Beatles legendás basszusgitárosa és dalszerzője, Paul McCartney, aki már 83 éves, az idei vagyonlista készítőinek becslései szerint egy év alatt 25 millió fonttal gyarapodott. E növekedés fő forrása a folyamatosan jelentős bevételt generáló jogdíjak. McCartney ezzel a tavalyi 165. helyről a 151. pozícióra lépett elő a brit szupergazdagok rangsorában.

Related posts