A megyei támogatásokra szánt források szűkösek, és Komáromban is egyre fokozódik a magyarellenesség.


Andruskó Imre és Orosz Örs (Szalai Erika/Felvidék.ma, archív) egy érdekes páros, akik a felvidéki események fontos alakjai. Az ő munkájuk nemcsak a helyi közösséget, hanem a tágabb régiót is érinti, hiszen mindketten aktívan részt vesznek a kulturális és társadalmi élet alakításában. Az általuk képviselt értékek és kezdeményezések hozzájárulnak a helyi identitás erősítéséhez és a közösségi összefogáshoz.

A Magyar Szövetség Nyitra megyei és Komárom városi képviselői, Andruskó Imre és Orosz Örs, a szokásos havi sajtótájékoztatójuk keretében a megyei támogatások, Komárom város pénzügyi helyzete, valamint a magyarellenes megnyilvánulások aktuális helyzetét tárgyalták.

Orosz Örs ünnepi beszédet tartott a magyar sport 150 éves fennállása és a magyar sport napjának 25. évfordulója alkalmából. Az esemény kapcsán kiemelte, hogy 25 teqball asztalt osztottak ki a Kárpát-medence területén, amelyek közül 10 Felvidékre került. Ezek az asztalok iskolákba és sportlétesítményekbe jutottak el, hála Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának, a Pozsonyi Nagykövetségnek, valamint a Nemzetközi Teqball Szövetség (FITEQ) támogatásának.

Elmondása szerint a megyei támogatásokra benyújtott pályázatok értékelése lezárult, és ezentúl nem az önkormányzat, hanem a pályázati kiírásoknak megfelelően működő bizottságok fognak dönteni. Hangsúlyozta, hogy a már elfogadott megyei költségvetést év közben módosítani kellett, mivel a részadókból befolyó bevételek rendkívül alacsonyak voltak, így Nyitra megye nem tudta biztosítani a szükséges anyagi forrást a támogatásokhoz. Tavaly a támogatásokra szánt keretösszeg a tavalyelőtti évhez képest a felére csökkent, míg az idei évben további csökkentés történt – tette hozzá, megjegyezve, hogy a kiértékelések eredményei hamarosan megjelennek a megye hivatalos honlapján. A műemlékekkel kapcsolatos támogatások kapcsán kiemelte, hogy bizottsági tagként Gyarmati Tihamér kollégájával együtt azon dolgoztak, hogy a jó projekteket támogassák.

Prioritásként kezelték a komáromi erődrendszert, ennek köszönhetően három projektet is támogatnak: a IV-es bástya felújításának folytatását, az Újvárban a központi erődben a Mézház projektjét, illetve a komáromi szekeres gazdák által elindított projekt befejezését, melyet teljes összeggel támogattak.

Andruskó Imre kiegészítve Orosz Örst, hozzátette, idén is kevés a pénz, de jövőre még kevesebb lesz: mintegy kétmilliárd euróval kell jövőre "megvágni" az állami költségvetést, ez pedig kihatással lesz az önkormányzatok költségvetésére is - jelezte. Számadatokkal támasztva alá Orosz Örs szavait elmondta, Nyitra megyében kultúrára ebben az évben 245 ezer euró jutott dotációkra, 8 választási körzetre szétosztva a lakosok száma szerint. Így a Komáromi járásra 36 394 euró jutott, miközben csak a kultúrára ebből a járásból több mint 290 ezer eurós pályázati kérvény érkezett, melynek összigénye meghaladta a 660 ezer eurót. Az idegenforgalmi dotációkra 33 ezer euró összegben érkeztek be kérvények a Komáromi járásból, ám mindössze 7 600 euró jut szétosztásra. Sportaktivitásokra több mint 75 ezer eurós igény érkezett be a járásból, de csak 8 ezer eurót lehetett elosztani. Az alanyi jogon járó sporttámogatásokat azonban nem használta ki sok sportklub, akiknek ifi játékosaik vannak, mondta.

Nyitra megyében több mint 140 sportklub részesült támogatásban, míg Komáromból mindössze 15 egyesület nyújtotta be pályázatát. Az igazolt utánpótlás játékosok számára a klubok fejenként, egy egyszerű pályázati folyamat keretében 50 eurós támogatást kaphatnak.

A legfrissebb közgyűlés során Komárom városának 2024-es költségvetéséről esett szó, amelynek keretében a képviselők egy jelentős, kétmillió eurós fejlesztési csomagról határozhattak. További részleteket itt találhatnak. A város ingatlanadókból és szemétilletékből 600 ezer euróval gazdagodott, emellett vagyoneladás révén több mint 700 ezer euró érkezett a város kasszájába. A képviselő elmondása szerint a kiadások terén is sikerült megtakarítani. A legutóbbi testületi ülés kapcsán rámutatott, hogy a volt egészségügyi központ műemlékké nyilvánítása nem volt megfelelő döntés, mivel ez jelentősen bonyolítja a felújítási munkálatokat. Részletes információkért kattintson ide.

Andruskó Imre hangsúlyozta a komáromi alapiskolai beiratkozások eredményeit, amelyekről mi is tudósítottunk. Elmondása szerint a következő tanévben összesen 391 gyermeket írattak be az első osztályba Komárom iskoláiba. Azonban figyelmeztetett, hogy az alacsony születésszámok miatt ez a szám 3-6 éven belül 200-ra csökkenhet. „A városnak sürgősen stratégiai tervet kell kidolgoznia” - tette hozzá véleményét.

Szólt még a megye 3,7 millió eurós összköltségvetésű pályázatáról, amelyből a megyében praktizáló orvosok rendelőik felújtására több tízezer eurós támogatást nyerhetnek el, nyolc százalékos önrész mellett. Erről bővebb tájékoztatás a megye honlapján érhető el.

Orosz Örs a sajtótájékoztató zárásaként kifejtette véleményét arról, hogy az utóbbi időszakban felerősödtek a magyarellenes megnyilvánulások Szlovákiában. "A közbeszéd radikális változásai, a közösségi médiák szélsőséges megnyilvánulásai, valamint a politikai elit egyre élesebb megfogalmazásai mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a társadalomban fokozódik ez a feszültség" – mondta. Orosz hangsúlyozta, hogy a magyarellenesség már az előző kormányzati ciklusban is megjelent, különösen a "Káčer-Korčok" páros kirohanásain keresztül, míg manapság a futballszurkolók nem éppen szalonképes plakátjain keresztül mutatkozik meg. E feszültség csúcspontjaként említette a pozsonyi késes támadást, amikor egy magyarul beszélő fiatal súlyosan megsebesült egy fociszurkoló által.

Jelenleg Komáromban, a felvidéki magyarok központjában, egy vasúti helységnévtáblát rongáltak meg. A Kétnyelvű Dél-Szlovákia elveit védve én is hosszú éveken át harcoltam azért, hogy a magyar helységnevek is megjelenhessenek. Közel egy évtizedig zavartalanul álltak a táblák, ám most odáig jutottunk, hogy eltüntetik a magyar feliratokat, és a helyükre a "Szlovákiában szlovákul" felirat kerül - ami a fasiszta szlovák állam egyik jelszavára emlékeztet. Orosz Örs méltatlankodott, hangsúlyozva, hogy aggasztóan figyelik a kialakuló helyzetet.

"A szlovák-magyar megbékélés fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet, hiszen ez nemcsak politikai, hanem társadalmi szinten is kiemelt jelentőségű. Mindkét félnek aktívan részt kell vennie ebben a folyamatban. Az eddigi kulturális párbeszéd során már szép eredmények születtek, de most egy olyan kihívással nézünk szembe, amely veszélyezteti az elmúlt évtizedben befektetett erőfeszítéseinket" - nyilatkozta a politikai vezető.

Related posts