Két év elegendő lehet Donald Trump számára ahhoz, hogy jelentős hatást gyakoroljon az amerikai gazdaságra.


Miután az infláció az Egyesült Államokban stabilizálódni látszik, a Szövetségi Tartalékbank kamatcsökkentésekkel reagál. Azonban Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikájának lehetséges következményeihez időre van szükség, mire azok éreztetik hatásukat.

Visszafogná az Egyesült Államok gazdaságának növekedését 2026-ban, ha Donald Trump megválasztott elnök megvalósítaná gazdasági ígéreteit - legalábbis így látja a kérdést Seth Carpenter, a Morgan Stanley bankház vezető elemzője.

Trump a választások előtti időszakban radikális vámemelési tervekkel állt elő, amelyekkel igyekezett megszólítani a választókat. Az elképzelései között szerepelt egy 10-20%-os általános vám bevezetése minden importált áru esetében, valamint a Kínából érkező termékekre vonatkozóan 60-100%-os büntetővám kivetése. Szeptemberi vitájában Kamala Harris ellenfeleként Trump határozott érvet fogalmazott meg, miszerint ezek a vámok hozzájárulnának az amerikai gazdaság megerősítéséhez, miközben csökkentenék az Egyesült Államok külföldi termékektől való függőségét.

Ezek a lépések lehetőséget teremtenének a források kiemelésére azokból az országokból, amelyek versenytársként lépnek fel az Egyesült Államokkal szemben. Az újonnan alakuló kormány azonban nem tett említést arról, hogy milyen ütemben tervezik bevezetni a friss tarifákat. Ha hirtelen lépnének életbe az új vámok, az "jelentős negatív hatást" gyakorolna a gazdaságra - figyelmeztetett Carpenter.

A szakértő továbbra is ragaszkodik a Morgan Stanley által megfogalmazott alapvető előrejelzéshez, amely szerint 2025-ben fokozatosan bevezethetik az új közterheket. E lépések következményeként a várakozások szerint emelkedne az infláció, amit 2026-tól a GDP növekedésének lassulása követhetne.

Magyarán nem csupán az országba exportáló országok kapnának egy mélyütést az új elnöknek köszönhetően, hanem önmagát is köldökön szúrná az Egyesült Államok.

Mark Malek, a Siebert brókercég pénzügyi igazgatója kiemeli, hogy az újonnan bevezetett tarifák jelentős áremelkedéseket eredményezhetnének az autóiparban, a fogyasztói elektronikai szegmensben, a gépiparban, az építőiparban, valamint a kiskereskedelem területén. Ezek a változások különösen érzékenyen érintenék az amerikai gazdaság éllovasait, mint például a Teslát, a Microsoftot és az Apple-t, akik várhatóan kemény csapást kapnának az új vámintézkedések miatt.

Az Egyesült Államokban az éves infláció októberben 2,6 százalékra emelkedett, ami kissé meghaladja a szeptemberi 2,4 százalékos szintet. Ennek ellenére a Federal Reserve várakozásai szerint a hitelköltségek csökkentésére irányuló intézkedések folytatódnak. Ben Emons, a FedWatch Advisors alapítója figyelmeztetett, hogy ha az új kormány 2025-ben bevezeti a megemelt vámtarifákat, akkor az ezzel járó inflációs nyomás felülírhatja a kamatcsökkentés pozitív hatásait, és akadályozhatja a gazdasági növekedést.

Related posts