Ha éjszakánként zsibbad a kezed, az figyelmeztető jel lehet. Érdemes odafigyelni rá, mert különböző egészségügyi problémák előjeleként is megjelenhet.
A zsibbadás figyelmeztető jel lehet, amely komolyabb egészségügyi problémákra utalhat. Fontos, hogy ezeket a tüneteket komolyan vegyük, és figyeljünk a következő jelekre!
A zsibbadás gyakori panasz, fontos a zsibbadásérzés jellegének minél korrektebb körülírása, ami alapján hamarabb felismerhetők a kiváltó okok. A zsibbadás okai között számos olyat találunk, mely ártalmatlan, hirtelen alakul ki és magától el is múlik, de zsibbadás kialakulhat az idegek gyulladása miatt is, melynek hátterében súlyos neurológiai betegség is állhat.
A zsibbadás érzése gyakran olyan, mintha apró hangyák furikáznának a bőrünk alá, vagy mintha egy tűhegyes esernyő csípne minket minden irányból. Ez a kellemetlen jelenség bárhol megjelenhet a testen, de leginkább a karok és lábak területén tapasztalható.
A zsibbadás valójában a tapintás ideiglenes csökkenését vagy elvesztését jelenti. Ennek hátterében gyakran az idegek összenyomódása, sérülése vagy károsodása húzódik meg, de a vérellátás csökkent mértékének is szerepe lehet, ami szintén a zsibbadás kialakulásához vezethet. Ezek a jelenségek gyakran együtt jelentkeznek. A legtöbb esetben a zsibbadás rövid időn belül magától megszűnik, így nem érdemes miatta túlzottan aggódni. Azonban ha a zsibbadás huzamosabb ideig fennáll, vagy rendszeresen visszatér, és zavarja a mindennapi tevékenységeinket, akkor mindenképpen orvosi segítséget kell kérni, mivel ez súlyosabb, krónikus betegségek jele is lehet.
A bal karba sugárzó zsibbadás az infarktus jele is lehet.
Gyakrabban tapasztalhat meg zsibbadást az, aki dohányzik, hetente többször is fogyaszt alkoholt vagy nem mozog rendszeresen.
Ha az éjszakai kéz zsibbadása csupán alkalmanként fordul elő, valószínű, hogy alvás közben a karunkra helyezve nyomtuk meg egy ideget. Ilyenkor a karunk mozgatása általában segít a zsibbadás megszüntetésében, és a kellemetlen érzés gyorsan elmúlik.
Ha az éjszakai kéz zsibbadása gyakran előfordul, több lehetséges ok is szóba jöhet:
Bármennyire is ártalmatlan tünet a zsibbadás - néhány kivételtől eltekintve -, de mégis nagyon kellemetlen érzés lehet! Mit tehetünk ellene, ha nem tudjuk kivárni, hogy magától elmúljon? A következő, egyszerű és olcsó házi módszereket akkor is bevethetjük, ha a zsibbadás gyakran visszatér (ilyenkor persze nagyon fontos, hogy szakember segítségével kiderítsük a zsibbadás okát, és kezeljük az alapbetegséget is).
A meleg vizes borogatás serkenti az adott terület vérkeringését, segít ellazítani a görcsösen összeránduló izmokat is (ez sajnos gyakori kísérője a zsibbadásnak). Mártsunk egy tiszta törülközőt meleg vízbe, csavarjuk ki, és tegyük 5-10 percre az érintett területre. Többször is megismételhetjük! Ha éppen nincs kéznél törülköző, már az is enyhülést nyújthat, ha meleg vizet folyatunk a kezünkre.
A finom, óvatos masszírozás csodákat tehet a vérkeringés serkentésében, és nem csupán az izmok, hanem az idegek egészségére is jótékony hatással van. Az eljárás során használhatunk egyszerű kézkrémet, de még hatékonyabb lehet, ha egy kevés olíva- vagy kókuszolajat melegítünk fel a tenyerünkben. Ezt követően körkörös mozdulatokkal, a szív irányába haladva masszírozzuk át a zsibbadt területet, ezzel fokozva a véráramlást és enyhítve a feszültséget.
A lassú, tudatos mozgás, mint például a csuklókörzések vagy a kéz ökölbe szorítása, majd az ujjak kinyújtása, kifejezetten jótékony hatással van a zsibbadt kezekre. Továbbá, az érintett testrész megemelése is segíthet. Emeljük a karunkat a fejünk fölé, és tartsuk ezt a pozíciót legalább 2-3 percig. Ez nemcsak a vérkeringést javítja, hanem a feszültséget is enyhíti.