Újra útra kelt a világ legnagyobb jéghegye, és lassan megkezdte sodródását a végtelen óceánon.


A világ legnagyobb jéghegyének, az A23a-nak a mozgása újra aktiválódott, és most észak felé tart a Déli-óceán vizein. Ezt a Brit Antarktiszkutató Intézet (BAS) tudósai jelentették be a CNN-nek.

A közel 4000 négyzetkilométeres A23 háromszor akkora, mint New York, és a világ legrégebbi jéghegyei közé tartozik. A jégtömb vastagsága helyenként a 300 métert is meghaladja, tömege csaknem egymilliárd tonna, de napról napra csökken, vagyis gyorsan olvad.

Az Antarktisz Filchner-selfjég táblájáról 1986-ban leváló jéghegy egy különös történet kezdete. E területen a nyolcvanas években egy szovjet kutatóállomás működött, amely izgalmas tudományos felfedezések színhelye volt. Azonban a levált jéghegy, amely az A23a nevet viseli, nem folytatta útját a nyílt tengeren: megfeneklett, és alja a Weddell-tenger medrében ragadt. Évekig mozdulatlanul pihent, mígnem tavaly a műholdfelvételek tanúsága szerint váratlanul életre kelt, és sodródni kezdett az Antarktiszi-félsziget északi csücskénél. Az A23a mérete és mozgása azóta is figyelem középpontjában áll, a tudósok pedig folyamatosan nyomon követik ezt a lenyűgöző jéghegyet a műholdas megfigyelések révén.

A tudósok jelenlegi előrejelzései szerint a jéghegy a tengeráramlatok hatására fokozatosan Déli-Georgia szigete felé sodródik. Ott, a melegebb víz hatására várhatóan szétesik, és végül eltűnik. Noha ez a jéghegy a jégtakaró természetes ciklusának részeként keletkezett, így nem befolyásolja közvetlenül a tengerszint emelkedését, az éghajlatváltozás miatt bekövetkező aggasztó változások a kontinensen komoly következményekkel járhatnak a globális tengerszint növekedése szempontjából.

A tudósok folyamatosan nyomon követik az A23a jéghegy vándorlását, bízva abban, hogy értékes új ismereteket nyerhetnek a jéghegy óceáni ökoszisztémákra gyakorolt hatásáról.

Related posts