A német Taurus rakéták szállításának kérdése ismét a középpontba került.


Németország a második legjelentősebb katonai támogatója Ukrajnának, közvetlenül az Egyesült Államok mögött. A fegyverszállítmányok kérdése azonban folyamatos politikai viták kereszttüzébe került a háború kezdete óta. Különösen heves eszmecsere zajlott a Taurus rakéták esetleges átadásáról, amelyek iránt Ukrajna régóta érdeklődik, hiszen ezek segítségével a mélyen orosz területeken található célpontokat is elérhetnék – számolt be róla a Tagesschau.

Olaf Scholz, a jelenlegi kancellár, eddig határozottan elzárkózott a fegyverrendszerek átadásától, főként azért, mert aggódik amiatt, hogy ez közvetlenül Németországot is a háború örvényébe sodorhatja.

Merz már ellenzéki vezetőként is sürgette a Taurus szállítását, azzal érvelve, hogy ezekkel a rakétákkal Ukrajna megsemmisíthetné azokat az utánpótlási útvonalakat, amelyeken keresztül Oroszország a civil lakosságot is bombázza.

A CDU elnöke nemrégiben adott televíziós interjújában hangsúlyozta, hogy véleménye változatlan maradt. Továbbra is melletti álláspontot képvisel a Taurus rakéták szállításával kapcsolatban, ám ezt a lépést csak akkor tartja elfogadhatónak, ha előzetes egyeztetések zajlanak az európai partnerekkel.

Scholz legfontosabb érve eddig az volt, hogy Németország nem léphet be hadviselő államként a konfliktusokba. A Taurus rakéták alkalmazásához német katonai személyzet bevonása is elengedhetetlen lehet, ami a kancellár számára egyértelmű vörös vonalat jelent. Márciusban a Bundestagban hangsúlyozta: "Olyan fegyvereket nem bocsátunk rendelkezésre, amelyek üzemeltetéséhez német katonák közvetlenül szükségesek – ezt számomra teljes mértékben kizárt."

Boris Pistorius védelmi miniszter például elismerte, hogy vannak jó érvek a szállítás mellett, de számos ellenérv is létezik, amelyek egy része nem is hozható nyilvánosságra. Ráadásul felhívta a figyelmet: egyik európai partner sem rendelkezik a Taurushoz hasonló fegyverrendszerrel, így a nemzetközi koordináció is nehézkes.

A Taurus a Bundeswehr legújabb generációs fegyverrendszerei közé tartozik, amely figyelemre méltó 500 kilométeres hatótávolságával akár pilóta nélküli zónákban is hatékonyan bevethető. A rendszer négy független navigációs technológiával van felszerelve, valamint alacsony magasságú, autonóm repülési képességekkel bír, így rendkívül nehezen észlelhető a légvédelmi rendszerek számára.

Korábban az Egyesült Királyság Storm Shadow, Franciaország pedig SCALP típusú rakétákat adott át Ukrajnának. Ezek hasonló célokra alkalmasak, de rövidebb, kb. 250 km-es hatótávolságúak. Emellett az Egyesült Államok ATACMS rövid hatótávolságú rakétákat is biztosított, melyek földi indításúak és kb. 300 km-re képesek eljutni.

Related posts