Ijedelmes pillanatokat él át a gyereked az érettségi közeledtével? Egy szakértő segítségével most megtudhatod, milyen módszerekkel enyhítheted a szorongását és támogathatod őt a felkészülés során. Érdekes tippeket osztunk meg, amelyek segíthetnek a stress

Amikor a tét életre szóló, a szülői támogatás kincset ér. Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus hangsúlyozza, hogy a szülő nyugodt, stabil jelenléte és bátorítása a kamasz számára a legnagyobb támaszt nyújtja az érettségi stresszes időszakában. Az ilyen támogatás nemcsak a lelki egyensúlyt segíti elő, hanem erőt is ad a kihívások leküzdéséhez.
Az érettségi küszöbén álló fiatalok reakciói a stresszre rendkívül változatosak: míg vannak, akik e kihívás során szárnyalni kezdenek, másokat viszont az elvárások nyomása teljesen megbénít. A szülők ilyenkor gyakran hajlamosak az utolsó pillanatban varázslatos megoldásokat keresni, de valójában a legnagyobb támogatás, amit adhatnak, a nyugalom és a biztonságos jelenlét. Ha a fiatal tudja, hogy a jegyei nem határozzák meg az ő értékét, az érettségi már nem egy élet-halál kérdésként, hanem csupán egy jelentős mérföldkőként jelenik meg az életútján.
Ahogy az érettségi időpontja egyre közelebb kerül, sok szülő észlelheti, hogy gyermekükön feszültség jelei mutatkoznak. De hogyan tudjuk megkülönböztetni a normális stresszreakciókat a bénító szorongástól?
Ilyenkor a gyerek nem csupán a rossz jegy miatti félelemmel küzd, hanem attól is tart, hogy csalódást okoz másoknak, megszégyenül, és ezzel a saját szerethetősége is megkérdőjeleződik. Ez a helyzet már nem a valóságról szól, hanem sokkal inkább belső, gyakran tudattalan szorongásokról. Amikor a fiatal úgy érzi, hogy nemcsak az iskolai teljesítménye, hanem a szerethetősége is veszélybe került, ez az időszak rendkívüli feszültséget generálhat. A stressz fokozódása könnyen átválthat szorongásba, ami már nem csupán reális félelem, hanem annak egy szélsőségesebb formája. Fontos, hogy tudd: ha az utolsó hetekben a gyereked túlterheltnek tűnik, leblokkol, vagy túlságosan izgul, akkor azt már nehéz azonnal "megoldani". Ilyen helyzetben a mély beszélgetések gyakran nem hoznak eredményt.
- A biztonságérzet fokozása: amikor a gyermek észleli, hogy te magabiztosan és nyugodtan reagálsz, ő is hamarabb találja meg a belső békéjét.
Ezen a módon a szülő képes lesz igazán kapcsolódni a gyermekéhez, és valódi támogatást nyújtani.