Itt az országot szisztematikusan kifosztják, és már szavakkal sem lehet megállítani a gazdasági elit képviselőit.


Kristóf Luca egy olyan név, amely mögött érdekes történetek és egyedi személyiségek rejtőzhetnek. Kristóf talán az a kreatív lélek, aki mindig új ötletekkel áll elő, míg Luca a kedves és támogató barát, aki mindig ott van, hogy meghallgassa. Együtt egy dinamikus párost alkotnak, akik az élet kihívásait közösen küzdik le. Az ő kalandjaik tele vannak izgalommal, barátsággal és felfedezésekkel. Képzelj el egy napot, amikor Kristóf és Luca együtt barangolják be a várost, új helyeket fedeznek fel, vagy éppen egy közös projektet valósítanak meg. Az együtt töltött idő mindig emlékezetes és inspiráló számukra., a Szociológiai Intézet tudományos főmunkatársa lapunknak kifejtette, hogy a kormánypárt viselheti a legnagyobb következményeket, ha a Fidesz erőszakos módszerekkel próbálná megőrizni hatalmát. Véleménye szerint, ha ez megtörténne, Orbán Viktor visszatérésének esélye is jelentősen csökkenne. Hozzátette, hogy az elemzők jelenleg fokozott figyelemmel kísérik, mikor szakad el a gazdasági elit a Fidesz támogatásától. Interjú.

A társadalmi elit kutatójaként azt tapasztalom, hogy a Nemzeti Együttműködés Rendszerének politikai és gazdasági elitje egyre inkább egyfajta zárt, belső körökké formálódik. A politikai diskurzusban a régi és új hatalmi struktúrák keverednek, miközben a gazdasági érdekek is szoros összefonódásban működnek a politikai döntéshozatallal. A közéleti diskurzus polarizálódása és a társadalmi feszültségek növekedése mellett a gazdasági elit is új kihívásokkal néz szembe, mint például a globális verseny és a fenntarthatósági követelmények. Az elit csoportok közötti rivalizálás és a hatalomért folytatott küzdelem mélyebb társadalmi következményekkel jár, amelyek a jövő politikai táját is formálhatják. A kutatásaim során arra a megállapításra jutottam, hogy a társadalmi mobilitás csökkenése és a középosztály erodálódása egyre inkább kihívást jelent a rendszeren belüli stabilitásnak.

A társadalomkutató számára igazán figyelemfelkeltő és izgalmas jelenségeket tár fel a kormányzó elit körüli helyzet. A jelenlegi politikai tájban, ahol a kétharmados többséggel rendelkező elit folyamatosan törekszik dominanciájának további növelésére, a Fidesz vezetése mindent elkövet a hatalom megőrzése érdekében. Ennek részeként próbálják kiterjeszteni befolyásukat, elnyomni a politikai ellenfeleket, valamint a gazdasági és kulturális szféra szereplőit. Azonban, ami az elmúlt másfél évtizedben eredményesnek bizonyult, most már komoly társadalmi ellenállásba ütközik. Ahogy a köznyelv is mondja, „a fagyi visszanyal”, és ez a kormányzó elit számára egyre inkább nyomasztóvá válik, hiszen kezdik elveszíteni azt a dominanciát, amelyre korábban oly büszkék voltak. Ebből adódóan időnként pánikba esnek, hiszen a hatalom megtartásáért folytatott harc egyre élesebb és kiszámíthatatlanabb fordulatokat hoz.

Egy évvel a választások előtt a Fidesz népszerűsége drámai módon csökken, ami pánikra ad okot a párt vezetésében. Lázár János, a párt milliárdos elöljárója, úgy tűnik, hogy az utca embereihez fordul, és a "luxizás" ellen érvel, hogy támogatókat nyerjen. Vajon Lázár valóban az ellenzék hangján szólal meg, miközben a Fidesz színeiben kampányol?

A helyzet inkább arról szól, hogy Lázár a kormánypártok nevében próbál meg éles határt vonni a népszerűtlen szereplők és a Fidesz közé, akik miatt a párt a közelgő választások során könnyen elveszítheti a hatalmát. Mészárost például élősködő kullancsként említi, ezzel utalva arra a fényűző életmódra, amelyet az őt körülvevő elit folytat. Ezek az emberek nem a saját érdemeik révén, hanem mások támogatásával jutottak hozzá a hétköznapi emberek számára elérhetetlen gazdagsághoz. A nemzeti tőkésosztály, vagyis a politikai elithez hű gazdasági elit kulcsszerepet játszik a hatalom gyakorlásában és a jólét megszerzésében. Azonban ha ezzel a luxussal kérkednek, az már árt a politikai diskurzusnak. Lázár elhatárolódása e körüktől tehát nem más, mint a kármentés stratégiája. Elitkutatóként azonban úgy vélem, hogy a gazdasági elit tagjait nem lehet szép szavakkal megfékezni, hiszen ők már a következő Ferrarijukkal, vagy új jachtjukkal álmodoznak, hogy a nyílt tengeren vitorlázzanak.

Lázár János egyértelműen utalt Mészáros Lőrincre, amikor a luxus életmódról és a kullancsokról beszélt.

Lehetséges, hogy valaki titokban gazdag legyen?

Úgy vélem, hogy a hatalom által felhalmozott gazdagság mindig felkeltette a társadalom figyelmét, és gyakran ki is derül a mögötte rejlő igazság.

Képzelje el, hogy egy amerikai ember kétségbe vonja Elon Musk, Bill Gates vagy az Amazon atyja, Jeff Bezos pénzügyi sikerét. Mennyire meglepő lenne ez a vitás helyzet, hiszen mindannyian tudjuk, hogy ezek az emberek a világ leggazdagabbjai közé tartoznak.

Azért nem, mert ők a saját tehetségük, kemény munkájuk és eredményeik révén építették fel a vagyonukat, nem pedig közbeszerzésekből, ahogyan a magyar gazdasági elit jelentős része tette. Az emberek, különösen az Egyesült Államokban, nagyra értékelik a teljesítményt, viszont elutasítják azokat, akik mások munkájának gyümölcseit élvezik anélkül, hogy hozzájárulnának.

Elképzelhető, hogy a milliárdos Lázár János az elitellenes utcai politizálásával vissza tudja szerezni a társadalom támogatását?

A jövő majd elárulja az igazságot, de a jelek inkább a negatív forgatókönyvet erősítik. A politikai elemzők szerint a hatalmon belül már jól körvonalazódott a szereposztás: Lázár feladata az utcai politizálás, ő az, aki az átlagemberek nyelvén kommunikál. Ezzel szemben Navracsics a mérsékeltek támogatására összpontosít, ezért is célozgat Lázár anyagi helyzetére. Azonban manapság a helyzet annyira megváltozott, hogy ez a "finomhangolás" valószínűleg nem fogja elérni a kívánt hatást. Az olvasók talán emlékeznek, hogy korábban is próbálkoztak a "luxizással", de az eredménytelenségbe fulladt, akárcsak a korrupcióra irányuló kritikák. A Fidesz számára a jelenlegi helyzet különösen aggasztó, hiszen Orbán Viktornak immár komoly kihívója van, aki akár a kormányzati szavazókat is elcsábíthatja.

Lázár Jánosnak a nyílt utcán is megmondták, hogy eltelt 15 év, de itt csak szét lett lopva mindenLázár János úton van Orbán Viktorhoz, hogy elmondja neki, milyen a hangulat a Lázárinfókon

Valójában Magyar Péter is csupán azokat a témákat érinti, amelyek az úgynevezett óellenzék körében is előkerülnek. De miért élvez mégis a TISZA vezetője hitelességet?

A gazdaság romló teljesítménye és az egyre növekvő infláció szorosabbá fűzi a politika és a társadalom közötti kapcsolatot. Az elszegényedett rétegek érzékelik a gazdasági elit fényűző életmódját, ami még inkább felerősíti a feszültséget. Ezzel párhuzamosan a politikai riválisok is megerősödnek, ami Lázár helyzetét is megnehezíti. Bármilyen lépést tesz vagy nyilatkozik, a változást mégsem tőle várják az elégedetlenkedők, hanem Magyar Pétertől, akiben reménykednek, hogy új irányba tereli a dolgokat, nem pedig Orbán Viktorban.

Medián: Többségbe kerültek azok, akik Magyar Pétert alkalmasabb kormányfőnek látják Orbán Viktornál

Az is figyelemre méltó, hogy az ellenzéki pártok és képviselőik előzetes konzultáció nélkül már most a TISZA mellett döntenek. Vajon ezt valóban nevezhetjük ellenzéki együttműködésnek?

Az ellenzék egyes tagjai szembesültek a valósággal, és felismertek egy fontos igazságot: politikai törekvéseik eddig nem bizonyultak sikeresnek. A józan ész arra inti őket, hogy ideiglenesen tegyék félre saját ambícióikat, és egyesüljenek az Orbán-rezsim leváltásának érdekében. Gondoljunk csak a Momentum vagy Jámbor András visszalépésére, de a DK esetét is megemlíthetjük, amely visszavonta Gyurcsány Ferencet az első vonalbeli szereplők közül. Mostanra pedig felmerül a kérdés: létezik-e még az "ó" ellenzék, hiszen sok régi párt a megszűnés szélére került. Ez a helyzet nem változik, akár visszalépnek, akár nem. A gond az, hogy egy új politikai elit még nem alakult meg. Bár Magyar Péter neve felmerült, de nem tudjuk, kik támogatják őt, kik lesznek az új parlamenti képviselők, vagy hogy kik a szakértők és leendő miniszterek. Az új politika körvonalai is homályosak, pedig ez rendkívül fontos lenne Magyar Péter és a választók számára egyaránt.

Jámbor András esetleg még újra feltűnhet a politikai színtéren, de a Momentumnak valószínűleg nem lesz egyszerű dolga a jövőben.

A hatalomváltásra adott reakciókat illetően sok a bizonytalanság, különösen a gazdasági elit szempontjából. Hiszen ebben a kis országban nem létezik párhuzamos elit, így a változások következményei közvetlen hatással lehetnek a meglévő struktúrákra és érdekekre.

Úgy vélem, hogy a gazdasági és kulturális elit jelenleg inkább "követő" pozícióban van. Figyelemmel kísérik a politikai versenyt, és a választási eredmények alakulásától függenek majd a lépéseik. A gazdasági elemzők már éber tekintettel figyelik, hogy a gazdasági elit mikor kezdi el elhagyni a Fidesz támogatását. Ezek a gazdasági szereplők óvatosan navigálnak, képesek egy ideig "két irányba játszani". Szinte biztosra vehető, hogy már elkezdődött a felfedezés a másik politikai irányba is. A kulturális elit manőverezését pedig az árulkodja, hogy a politikai szempontból eddig inkább háttérbe húzódó popzenészek elkezdték nyíltan bírálni a kormányt, hiszen a fiatalok körében, akik a közönségük jelentős részét képezik, a Fidesz népszerűsége igencsak alacsony.

A kutatások szerint a korrupció - amit úgy is definiálnak, hogy a rendszer lényege - a kormány népszerűtlenségének egyik oka. A másik pedig szakértők szerint: a hazudozás. Korábban a korrupcióra nem volt érzékeny a magyar társadalom. Az 500 milliárdos jegybanki lopás nyitotta fel az emberek szemét?

Aligha kétséges, hogy a hitelvesztés spirálját a kegyelmi botrány indította el, és ebből való kikecmerezés nem egyszerű feladat. Ha egy politikai erő népszerűsége csökkenni kezd, azt rendkívül nehéz megállítani. Az ehhez szükséges szavazatok megszerzése sok pénzt igényelne, de a jelenlegi gazdasági helyzet nem kedvez, hiszen az országban alig van elegendő forrás a bőkezű osztogatásra. Az újságok híreit követve az emberek, különösen a fiatalok, az évek során fokozatosan, de biztosan egyetlen narratívára jutottak a korrupcióval kapcsolatban. Egy "aha" élmény keretében minden a helyére került: világossá vált számukra, hogy az országot szétlopják. E téma megosztja a közvéleményt, és különösen a fiatalok érzik úgy, hogy a jövőjüket fosztják meg.

"Magyarországon a korrupció már nem csupán kivételes esetekben fordul elő, hanem egyfajta normává vált, mélyen beágyazódva a rendszerekbe. A fiatalok körében végzett felmérések alapján a válaszadók 87 százaléka úgy véli, hogy a korrupció széles körben elterjedt a hazánkban."

Beszéltünk már Mészáros Lőrincről, akinek a mémekké vált megszólalásain leginkább röhögnek az emberek. Ő vajon az elit tagja?

Igen, a leggazdagabb magyarként feltétlen.

Melyik táborhoz köthető: a politikai elitekhez vagy a gazdasági hatalmakhoz?

A helyzet az, hogy még a Fidesz szavazói is kételkednek abban, hogy Mészáros Lőrinc valóban saját erőfeszítéseinek köszönheti vagyonát. Sokkal inkább úgy tűnik, hogy ő egy olyan figurája a rendszernek, aki a kormányzati kapcsolatok révén érte el a hihetetlen anyagi gyarapodást. A közvélemény számára egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a háttérben húzódó politikai összefonódások sokkal nagyobb szerepet játszanak a gazdasági sikerében, mint a saját vállalkozói tehetsége.

Leggazdagabb magyarok: Mészáros Lőrinc naponta 1,1 milliárd forinttal gyarapítja vagyonát, míg Tiborcz István szinte megduplázta a sajátját.

Egyik kutatása arról szól, hogy amíg a gazdasági elit integrációja a NER elitbe sikeres volt, addig a kulturális elit többségének megnyerése máig sikertelen. Mi ennek az oka?

A kulturális elit nagyon stabil elitcsoport, a legtöbb értelmiségi saját teljesítményének köszönheti hitelességét, szakmai, emberi tekintélyét. Ez a kör tetszés szerint nem leváltható, csak generációváltás esetén cserélődik. Nem úgy, mint a gazdasági elit. Tulajdont szerezni és elveszteni ugyanis gyorsan is lehet, megbecsülést kevésbé. A leggyorsabban a politikai elitet lehet leváltani. Én egyébként másokkal ellentétben úgy gondolom, hogy a Fidesz a választásokon leváltható, mert kormányzása mutat ugyan autoriter jegyeket, de ma már nagyon nagy az elégedetlenség. Ha erőszakkal ragaszkodna a hatalmon maradáshoz, az káros lenne a számára. A kormányváltáshoz azonban szükség lenne a már említett kormányzati alternatíva felmutatásra, az új politikai elit bemutatására. Ma ugyanis csak az elégedetlenség a hajtóerő, de a cél felmutatására is szükség lenne.

Mivel magyarázható, hogy a kormány kultúrharcot indított a tudóstársadalom, a kutatók ellen?

A kultúrharc lényege abban rejlik, hogy olyan kérdéseket hoznak a felszínre, amelyek mélyen megosztják a társadalmat, felerősítve a különböző álláspontok közötti feszültségeket, és ezáltal indulatokat váltanak ki.

Ennek következtében valaki megütötte a volt külügyminisztert, Jeszenszky Gézát, ami meglehetősen súlyos incidensnek számít.

Igen, könnyen adódik ez az értelmezés, de konkrétan senki nem tudja, mi volt a támadó fejében.

A kultúrharc során a kormányzat első lépése az Akadémia ellen indított támadás volt, amelynek során leválasztotta az MTA kutatóintézeteit. Most pedig ezt a kutatásra és tudományos munkára fókuszáló intézményt a budapesti ELTE irányítása alá helyezik. Vajon ez a lépés a kulturális vagy tudományos elit megerősítésének, vagy éppen ellenkezőleg, a megtörésének szándékát tükrözi?

Abszolút, így látjuk. Az Akadémia sajnos a tudományos közösség és a kormány közötti feszültségek áldozatává vált. Éppen ezért próbálják meg elvenni a béremelésünket is. Az elvonásokból származó forrásokat más politikai célokra kívánják fordítani, pedig ezek az összegek valójában elégtelenek lesznek. Valójában, a tudományos kutatásokra elvonott pénz soha nem fogja elősegíteni az ország fejlődését.

Kristóf Luca egy olyan név, amely mögött érdekes történetek és egyedi személyiségek rejtőzhetnek. Kristóf talán az a kreatív lélek, aki mindig új ötletekkel áll elő, míg Luca a kedves és támogató barát, aki mindig ott van, hogy meghallgassa. Együtt egy dinamikus párost alkotnak, akik az élet kihívásait közösen küzdik le. Az ő kalandjaik tele vannak izgalommal, barátsággal és felfedezésekkel. Képzelj el egy napot, amikor Kristóf és Luca együtt barangolják be a várost, új helyeket fedeznek fel, vagy éppen egy közös projektet valósítanak meg. Az együtt töltött idő mindig emlékezetes és inspiráló számukra.

A HUN REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének tudományos főmunkatársa, igazgatóhelyettes, Doktori fokozatát a Budapesti Corvinus Egyetemen szerezte 2011-ben. Fő kutatási területe az elitkutatás, emellett politikai szociológiával, kulturális és fenntartható fogyasztással, valamint a társadalom rétegződésével és integrációjával is foglalkozik. 2021-ben megjelent monográfiája a magyar kulturális elitről elnyerte a Magyar Szociológiai Társaság Polányi-díját. A Széchenyi Szakkollégium Patrónus tanára, az MTA IX. osztály Szociológiai Bizottságának tagja, a Compendium Cultural Policies & Trends nemzetközi civil szervezet szakértője, a TK tudományos ismeretterjesztő podcastja, A véleményeken túl riportere.

Related posts