Fedezd fel Szingapúr varázsát! - Szárnyaló diadal a robotépítő versenyen | ma7.sk

A gyerekek kreativitása és fantáziája végtelen, és a legózás mindannyiuk szívéhez közel áll. De a legórobotok életre keltése már egy másik szintet jelent: itt tudományos ismeretek, kitartás és, ami a legfontosabb, türelem szükséges. A robotépítés nemcsak szórakoztató, hanem olyan készségeket is fejleszt, amelyek segítik a gyerekeket a jövőben. Emellett izgalmas élménnyé varázsolja a tudományos felfedezést is. Az algoritmikus gondolkodás megtanulása alapvető fontosságú a programozás terén, és a feladatok lépésről lépésre történő megoldása olyan készségeket ad, amelyek az élet más területein is nagy haszonnal bírnak.
A World Robot Olympiad, rövidebb nevén WRO olyan nemzetközi robotépítési és robotprogramozási verseny, amelynek célja, hogy a gyerekekkel és a fiatalokkal megszerettesse a természettudományos tantárgyakat, játékossá tegye számukra a tudományos ismeretek elsajátítását, analitikus és kreatív gondolkodásra ösztönözzön. Egy olyan robotikai verseny, amely a tudomány, a technika és az oktatás szolgálatában áll. A LEGO robotépítési és robotprogramozási tanulmányi verseny szlovákiai döntője idén júniusban Kassán zajlott, ahonnan a pozsonyi Duna utcai MTAG Robotoshock csapata - Baráth Bence, Vanda Maxim és Schlosser Imre - elhozták a győztes serleget, ami azt jelenti számukra, hogy részt vehetnek a novemberben Szingapúrban zajló világdöntőn.
A Duna utcai diákokból álló győztes dukkás gimnazista csapat számára ez a világszintű megmérettetés nem először adatik meg. Már 2024-ben is képviselték hazánkat a törökországi Izmírban rendezett világbajnokságon, ahol a középmezőnyben zárták a versenyt.
- mesélte lapunknak Bertók Euridike informatikatanár. Mint mondta, a fiúk nagyon lelkesek voltak, s annyira megtetszett nekik a robotépítés, hogy ezt követően már minden évben beneveztek a WRO versenyébe, mígnem 2024-ben először egészen a világdöntőig jutottak.
Amikor megérkeztek a 2025-ös feladatok, azonnal felmerült bennünk a kérdés: hogyan fogunk ebből világbajnokságot varázsolni?
- fogalmazta meg a tanárnő, hozzátéve, hogy a fiúk nem adták fel a reményt. Minden tudásukkal és kreativitásukkal azon fáradoztak, hogy a robot minden szükséges ismeretet elsajátítson. Ahogy az első helyezés is bizonyítja, kitartó munkájuk végül meghozta gyümölcsét.
- fűzte hozzá a tanárnő.
A regionális fordulóra Besztercebányán került sor, ahogy azt a tanárnőnk is elmondta. Az iskola hat csapattal képviseltette magát – korosztályonként két-két csapattal. A tanárnő szavai szerint már itt is lenyűgöző robotokat mutattak be a versenyzők, akik igazán profin megtervezett konstrukciókkal készültek. Végül a mi csapatunknak is sikerült beverekednie magát a legjobb tíz közé, és örömmel értesültünk arról, hogy négy csapatunk bejutott az országos döntőbe. Ráadásul junior és szenior kategóriában is második helyezést értünk el!
Természetesen, az eredmény elérése mögött rengeteg odaadó munka állt. Szombatonként rendszeresen gyűltünk össze az iskolában, hogy robotokat építsünk és programozzunk. A győztes csapat egyik tagja, Baráth Bence elmondta, hogy a felkészülés a pálya megtervezésével kezdődött.
- részletezte Bence.
A robotoknak a kijelölt feladatokat egy szigorúan meghatározott, kétperces időkereten belül kell teljesíteniük. Maxim hangsúlyozta, hogy első lépésként érdemes alaposan átgondolnunk a feladatok optimális sorrendjét a hatékony végrehajtás érdekében.
Bús Zoltán is részt vett az iskola másik szenior csapatának munkájában. Elmondása szerint az első két fordulóban az általuk kifejlesztett programot tesztelték. A harmadik körben azonban új kihívások elé néztek: egy teljesen ismeretlen pályán kellett helytállniuk, ahol új feladatokat kellett megoldaniuk. Ehhez az új kódot a helyszínen kellett megalkotniuk.
- fűzte hozzá Bertók tanárnő.
A junior csapat sajnos nem élvezhette a szerencse kegyét, hiszen robotjuk kereke beakadt az asztal egyenetlensége miatt, ami miatt a dobogós helyezés elúszott. Ennek ellenére a gyerekek eltökéltek maradtak, és továbbra is szívvel-lélekkel kívánják folytatni a robotikával való foglalkozást. Langermann Máté, a csapat robotépítője, megosztotta velünk, hogy a robot tervezése során a legfőbb célja az volt, hogy minél kisebb és alacsonyabb legyen, így elérve a gyorsaságot és a stabilitást. Az "elementary" csapat, akik a legfiatalabbak, szintén kiemelkedően teljesítettek az országos döntőn, de végül egy hajszálnyi különbséggel lemaradtak a dobogóról, így a 4. helyezést érték el. Baráth Zsófia hangsúlyozta, hogy a robotok rendkívül érzékenyek, ezért a megfelelő csomagolás is kulcsfontosságú a siker érdekében.
- tette hozzá Zsófia. Az iskola másik tapasztalt csapata a kassai döntő során a rangos 5. helyezést érte el.
A világdöntőre bejutó csapat öröme felhőtlen, de tisztában vannak vele, hogy a valódi kihívások most kezdődnek el.
"Egy kicsit újratervezzük a robotot, szeretnénk, hogy gyorsabban haladjon és többet tudjon egyszerre csinálni"
„Tedd különlegessé a szövegedet!” – emelte ki Baráth Bence. A fiúk közül néhányan a nyár során a miskolci robotépítő és programozó táborban is részt vesznek, ahol rengeteg új ismeretre tehetnek szert – fűzte hozzá Bertók tanárnő.
- tette hozzá Bertók Euridike, az informatika szakértője.