A japán boltok polcain különféle rizsfajták sorakoznak, de vajon mi zajlik a háttérben? - Agrárszektor

A NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók most 35% kedvezménnyel élhetnek a regisztrációs lehetőséggel! Ne hagyja ki ezt a fantasztikus ajánlatot!
Amikor tavaly súlyos rizshiány miatt az árak az egekbe szöktek Japánban, Arata Hirano tokiói étteremtulajdonos megtette, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt: amerikai rizsfajtára váltott. A kaliforniai Calrose rizs ára ugyan megduplázódott az első vásárlása óta, de még így is jóval olcsóbb, mint a hazai termék. A szakember, akinek étterme hal, rizs, leves és köretek kombinációját kínálja vendégeinek, úgy fogalmazott:
Amennyiben a hazai árak nem esnek a Calrose árának szintje alá, nem áll szándékomban visszaváltani.
A japán nagykereskedelmi rizsárak az elmúlt évben körülbelül 70%-kal megugrottak, ezzel elérve a legmagasabb szintet a 2006 óta tartó nyilvántartás történetében. A termés szempontjából kedvezőtlen szélsőséges hőség sújtotta a rizsföldeket, míg a turizmus fellendülése tovább fokozta a keresletet. Az inflációs nyomás hatására a vállalkozások most arra számítanak, hogy a japán fogyasztók – akik híresek arról, hogy rendkívül igényesek az ízek terén és büszkék alapvető élelmiszerükre – nyitottak lehetnek az új alternatívákra.
Az Aeon szupermarket-óriás a múlt héten kezdett el árulni egy 80-20 arányú amerikai-japán rizskeveréket, amely körülbelül 10%-kal olcsóbb a hazai rizsnél, miután a tesztértékesítés sikeresnek bizonyult. A Matsuya gyorsétterem-lánc és a Colowide étteremüzemeltető idén kezdett tisztán amerikai rizst felszolgálni. A Seiyu szupermarketláncban pedig a tajvani rizs kapkodják el a vásárlók a tavalyi év óta.
Ez éles ellentétben áll 1993-mal, amikor a japán kormány által egy akut hiány során importált thaiföldi rizst nagyrészt elutasították, így a szupermarketek polcain eladatlan zsákok halmozódtak fel.
Japán évente 100 ezer tonnára korlátozza a vámmentes "minimális hozzáférésű" alaprizs-importot, ami a teljes fogyasztásának körülbelül 1%-át teszi ki. A legutóbbi pénzügyi évben az Egyesült Államok részesedése ennek a mennyiségnek körülbelül 60%-át tette ki, míg Ausztrália, Thaiföld és Tajvan következtek a sorban. Minden kilogramm, ami a megengedett kvótán felül érkezik, 341 jen vámot von maga után.
Amikor Donald Trump elnök a közelmúltban átfogó vámintézkedéseket jelentett be, éles kritikával illette Japánt a rizs esetében alkalmazott 700%-os vám miatt. A japán politikai vezetők "sajnálatosnak" minősítették Trump megjegyzéseit, hangsúlyozva, hogy a megadott számadat elavult nemzetközi rizsárakon alapul. Jelenleg nem világos, hogy a rizs milyen szerepet kap a most kezdődött kétoldalú vámtárgyalások során. Néhány elemző szerint Trump republikánus kormánya nem feltétlenül helyezi előtérbe a rizs kérdését, tekintettel arra, hogy a Japánba irányuló exportok főként Kaliforniából származnak, amely egyértelműen demokrata irányultságú állam.
A pénzügyminisztérium tanácsadó testülete kedden javasolta az alaprizs-import korlátainak feloldását, hangsúlyozva, hogy a 100 ezer tonnás vámmentes limit eltörlése elősegíthetné a piaci stabilitás helyreállítását. Ugyanakkor Shigeru Ishiba, a Liberális Demokrata Párt vezetője, valószínűleg óvatosan mérlegel, és nem akarja magára haragítani a gazdákat a közelgő júliusi felsőházi választások előtt.
A kínálat továbbra is problémás. A március végén zárult pénzügyi évben a vámmentes alaprizs-import hét év után először érte el Japán 100 ezer tonnás felső határát. A vámköteles import mennyisége, bár még mindig elenyésző, szintén megnőtt, a 2024-es pénzügyi év első 11 hónapjában megnégyszereződött, valamivel 1500 tonna alá.
Idén a Kanematsu rizs-importőr nagyszabású, 10 ezer tonnás amerikai alaprizs-vásárlásának első szállítmányát várja. A vállalat szóvivője elmondta, hogy a vendéglátóipar, a szupermarketek és a rizs-nagykereskedők részéről óriási érdeklődés érkezett. Az április 6-ig terjedő héten a japán szupermarketek rizsárai átlagosan 4214 jent (29,65 dollár) tettek ki 5 kilogrammonként, ami már a 14. egymást követő héten tapasztalt áremelkedést jelenti, és több mint kétszerese az előző év azonos időszakának. Ez a tendencia annak ellenére figyelhető meg, hogy a kormány múlt hónapban megkezdte a vészhelyzeti készletek fokozatos felszabadítását, amely júliusig minden hónapban folytatódik.
Ami az importált rizs minőségét és ízét illeti, Arata Hirano éttermében egy vendég meglepő tapasztalattal szolgált: elmondta, hogy teljesen elégedett volt az étkezésével, és meglepődött, amikor kiderült, hogy nem japán rizs volt a tányérján. Ahogy fogalmazott,
Teljesen tanácstalan voltam. Az importált rizs fogyasztásával kapcsolatban nincs kifogásom. Mivel az árak folyamatosan növekednek, folyamatosan igyekszem olyan alternatívákat találni, amelyek a pénztárcámnak is kedveznek.