Ideiglenes intézkedésnek indult, de most Németország úgy döntött, hogy meghosszabbítja a határellenőrzést.


Hat hónappal, szeptember 15-ig meghosszabbítják a tavaly ősszel ideiglenes jelleggel bevezetett ellenőrzést Németország összes szárazföldi határán - jelentette be szerdán Olaf Scholz német kancellár.

A statisztikák szerint a 2024 szeptemberében életbe lépett határellenőrzések jelentős mértékben hozzájárulnak az illegális bevándorlás visszaszorításához.

- fogalmazta meg Scholz a nyilatkozatában.

Nancy Faeser belügyminiszter szerdai nyilatkozatában kiemelte, hogy az ellenőrzések fontos szerepet játszanak a bűnözők elfogásában, akik az embereket árucikként használva próbálnak átcsempészni a határokon. A tárca statisztikái szerint 47 ezer embert utasítottak vissza a határokon, jellemzően hamis úti okmányok vagy hiányzó vízum miatt. Az idei évhez képest a menedékkérelmek száma egyharmadával csökkent, továbbá körülbelül 1900 embercsempészt tartóztattak le.

Németország 2015-ben indította el a határellenőrzés ideiglenes visszaállítását az osztrák határon, ezt követően 2023-ban a lengyel, svájci és cseh határokra is kiterjesztette ezt a gyakorlatot.

Tavaly szeptemberben a kormány döntést hozott a határellenőrzés bevezetéséről, amely az ország minden szárazföldi határát érinti. E lépés mögött az illegális bevándorlás okozta nyomás, az iszlamista terrorizmus fenyegetése és a transznacionális bűnözés emelkedő problémája állt.

A határellenőrzések az EU-s jog szerint csak ideiglenesen, megfelelő indokkal állíthatók vissza a schengeni belső határokon. A tavaly szeptember óta tartó határellenőrzéseket az Európai Bizottság március közepéig engedélyezte.

Related posts