Egy édesanya különleges TikTok-videó kedvéért hóval teli kádba ültette kisgyermekét, így teremtve meg a téli csodát otthonukban. A vidám pillanatokat megörökítő felvétel felforrósította a közösségi médiát, hiszen a kisgyerek boldogan felfedezi a havat, mi


Beperelte egy nő a román államot, amiért hitelből kellett megvásárolnia a méregdrága életmentő gyógyszerét. Harmincezer lejre bírságolta a homoródfürdői Lobogó éttermet a fogyasztóvédelem.

Rövid időn belül hatalmas népszerűségnek örvendett a TikTok felhasználói körében az a felvétel, amelyen egy édesanya egy hóval teli fürdőkádba próbálja beletenni síró kisfiát, aki egy szál kombidresszben feszít.

A nightkitty_official nevű TikTok-fiók legújabb videójának leírásában így fogalmaznak: "spártait csinálunk belőle". Ezzel a kifejezéssel egy olyan nevelési vagy edzési módszert jelölnek, amely a keménységre, szigorúságra, fegyelemre és ellenállóképesség fejlesztésére fókuszál. Az elnevezés az ókori Spárta harcosainak híres kiképzési hagyományaira utal, akik a szigorú életmódjukról és testi-lelki állóképességükről váltak ismerteké.

A felvételen jól hallatszik, hogy miközben a gyermek sír, a szülők a háttérben nevetgélnek, és az egyik felnőtt azt mondja:

A videó komoly érdeklődést váltott ki az országos gyermekjogvédelmi és örökbefogadási hatóság (ANPDCA) körében. A szervezet egy közleményben fejezte ki aggodalmát az interneten terjedő felvételek miatt, és bejelentette, hogy hivatalos kivizsgálást indított az ügyben. Emellett kérik az illetékes hatóságok támogatását is a felvételen látható személyek azonosításának érdekében.

Az intézmény fel fogja keresni a szülőket, és tájékoztatja őket a gyermekeik nevelésével és gondozásával kapcsolatos kötelezettségeikről, hogy a jövőben megvédje őket minden olyan helyzettel szemben, amely veszélyeztetheti egészségüket vagy életüket - olvasható a közleményben.

A hatóság hangsúlyozza, hogy a gyermekeket szélsőséges hőmérsékletekhez hasonló veszélyes körülményeknek kitenni a kiskorúak jogainak súlyos megsértését jelenti. Kérjük, mindenki figyeljen erre, és védje meg a fiatalokat a veszélyes helyzetektől!

A nevelési módszerek megválasztásakor a szülőknek elsődlegesen a gyermek egészségének és életének védelmére kell fókuszálniuk, ahogyan azt a hazai és nemzetközi jogszabályok is előírják – hangsúlyozza az ANPDCA.

Az édesanya nem hátrált meg a hatósági intézkedésektől, és a TikTok-on így reagált: "Már hozzászoktunk az ilyen típusú sírásokhoz." A posztjában részletesen kifejtette, hogy sosem kényszerítette a gyermekét a havas kádban való tartózkodásra, és amikor észrevette, hogy "valóban túl hangosan sír", azonnal magához ölelte.

- magyarázkodott a nő.

Majd kiegészítette: már hozzászoktak ahhoz, hogy a különféle szituációkban a kisgyermek "így fejezi ki a bánatát".

Egy Fehér megyei hölgy esetében 2006-ban állapították meg a vírusos májgyulladást. Az érintett abban az évben nyolc hónapon keresztül próbálta meg a gyógyulást egy kolozsvári egészségügyi intézmény keretein belül, ám sajnos a kezelés nem hozott pozitív eredményeket.

2021 novemberében újra kórházba került, amikor a vizsgálatok során kiderült, hogy a betegsége májzsugorodássá alakult. Kezelőorvosa 2022 januárjában javasolta, hogy legalább egy évig kezeljék egy olyan gyógyszerrel, amely az Európai Unióban engedélyezett, de Romániában sajnos nem elérhető, és amelynek hatóanyaga a bulevirtid.

A bulevirtid egy innovatív antivirális szer, amelyet kifejezetten a krónikus hepatitisz D vírus (HDV) fertőzés kezelésére fejlesztettek. A gyógyszer a Hepcludex néven vált ismertté, és különösen kulcsfontosságú azok számára, akik egyszerre küzdenek HDV-vel és a hepatitisz B (HBV) vírusával. Az HDV a vírusos hepatitisz legagresszívebb formája, amely gyorsan súlyos májkárosodáshoz és cirrózishoz vezethet, így a bulevirtid alkalmazása jelentős előrelépést jelent a kezelési lehetőségek terén.

A gyógyszer rendkívül drága, és sok országban még nem része az állami egészségügyi támogatási programoknak, ami komoly finanszírozási problémákat jelent a betegek számára, ugyanakkor az egyik legígéretesebb kezelés a hepatitisz D ellen.

A páciens 2022 májusában benyújtotta kérelmét az egészségbiztosítási pénztárhoz, amelyben a számára felírt orvosi kezelés költségeinek megtérítését kérte. Azonban az intézmény képviselői elutasították a kérelmet, hivatkozva arra, hogy a szükséges hatóanyag nem található meg a biztosítottak számára elérhető ártámogatott gyógyszerek listáján.

A nő 2022 novemberében fordult az egészségügyi minisztériumhoz, hogy kérje a gyógyszer felvételét az ingyenes vagy ártámogatott gyógyszerek listáját listájára, de kérését elutasították. A szaktára válaszában azt állította, hogy a Hepcludex romániai engedélyezésére vonatkozó kérelmet már benyújtották, és az elbírálás alatt van.

Ezekben a körülmények között a beteg úgy döntött, hogy hitelt vesz fel, hogy fedezni tudja a gyógyszeres kezelést, amelynek költsége 94 564 euróra rúgott. A kezelést 2022. június 24-én kezdte el, és egészen 2023. április 3-ig folytatta. A terápia eredményeként a nő végül sikeresen felépült.

Ezután döntött úgy, hogy bírósághoz fordul, és ott próbál érvényt szerezni az igazának. Időközben kiderült, hogy az egészségügyi minisztérium 2022-es válaszában hivatkozott eljárás azzal zárult, hogy a gyógyszert felvették a teljes mértékben támogatott készítmények listájára.

A Fehér megyei törvényszék állásfoglalása szerint ebben a kontextusban nincsenek jogi akadályok a kérelmező visszatérítési igényének jóváhagyása előtt. Ez az összeg azokra a költségekre vonatkozik, amelyeket 2022-ben saját forrásból fedezett a gyógyszer megvásárlására, és amely most már teljes mértékben, 100 százalékos támogatással hozzáférhető.

A bíróság azt is kimondta, hogy a kérelmező nem kapott semmilyen konkrét segítséget azoktól a hatóságoktól, amelyekhez 2022-ben fordult, így saját költségén kellett előteremtenie a szükséges életmentő gyógyszer árát.

A román állam azonban fellebbezett a döntés ellen a gyulafehérvári bíróság előtt.

A fogyasztóvédelmi hatóság ideiglenesen felfüggesztette a homoródfürdői Lobogó étterem működését, miután megállapította a működésével kapcsolatos szabálytalanságokat. Emellett 30 000 lejes bírságot is kiszabott, mivel három család tagjai megbetegedtek az étteremben elfogyasztott ételek miatt.

A Hargita megyei fogyasztóvédelmi hivatalt telefonon értesítette a Hargita megyei rendőrség egy Hargita megyei étteremben történt incidensről. A bejelentés szerint három bukaresti család, három gyermek kíséretében vacsorázott az étteremben. Később, a Bukarestbe való visszaúton rosszul lettek a felnőttek és a gyerekek is, az utasok a Brassó megyei kőhalmi kórházban kaptak orvosi ellátást.

A fogyasztóvédelmi hivatal legutóbbi ellenőrzése során súlyos hiányosságok kerültek napvilágra. A vizsgálat során megállapították, hogy az élelmiszerek tárolása nem megfelelő hőmérsékleten történt, ami komoly kockázatot jelentett az ételek biztonságára nézve. Emellett az alapanyagok címkézése is hiányos volt, ami megnehezítette a fogyasztók tájékozódását. A konyhában használt eszközök higiéniai állapota sem felelt meg az elvárásoknak, ami tovább növelte a kockázatot. Továbbá, a fedél nélküli hulladéktárolók jelenléte jelentősen hozzájárult a fertőzésveszély fokozódásához. A menüben ráadásul nem tüntették fel az allergén összetevőket, és a tápértékadatok is hiányoztak, ami a fogyasztók egészségét veszélyeztethette.

Related posts