Hogyan került egy 16. századi portugál felfedező hajó a sivatag szívébe? - Üdvözlet Magyarország!
Az újkor hajnalán Portugália a tengerek uraként tündökölt, kiemelkedő szereplője volt a felfedezőutaknak és a globális kereskedelemnek. Az ország kalandorai bátran szelték át az óceánokat, új földeket keresve, miközben a kereskedelmi kapcsolatok szőtték a világ szövetét.
Azonban ezek az utak rendkívül veszélyesek voltak, és a tengeri hajózás számtalan kockázattal járt. Az 1533. március 7-én Lisszabonból útjára induló Bom Jesus nevű hajó a tenger áldozatává vált. Sorsa ráadásul egészen 2008-ig rejtély maradt, amikor is részben megörződött roncsait felfedezték Namíbia partjainál, közel 475 évvel eltűnése után.
Az Ancient Origins jelentése alapján a Bom Jesus hajót az 1500-as évek elején, I. Mánuel portugál uralkodása alatt emelték, a Portugál Birodalom terjeszkedésének fénykorában. Ekkoriban a hosszú távú tengeri kereskedelem kulcsszerepet játszott az ország gazdasági növekedésében. E hajók kifejezetten az óceáni felfedezések és kereskedelmi utak lebonyolítására készültek, jelentős mértékben hozzájárulva Portugália tengeri kereskedelmi hálózatának dominanciájához. Az 1533-as évben a Bom Jesus India irányába vette az irányt, amely ebben az időszakban a portugál kereskedelem legfőbb célpontja volt. Az ilyen hosszú utazások általában körülbelül két évig tartottak, és a sikeres küldetések óriási gazdasági előnyöket hozhattak az országnak.
Lisszabon lakói már a hajó indulása után izgalommal várták, hogy a kétéves út vége felé közeledjenek, de a Bom Jesus soha nem érkezett meg a kikötőbe. A hajó sorsa sokáig titokban maradt, mígnem 2008-ban egy namíbiai gyémántbányászati cég munkásai véletlenül rézöntvényekre bukkantak a tengerpart mentén. Az archeológusok nem sokkal ezután felfedezték a hajóroncsot, amely a várakozásokkal ellentétben meglepően jó állapotban volt. A vastag homokréteg megvédte a hajót és a benne lévő rakományt az idő viszontagságaitól, így a régészek számára páratlan lehetőséget kínált a múlt felfedezésére.
A Bom Jesus hajó fedélzetén mintegy 40 tonnányi, kivételesen jó állapotban megőrződött rakomány került elő, amely lenyűgöző betekintést nyújt a korabeli kereskedelmi útvonalak és gazdasági kapcsolatok világába. A megtalált rakomány legnagyobb része 1845 darab rézöntvényből állt, amelyeket a híres Fugger család készített Augsburgban, Németországban. Ezen kívül több mint kétezer arany- és ezüstérme, valamint 105 elefántcsont agyar is napvilágot látott, jelezve Afrika gazdag természeti kincseinek kereskedelmét. A rakományban ágyúk, kardok, különféle textilek, csillagászati eszközök és navigációs műszerek is megtalálhatók, amelyek a hajózás technikai és gazdasági jelentőségét tükrözik.
A Bom Jesus rakománya rávilágít a korai globális kereskedelmi hálózatokra, amelyek Európát, Afrikát és Ázsiát kötötték össze. Az elefántcsont, a réz és az értékes fémérmékek azt mutatják, hogy a portugálok miként használták ki a kontinensek közötti kereskedelem lehetőségeit. A felfedezés nemcsak a hajózási technológia fejlõdéséről árulkodik, hanem arról is, hogy a korszak emberei milyen bátran vállalkoztak ismeretlen vizekre.
A Bom Jesus, a Nyugat-Afrika partjainál fekvő legendás hajóroncs, az egyik legrégebbi és legértékesebb leletnek számít a tenger mélyén. Jelenleg a rakomány megőrzése és konzerválása sósvíztartályokban zajlik, miközben a lisszaboni múzeumba való átszállítására várakoznak. Sajnos a namíbiai hatóságokkal való együttműködés hiánya megakadályozza a további feltárási munkálatokat, így a Bom Jesus egyelőre továbbra is a tenger mélyén rejtőzik, titkokat őrizve.