Hazánk megnyitotta kapuit a változás friss szellője előtt. | Demokrata
Juhász Hajnalka (KDNP) hangsúlyozta, hogy Magyarország második alkalommal tölti be az EU soros elnökségét, ezzel pedig "kinyitotta az ablakot a változás szelének". Végre van egy olyan tagállam, amely nem csupán valami ellen lép fel, hanem egy közös célért: a közös Európai Unióért és a versenyképesség erősítéséért dolgozik. Kiemelte, hogy a kormány képes volt világosan megfogalmazni a jövő szempontjából kulcsfontosságú témákat, mint a versenyképességi megállapodás, a védelempolitika, a kohézió, a demográfiai kihívások, az illegális migráció elleni harc, valamint a gazdasági alapú agrárpolitika.
Kiemelte a nyugat-balkáni bővítés fontosságát, melynek a magyar kormány az egyik kezdeményezője volt, most pedig Albániával nyílik meg a csatlakozási tárgyalások lezárásának lehetősége.
Az elnökség kiemelkedő sikerének tartotta, hogy hamarosan megszűnhet a belső határellenőrzés Bulgária és Románia irányában. A legfontosabb célkitűzésként pedig azt jelölte meg, hogy újra helyet kell találni az Európai Uniónak a versenyképesség színpadán, így visszaállítva a régió jelentőségét.
Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának államtitkára hangsúlyozta, hogy Magyarország különösen nehéz körülmények között állt a kormányzás élére az EU Tanácsában. A magyar elnökség hét fő prioritást tűzött ki, ezek közül kiemelkedik a versenyképesség újbóli megerősítése és a bővítési folyamat folytatásának fontossága.
Fél év alatt mintegy 250 elnökségi rendezvényt bonyolítottak le, november 7-8-án például Budapesten rendezték meg az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóját, illetve az informális uniós csúcsot. Ekkor sikerült elfogadni a budapesti nyilatkozatot, amely kijelöli az irányt Európa versenyképessége helyreállításához. Románia és Bulgária teljes jogú schengeni tagsága elől is várhatóan minden akadály elhárult - jelezte.
Az aggasztó brüsszeli fejleményekről is szólt: az Európai Néppárt és az európai baloldal paktumot kötött, miközben a régi-új vezetéssel alakult meg az Európai Bizottság. E két esemény egyértelműen jelzi, hogy Brüsszelben a változások helyett továbbra is a háborúpárti és migrációpárti politikák folytatása a cél. Különösen elszomorító, hogy a hazai baloldal és a Tisza Párt is támogatja ezt az irányvonalat - hangzott el a közlésben.